[Çözüldü] Hp 15-cb005nt kurulum sorunu

Başlatan halimasa, 14 Temmuz 2019 - 03:19:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

halimasa

Merhabalar, ubuntuyu windows ile kurmayı istemiştim, ilk denemelerimde en güncel sürümü indirdim, ubuntu-18.04.2-desktop-amd64 iso olarak indirdim rufus ile mbr uefi bios olarak yazdırdım, kurulum ekranı vs geldi, ubuntu ve windows ile birlikte kurulumu yapacak şekilde kurdum, ancak kurulum tamamlandıktan sonra yeniden başlat diyince makine yeniden başlamıyordu kendim kapattığımda ise ubuntu yazısı geliyor mouse imleci geliyor sonra kilitleniyor açılmıyordu,

belki windows ile uyumlu çalışmıyordur dedim, komple sileyim, diskin yedeğini aldım, sildim, temiz sadece linux ubuntu kurulumu yaptım, diski kendisine göre otomatik biçimlendirdi, ancak baktım aynı hatayı verdi, yine ubuntu yazısı çıktı sonrasında imleç çıktı ve kilitlendi acaba ne yapmam gerekli neden kurulumu başarıyla tamamlamasına rağmen yeniden başlat diyince kilitlenip kalıyor ve kendim kapatınca açılmıyor...

aynı sorunla karşılaşan var mı freedos bir laptop bahsettiğim bilgisayarım. yardımlarınızı bekliyorum
Kurmaya çalıştığım sistem : hp 15-cb005nt

Empat

Cihazınız UEFI değil mi? Eğer öyleyse UEFI menüsünden Secure Boot özelliğini kapatmalısınız. Eğer kapalıysa, Ubuntu ve mouse imleci ekranına gelince Ctrl+Alt+F2 tuş kombinasyonuyla terminale ulaşıp aşağıdaki komutların çıktılarını buraya aktarın lütfen.

Sistemdeki diğer hatalar ile ilgili konu açarken, sorununuzun daha sağlıklı ve hızlı çözümlenebilmesi için aşağıdaki çıktıları iletinize kod etiketi içerisinde ekleyin:

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki grafik kartları ve diğer donanımlar ile ilgili bilgi alabileceğimiz iki küçük aracı yükleyin.
sudo apt install mesa-utils inxi

Dağıtım/sürüm/kernel/mimari bilgisini verir.
uname -a

Yeniden eskiye doğru, sistem loglarını listeler.
sudo journalctl -r > log && cat log
(Bu komutun çıktısı çok uzun olursa, bu komutu çalıştırdıktan sonra oluşan log adlı dosyanın içeriğini buraya aktarmanız yeterli olacaktır.)

Depolama aygıtlarını ve bölümlerini listeler.
sudo fdisk -l

Failed durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files --state=failed

Disabled durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files --state=disabled

Sistemdeki hataları listeler.
dmesg | grep -i bug
dmesg | grep -i error

Grafik kartı, Xorg sürücüsü ve OpenGL renderer ile ilgili bilgiler verir.
inxi -G

Ekran kartının modelini listeler.
lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2

Ekran kartını sürücüsünün adını ve kullanılan sürücüyü listeler.
glxinfo | grep render

Çözünürlük ve yenileme hızı bilgilerini görüntüler.
xrandr

İlgili markalara ait sahipli sürücülerin kurulu olup olmadığını denetler.
dpkg -l | grep -E "nvidia|bumblebee|nvidia-prime"
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

halimasa

Alıntı yapılan: Empat - 14 Temmuz 2019 - 03:52:49
Cihazınız UEFI değil mi? Eğer öyleyse UEFI menüsünden Secure Boot özelliğini kapatmalısınız. Eğer kapalıysa, Ubuntu ve mouse imleci ekranına gelince Ctrl Alt F2 tuş kombinasyonuyla terminale ulaşıp aşağıdaki komutların çıktılarını buraya aktarın lütfen.

Sistemdeki diğer hatalar ile ilgili konu açarken, sorununuzun daha sağlıklı ve hızlı çözümlenebilmesi için aşağıdaki çıktıları iletinize kod etiketi içerisinde ekleyin:

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki grafik kartları ve diğer donanımlar ile ilgili bilgi alabileceğimiz iki küçük aracı yükleyin.
sudo apt install mesa-utils inxi

