Çift Grafik Kartı Sorunsalı

Başlatan baykan12, 10 Ağustos 2019 - 01:18:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

baykan12

şimdi ben ubuntu kullanıyorum

x9z26ea hp bi bilgisayarım var

12 gb ram
i7 7500u işlemci
2gb intel hd 620 4gb amd r7 m440 ekran kartlarına sahip bir notebook

bir kaç konuda yardım bekliyorum sizden

intel ve amd sürücülülerini nasıl kuracaz bir türlü anlamadım ve bunlar arasında otomatik geçiş nasıl sağlanacak ?

ve de wmvare ile oyun performansını windows kurulu olan bi bilgisayara göre yakın bir fps alır mıyım?

hd ses sürücüsünü nereden temin edebilerim ?

yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Empat

Merhaba.

Lütfen konu açarken konu başlığının konu içeriğiyle alakası olmasına daha fazla özen gösterin.

Konu başlığınızı, Çift Grafik Kartı Sorunsalı olarak değiştirdim.

Sorunuza gelmek gerekirse; Vmware içerisine kurduğunuz işletim sisteminde, oyun performansı, ana işletim sistemine göre epey düşük olacaktır.

Grafik kartları arasındaki geçiş konusu için, forumumuzda grafik kartları ile ilgili bölümde, bahsettiğiniz sorunun yanıtını bulabilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

lnxdev

Dizüstü bilgisayarlarda geçişli ekran kartı olayı döndüğü için sistemler hala hangi uygulamanın yüksek grafik modunda çalışmak istediğini algılayamıyor. Çoğunlukla az enerji tüketimi için intel'i aktif olarak kullanmaktadır. Ekran kartı sürücüleri konusunda herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok zaten yüklü geliyorlar. Fakat her ihtimale karşı amdgpu sürücülerini kontrol etmekte fayda var.
sudo apt install xserver-xorg-video-amdgpu
Yeniden başlattıktan sonra oynamak istediğiniz oyunun başına DRI_PRIME=1 koymanız gerekiyor. Böylece sisteme diğer ekran kartıyla çalışmasını söylüyorsunuz. Bunu kalıcı yapmak için /usr/share/applications/ klasörü altındaki oyunun desktop dosyasını bulun ve yönetici olarak düzenleyin. Exec kısmındaki bölümün başına
env DRI_PRIME=1
ekleyin ve eski komutu aynen tutun. Böylelikle direk diğer ekran kartınızı açmak istediğiniz oyun yada uygulamayla açacaktır.