UBUNTU 18.04 KURULUM

Başlatan Emreedogan, 21 Temmuz 2019 - 19:07:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Emreedogan

UBUNTU 18.04 KURULUMU YAPIYORUM HERHANGİBİR SIKINTI ÇIKMADAN SİSTEMİ KULLANIYORUM AMA Bİ RES Bİ PC KAPATMA OLAYINDAN SONRA TEKRAR UBUNTUYU AÇTIGIM ZAMAN UBUNTU YAZISININ HEMEN ARDINDAN SİYAH BİR EKRAN GELİYOR AMA HERHANGİBİR İŞLEM YAPILMIYOR VEYA KAPANMIYOR
EKRAN KARTI : NVİDİA 940MX

lnxdev

nomodeset seçerek kurulum yapın. Nasıl yapılacağını wiki deki yazıyı okuyarak halledebilirsiniz.

Kurulum Çekirdek önyükleme seçenekleri

Empat

[mention=647952]@Emreedogan[/mention]
Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

wbkrd

Merhaba,

Bende aynı sorunu yaşıyorum bir türlü kuramadım. Ekran kartından dolayı açamıyorum. Nvidia. Nette ararken "nomodeset" yolunu buldum bunu aktif ederek kurulum yapmayı hiç denememiştim. Sonra bu şekilde kurulum yapmak aklıma geldi. Tam kuruluma başladım bu yazıyı buldum. nomodeset kurulum yapınca sistem açılır mı? nomodeset yaparak sistemi dene seçeceğiyle açmıştım hep bu zamana kadar. Sistem yeniden başlayınca yine açılmıyordu.

cosmicowl

[mention=648314]@wbkrd[/mention] nomodesetle usbden başlatıp kurulum yapabilirsiniz daha sonra kurulan sistem ilk defa açılırken grubta yine nomodesetle başlatın. Sistem açıldıktan  sonra  her seferinde grubta düzenlemeden nomodeset parametresiyle başlatmak için terminalde:
sudo nano /etc/default/grub
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT ile başlayan satıra alttaki gibi nomodeset parametresini ekleyin.

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

ctrl+o ile kaydedip ctrl+x ile kapatabilirsiniz belgeyi.

wbkrd

@cosmicowl ilginiz için teşekkürler. Şöyle bir sorunla karşılaşıyorum. Sistem açılıyor fakat çözünürlük 640x480. Bir türlü olması gereken hale getiremedim başım ağrıdı valla dünden beri. Bu nasıl iş arkadaş böyle :) Nvidia sürücüsünü yükleyince siyah ekran oluyor hiç kullanamıyorum.

gecegezen

Bildiğim kadarı ile nvidia sürücünün wayland desteği nvidia yüklemeden önce veya oturum açarken buna dikkat ederek açmak gerekiyor diye biliyorum ama nvidia kullanmadığım için tecrübem yok bu konuda
referans itsfoss kanalından:
https://www.youtube.com/watch?v=Tg4fWsFPzSE&t=0s
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

wbkrd

@cosmicowl @gecegezen valla bıktım ya uğraşmaktan :) bir ara oldu yeniden başlatınca yine bozuluyor. Dosyayı dediğiniz gibi güncelleyincede bu sefer ya hiç açılmıyor ya da yine aynı şekilde bozuk açılıyor.