Dağıtım/sürüm/kernel/mimari bilgisini verir.
uname -a

Yeniden eskiye doğru, sistem loglarını listeler.
sudo journalctl -r > log

yanıt için teşekkür ederim, ancak bahsettiğiniz yere gelince bilgisayar kilitlenmiş gibi hiç bir komut işe yaramıyor evet laptop uefi ama secureboot özelliğini kapattım, isoyu yazdırırken mbr (bios yada uefi) olarak yazdırıyorum , rufus ta bir de gpt olarak yazdırıp deneyeceğim, az önce 19 versiyonunu yüklemeyi denedim, bu versiyonda henüz daha kurulum aşamaası başladığında kilitlendi ubuntu, garip bir sorun sebebini anlayamıyorum ama kilitlendiği kesin görünüyor.
Düzenleme - 1 : 11:30 gibi tekrar başlattığım ubuntu 19 kurulumunda sadece yeni oluşturduğum boş bir bölüme (c de windows kuruluydu d diye 150 gb lık bir bölüm oluşturdum, buraya ubuntuyu kurmayı düşünüyordum. Ancak özellikle bölümleme işlemlerinde swap ve efi bölümlerini oluşturmamı istedi  bunları ayırdığım 150 gblık alanı bölerek yaptım 8 gb takas 10 gb efi bölümü ayırdım geri kalan 132 gb ı ise ubuntu için ayırdım, kuruluma başladığımda ex4 olarak oluşturulan 132 gb ı seçtim ve bir bölüme kadar gelip grub hatası verdi (ölümcül hata başlığıyla) osnrasında tekrar kurulum denedim o hata ekranında geçti bu kez farklı bir hata verdi (her iki hatayı da ubuntuya raporladım) sonrasında baktığımda tüm disk bölümlerini silmiş os manager (açılış yöneticisi biosta) sadce ubuntunun kaldığını gördüm normalde hem win hem ubuntu çıkmalıydı
Düzenleme 2: 12:33 itibariyle tekrar 18.04 ü yükleme için deneme yapıyorum, bu kez rufusta iso yazdırma işlemini mbr (bios or uefi) yerine gpt olarak seçtim, diskin tamamı boş olduğu için (bir önceki kurulumda windowsu tamamen sildiği için :(... ) tüm diske 18 04 kurmayı deniyorum, önce temiz bir ubuntu kurulumunu bilgisayara yapabilirsem bu kez ikinci işletim sisteminin yerine kurmak için baştan deneme yapacağım...

Daha önce bir öneri olarak önce windows işletim sistemini sonrasında da ubuntunun yüklenmesinin daha iyi olacağını söylemişlerdi, ubuntu diskte yüklü olan diğer işletim sistemlerini gördüğü için windowsun yanına kur gibi otomatik bir yanıt çıkıyor onu işaretliyordum, ancak windows kuruluyken 19 versiyonunda bunu göremedim,
birde ubuntu forumda başka bir öneri gördüm ubuntuyu kurabilmek için fiziksel olarak iki disk bulundurmak daha sağlıklı öteki türlü sorun oluyor bir diske win bir diske ubuntu kurup grub önyükleme açılışlarını ayarlarsanız daha iyi olur diyordu, yada ben yanlış anlamış olabilirim,

Düzenleme -3: 13:55 itibariyle yeni 19 04 kurulumu (gpt) de başarısız oldu kurulumu başarıyla tamamlıyor ancak sonra bilgisayarı yeniden başlattığımızda işletim sistemi kilitleniyor, bahsettiğiniz ctrl + alt + F2 kombinasyonunu denedim ama uçbirim yada başka bir şey açılmıyor, şu an ekranda siyah bir şekilde bekliyor yaklaşık 15 dakikadır.

gecegezen

Ekran kartından şüpheleniyorum ben "nomodset" parametresi ile bilgisayarı başlatabilirmisin nasıl yapıldığı aşağıdaki linkte yazıyor.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

halimasa

Alıntı yapılan: gecegezen - 15 Temmuz 2019 - 13:59:05
Ekran kartından şüpheleniyorum ben "nomodset" parametresi ile bilgisayarı başlatabilirmisin nasıl yapıldığı aşağıdaki *bağlantıda yazıyor.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri

yanıtın için teşekkür ederim, ancak ben usb ile başlattığım zaman nasıl yapılır kısmındaki gibi grafik bir arayüzü gelmiyor canlı usb de sadce try ubuntu without install, tray ubuntu safe mod, instal ubuntu, instal ubuntu safemode gibi seçenekler text halinde görünüyor yinede deneyeceğim, şu an test için fedora işletim sistemini indiriyorum,

