Birden fazla diske Ubuntu kurulumu yapmak

Başlatan gokhankocmarli, 27 Temmuz 2019 - 13:44:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gokhankocmarli

Merhabalar,

Forumda arama yapmama rağmen bulamadığım için bu başlığı açma ihtiyacı hissettim. Bir süredir kafamı kurcalayan, internette araştırdığımda ise daha çok yükleme sonrası (fstab) ile ilgili dokümantasyonlara ulaştığım için soruma cevap bulamadım. Uzun zaman Ubuntu dağıtımını kullandım ancak belirmetliyim ki sistem yöneticisi değilim, sadece basit bir programlayıcıyım.

Sorum şu ki, Ubuntu'yu aldığım laptoptaki 128GB SSD ve 1TB HDD'lik disklere dağıtmak istiyorum. Sıfırdan kurulum yapacağım. SSD içinde 50Gb'a yakın bir Windows var, garatinin durması için tutmam gerekiyormuş - yetkili servisin zırvaları. Benimse geri kalan 50GB'tan fazla disk alanına ihtiyacım var. 1TB'lık diski hiç kullanmıyorum. Ubuntu'yu nasıl iki ayrı diske yükleyebilirim? Sadece yükleme panelinde /home, /usr ve /opt'yi diğer HDD'ye kurması için seçersem olur mu? Eğer az önce dediğim gibi yaparsam önyükleyiciyi hangisine kurmam gerekecek, Windows'un bulunduğu ve Ubuntu'nun ana klasörlerinin olduğu SSD'ye mi?

Cevaplarının için teşekkür ederim. İyi günler.

Empat

Merhaba.

Alıntı YapUbuntu'yu nasıl iki ayrı diske yükleyebilirim?
Alternatif olarak, Ubuntu'yu tamamıyla SSD'ye yükledikten sonra, HDD'yi ext4 olarak biçimlendirip, programlar ve sistem dosyaları hariç her şeyi orada tutabilirsiniz. Tabii SSD'deki kalan disk alanı Ubuntu'ya yükleyeceğiniz yazılımlar (programlar, oyunlar) için yetecekse.

Alıntı YapSadece yükleme panelinde /home, /usr ve /opt'yi diğer HDD'ye kurması için seçersem olur mu?
Bu soruda bahsedilen hakkında yeterli deneyimim olmadığı için bir yanıt vermek istemiyorum.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

gokhankocmarli

Alıntı yapılan: Empat - 27 Temmuz 2019 - 13:48:49
Merhaba.

Alıntı YapUbuntu'yu nasıl iki ayrı diske yükleyebilirim?
Alternatif olarak, Ubuntu'yu tamamıyla SSD'ye yükledikten sonra, HDD'yi ext4 olarak biçimlendirip, programlar ve sistem dosyaları hariç her şeyi orada tutabilirsiniz. Tabii SSD'deki kalan disk alanı Ubuntu'ya yükleyeceğiniz yazılımlar (programlar, oyunlar) için yetecekse.

Alıntı YapSadece yükleme panelinde /home, /usr ve /opt'yi diğer HDD'ye kurması için seçersem olur mu?
Bu soruda bahsedilen hakkında yeterli deneyimim olmadığı için bir yanıt vermek istemiyorum.

İlk soruma dediğiniz gibi kullanıyordum an itibari ile ancak programlar sorun yaratan parça. Cevabınız için teşekkür ederim.

krwlng

/usr ve /opt hakkında denemediğim için bir şey diyemem ama /home içerisindeki kullanıcı dosyalarınızı başka bir disk üzerine taşıyabilirsiniz. Normal kurulum yapın daha sonra "Sistem>Yönetim>Kullanıcı Ve Gruplar" kısmından /home dizinini istediğiniz diske taşıyabilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

nuktedan00

Kurulum esnasında SSD'de iki bölüm oluşturup birini /boot, diğerini / olarak bağlarsanız, HDD'de de üç tane bölüm oluşturup /home, /usr ve /opt'yi bağlarsanız olur diye düşünüyorum. Ama yine de riske atmanın lüzumu yok. Bunları ufak bölümler oluşturup denemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bu yöntemi daha önce denemediğimi de belirtmek isterim. Esen kalın..
Meine ehre heisst treue!

gecegezen

Anladığım kadarı ile senin durumunda, ssd 50gb window ayrımak istiyorsun yaklaşık kalan 80gb ise ubuntu için. Bence bu durumda uzunca bir süre sorun çıkmak benim yıllarca hunharca kullandıgım zamanlarda bile ubuntu 50gb geçmedi hiç ki home dizini ayırıyorum kisisel dosyalar orada duruyor bende. Şu anda ana sistemimde ubuntu için 30 gb yer ayırmısım ve ubuntu 16gb gibi bir alan kullanıyor ki artık biraz daha dikkatli kullanıyorum ne bilim kde uyğulamaları kurmuyorum falan. Ama home dizini hep ayrı.Senin Durumuna gelicek olursak system için / kök dizini ssd üzerinde bir bölüm tutup home içinde "/home" hdd üzerine bir bölüm oluşturursan kafan rahat olur. 2. yönetm ise ilk bastan sadece ssd kullanabilirsin 70 gb bir süre seni idare edecektir daha sonrasında duruma göre "ln -s" köprüleme yapabilirsin home altındaki dosyalarda veya sadece hdd kullanabilirsin. bence ilk yöntem en kafam rahat olsun durumu.önyükleyici olayıda uzunzamandır ubuntu veya benzeri bir sistem kurmadım ama bir efi bölümü olmalı windowsun kullandığı onu kurulum sırasında /boot/efi diye kullanabilirsiniz. Bir sorun çıkmamalı. Ama bicimlendirmeyin Yoksa windows çalışmaz. yani Bölümleme ekranında 3 bölüm var ayarlayacağınız./boot/efi=> var olan efi seçin ve bağama noktasını
/boot/efi atayın/=> kök ssd üzerinde
/home => hdd üzerinde
kafanızın en rahat olanı bu olur bence
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw