Ubuntu - lcd tv görünüm boyutu ve vlc player sorunu hk.

Başlatan halimasa, 27 Temmuz 2019 - 17:45:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

halimasa

Selamlar değerli arkadaşlar kolay gelsin, iki sorum olacak.
1-Ubuntuyu eski bilgisayarıma kurdum 4 gb ram var i5 3600u işlemci,
1a- bu bilgisayarı hdmi kablo ile lcd tv ye bağladım.
1b- vlc player ı notebook ekranında actığımda tam ekran yada küçük çok güzel oynatıyor, ancak vlc player ı sürükleyerek lcd tv ye aktardığımda ise ekranda koca bir beyazlık >> ikitanede büyüktür işareti kalıyor..
orjinal ubuntu video oynatıcı ile sorun yok ancak ben vlc player üzerinde farklı uygulamalar kullanıyorum, youtube playlist oynatma, ve yerel videolarda playlistleri oluşturma ve android ile vlc yi uzaktan kontrol etme gibi bu sebeple benim için vlc önemli bu konuda yerel video oynatıcı yerine ilgili sorunu nasıl çözebilirim yönlendirebilirseniz sevinirim.

VLC player ı lcd tv ye aktardığımda nasıl düzgün çalışmasını sağlayabilirim, böyle bir hata ile karşılaşan oldumu, 18.04 ubuntu yüklü.

ikinci sorum ise ayarlar aygıtlar, ekran kısmında birincil ekranın hangisi olacağını seçebiliyoruz, buradan lcd tv yi birinci ekran seçiyorum hemen altında bir tane daha ekran seçimi var Yerel ekran 1 2 ve oem 1 diyor oem 1 lcd tv ben burada oem 1 i seçiyorum ve altta %200 butonunu seçtiğimde hem laptop hemde lcd panel ikiside %200 oranında görüntüyü büyütüyor ama ben yerel ekran 1 (yani notebook ekranının) %100 boyutta lcd panelin ise %200 boyutunda kalmasını sağlayabilir miyim.

halimasa

Yine bir sorunu aşamadığım için tekrar windows a döndüm, linux mint yükledim aynı sorun bunda da vardı :( karşılaştığım bir kaç küçük sorunda tekrar tekrar aynı işletim sistemine dönmekten üzülüyorum.