Sanırım başka bir işletim sistemi kurmayı deneyeceğim, 2 gün bu hafta sonu geçtiğmiz hafta sonuda bir gün uğraştım :) artık test için fazla takatim kalmadı diyebilirim.  ubuntu yerine hangi linux distrosunu kullanmak gerekli bilgisayarımda grafik programlarını, Inkscape, gimp, hitfilm, video oynatıcı olarak vlc,  ofis yazılımları için libre office ve google drive ürünlerini kullanıyorum. tavsiye verebilir misiniz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Temmuz 2019 - 14:27:23

garip ama anlayamadığım bir şekilde ilk açılışta f9 a bastım kernel sürümü ile ilgili 4 tane seçenek getirdi ikinci (alt) sıradakini seçtim geri yükleme ekranı geldi normal geri yükleme dedim açıldı ancak şu anda inkscape i kur dediğimde desteklenmediği için kurulmuyor uyarısı verdi
Düzenleme -1 böyle şeylerin yaşanması normal mi ? şimdide inkscape i başarıyla kurdum diyor, stabil çalışma sorunu var mı acaba ubuntuda yoksa benim ekrankartım nvidia olduğu için mi bu sorunlarla karşılaşıyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Temmuz 2019 - 14:50:45

yardımlarınız için teşekkür ederim, ancak şu an başka bir işletim sistemi kurmayı deneyeceğim, epey gayret gösterdim, ancak en son yukarıda yazdığım gibi çalışır hale (kernel değiştirme işlemi sonrasında) bazı programları kursamda bilgisayarı yeniden başlatınca tekrar açılmadı kernel değiştirme ekranını tekrar bulamadım normalde f9 a basarak açmıştım ancak tekrar aynı ekranıda bulamadım, sanırım donanım uyumsuzluğu yaşıyorum, ekran kartı olabilir, aynı konuyu başka bir yerdede gördüm, amd nin daha iyi olduğu gibi birşey yazıyordu https://www.makeuseof.com/tag/use-amd-nvidia-gpus-linux/ şurada nvidianın ise biraz sorunlu olduğnu anlatmaya çalışmış sanırım. yardımlarınız için teşekkürler

Empat

[mention=647832]@halimasa[/mention]
Lütfen kısa süre içerisinde üst üste ileti (flood) atmayın.

Bunun yerine daha önce attığınız iletiyi düzenleyin.

Hatanın muhtemel nedeni belli oldu. Sisteminiz UEFI ise, iso dosyasını UEFI modunda GPT biçimlendirmesiyle yazdırmalısınız.
iso dosyasını Rufus programı aracılığıyla UEFI modunda GPT biçimlendirmesiyle yazdırıp tekrar deneyin.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

halimasa

Selamlar empat, yanıt için tekrar teşekkürler, sistem 2017 sonrası laptop uefi desteği var ancak ben uefiyi kapatıp (legacy yaparak) sistemi başlatıyorum, rufustanda mbr bios or uefi olarak yazdırıp kurdum, yukarıdaki hataları aldım, yine uefi modu kapalı gpt uefi olaark yazdırdım, yineyukarıdaki yazdığım hataları aldım.

Acaba nerede hata yapıyorum, sistem kilitlendiği için sizin verdiğiniz kodları da çalıştıramıyorum. Yapmak istediğim şey aslında çok basit 1 tb lık diskimin 200 gb ını windoqs a ayırdım ve c sinde windows var, 150 gb ubuntu için ayırdım. burayada ubuntuyu kurmak istiyorum, bilgisayar açılırken os boot manager ile ister ubuntu ister win ile açmak istiyorum bir müddet sonrasında testlerimi tamamladıktan sonra temiz kurulumlu ubuntu ile yoluma devam etmek istiyorum, ancak bir türlü bunu başaramadım.

Bunu yapmaya çalışırken bir kez tüm bilgilerimi sildim yanlışlıkla (yedeğimi almıştım, windowsun os managerini bozmuş görünmüyordu sadece ubuntu görünüyor onuda açmıyordu)

Nasıl bir yol izlemem gerekli

Düzenleme-1
Kurulumu tekrar denedim, 18.04 grub sayfasında
Ubuntu
Ubuntu için gelişmiş secenekler
Ramtest
Ram test
Windows
Burada ubuntuyu seçince açılmıyor, Ubuntu gelişmiş seçenekleri seciyorum burada
4.18.015 recovery mode da açınca restore ram en üst seçeneği secince aciliyor ama bilgisayarı yeniden baslatinca açılmıyor yine aynı ekranda kilitleniyor
4

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Temmuz 2019 - 23:23:33

log dosyasının boyutu 3.1 mb o yüzden

sudo apt install mesa-utils inxi bu kodu çalıştırdım aşağıdaki değerler çıktı, log dosyası 3,1 mb olduğu için ek olarak kabul etmedi şu linkten indirebilirsiniz https://wetransfer.com/downloads/0ba101bd47a9d923a34131f09768a0a720190717202005/cd830e85bbdda350c661f8de3d44986f20190717202005/2f2885

