Ubuntu Kulaklığı Algılamıyor

Başlatan FenasVrtx, 13 Ağustos 2019 - 01:27:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FenasVrtx

Selamlar, forumdaki ilk konum.

Ubuntu'ya geçmeden önce Windows 7 kullanıyordum ve kulaklıktan düzgün bir şekilde ses geliyordu. Ubuntu'ya geçtikten sonra bilgisayar kulaklığımı algılamamaya başladı. Birkaç sebepten ötürü Ubuntu'yu birkaç kez yeniden kurmak zorunda kaldım, belki ses sorunu da çözülür dedim, kulaklığı da değiştirdim ama çözülmedi.

Kısaca kulaklığı taktığımda sağ üstte kulaklık işareti gelmiyor, kulaklık gözükmüyor.

Nasıl çözebilirim?

.py

[mention=648473]@FenasVrtx[/mention]kulaklığın markası nedir sizin için çözümü araştırabiliriz bende kulaklık almayi dusunuyordum

//düzeltme:

ben sizi sanırım yanlış anladım kablosuz kulaklıktanmı bahsediyorsunuz

FenasVrtx

Hayır ucuza çakma bir kulaklık sanırım markası da  yok 15TL falandı. Ama Windows 7'de düzgün çalışıyordu Ubuntu'da çalışmıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ağustos 2019 - 13:46:33

Hocam markası GoMobile'ymiş öyle yazıyor. Lütfen yardım edecek yok mu?

Empat

[mention=648476]@FenasVrtx[/mention]
Merhaba.

Lütfen kısa süre içerisinde üst üste ileti (flood) atmayın.

Bunun yerine daha önce attığınız iletiyi düzenleyin.

Ses kartlarıyla ilgili konu açarken, sorununuzun daha sağlıklı ve hızlı çözümlenebilmesi için aşağıdaki çıktıları iletinize kod etiketi içerisinde ekleyin:

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki ses kartları bilgi alabileceğimiz inxi adlı aracı yükleyin.
sudo apt install inxi

Ubuntu sürümünü görüntüler
lsb_release -a

Ses kartını görüntüler
lspci | grep Audio

Ses kartının kullandığı çözücüleri listeler.
grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*

Ses kartının kullandığı modülleri (sürücüleri) listeler.
lsmod | grep snd

Ses kartlarını ve bunlara bağlı aygıtları listeler
aplay -l

Ses kartının markası, modeli, kullandığı sürücü, ses sunucusu ve versiyonu hakkında bilgi verir.
inxi -A

Kulaklığı çıkarın ve sistemi yeniden başlatın. Sistem tamamen açıldıktan sonra kulaklığı takın ve aşağıdaki komutların çıktılarını bizimle paylaşın lütfen.

Yeniden eskiye doğru, sistem loglarını listeler.
sudo journalctl -r > log && cat log
(Bu komutun çıktısı çok uzun olursa, bu komutu çalıştırdıktan sonra oluşan log adlı dosyanın içeriğini buraya aktarmanız yeterli olacaktır.)

Failed durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files --state=failed

Disabled durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files --state=disabled

Sistemdeki hataları listeler.
dmesg | grep -i bug
dmesg | grep -i error
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

aderinkaya

Ses ayarlarına girip ses çıkış aygıtlarını kontrol edebilir misiniz? Bazen bende PC'yi TV ye bağlayınca böyle yapıyor hemen ses aygıtlarından TV'yi seçiyorum ses TV'ye geçiyor.