inxi
[sudo] password for abdlhlm:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki ek paketler kurulacak:
  gawk hddtemp libsigsegv2 lm-sensors net-tools
Önerilen paketler:
  gawk-doc fancontrol read-edid i2c-tools
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  gawk hddtemp inxi libsigsegv2 lm-sensors mesa-utils net-tools
0 paket yükseltilecek, 7 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 408 paket yükseltilmeyecek.
921 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 3.744 kB ek disk alanı kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h] E
İndir: 1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/main amd64 libsigsegv2 amd64 2.12-1 [14,7 kB]
İndir: 2 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/main amd64 gawk amd64 1:4.1.4+dfsg-1build1 [401 kB]
İndir: 3 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/main amd64 net-tools amd64 1.60+git20161116.90da8a0-1ubuntu1 [194 kB]
İndir: 4 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe amd64 hddtemp amd64 0.3-beta15-53 [47,7 kB]
İndir: 5 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe amd64 inxi all 2.3.56-1 [143 kB]
İndir: 6 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe amd64 lm-sensors amd64 1:3.4.0-4 [85,5 kB]
İndir: 7 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe amd64 mesa-utils amd64 8.4.0-1 [34,3 kB]
3 sn.'de 921 kB alındı (360 kB/s)
Paketler önyapılandırılıyor ...
Daha önce seçili olmayan libsigsegv2:amd64 paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor ... 125490 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: .../libsigsegv2_2.12-1_amd64.deb ...
Paket açılıyor: libsigsegv2:amd64 (2.12-1) ...
Ayarlanıyor: libsigsegv2:amd64 (2.12-1) ...
Daha önce seçili olmayan gawk paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor ... 125497 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: .../0-gawk_1%3a4.1.4+dfsg-1build1_amd64.deb ...
Paket açılıyor: gawk (1:4.1.4+dfsg-1build1) ...
Daha önce seçili olmayan net-tools paketi seçiliyor.
Paket açılacak: .../1-net-tools_1.60+git20161116.90da8a0-1ubuntu1_amd64.deb ...
Paket açılıyor: net-tools (1.60+git20161116.90da8a0-1ubuntu1) ...
Daha önce seçili olmayan hddtemp paketi seçiliyor.
Paket açılacak: .../2-hddtemp_0.3-beta15-53_amd64.deb ...
Paket açılıyor: hddtemp (0.3-beta15-53) ...
Daha önce seçili olmayan inxi paketi seçiliyor.
Paket açılacak: .../3-inxi_2.3.56-1_all.deb ...
Paket açılıyor: inxi (2.3.56-1) ...
Daha önce seçili olmayan lm-sensors paketi seçiliyor.
Paket açılacak: .../4-lm-sensors_1%3a3.4.0-4_amd64.deb ...
Paket açılıyor: lm-sensors (1:3.4.0-4) ...
Daha önce seçili olmayan mesa-utils paketi seçiliyor.
Paket açılacak: .../5-mesa-utils_8.4.0-1_amd64.deb ...
Paket açılıyor: mesa-utils (8.4.0-1) ...
Ayarlanıyor: hddtemp (0.3-beta15-53) ...
Tetikleyiciler işleniyor: ureadahead (0.100.0-20) ...
ureadahead will be reprofiled on next reboot
Ayarlanıyor: gawk (1:4.1.4+dfsg-1build1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: libc-bin (2.27-3ubuntu1) ...
Ayarlanıyor: lm-sensors (1:3.4.0-4) ...
Created symlink /etc/systemd/system/multi-user.target.wants/lm-sensors.service → /lib/systemd/system/lm-sensors.service.
Ayarlanıyor: inxi (2.3.56-1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: systemd (237-3ubuntu10.12) ...
Tetikleyiciler işleniyor: man-db (2.8.3-2ubuntu0.1) ...
Ayarlanıyor: net-tools (1.60+git20161116.90da8a0-1ubuntu1) ...
Ayarlanıyor: mesa-utils (8.4.0-1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: ureadahead (0.100.0-20) ...

uname -a yazınca aşağıdakiler çıktı

Linux abdlhlm-HP-Pavilion-Power-Laptop-15-cb0xx 4.18.0-15-generic #16~18.04.1-Ubuntu SMP Thu Feb 7 14:06:04 UTC 2019 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

sudo fdisk -l kodu çıktısı

Disk /dev/loop0: 91 MiB, 95408128 bayt, 186344 sektör
Birimler: sektör'i 1 * 512 = 512 baytın
Sektör boyutu (montıksal/fiziksel): 512 bayt / 512 bayt
G/Ç boyutu (en düşük/en uygun): 512 bayt / 512 bayt

Disk /dev/loop1: 34,6 MiB, 36216832 bayt, 70736 sektör

Disk /dev/loop2: 140,7 MiB, 147496960 bayt, 288080 sektör

Disk /dev/loop3: 3,7 MiB, 3878912 bayt, 7576 sektör

Disk /dev/loop4: 13 MiB, 13619200 bayt, 26600 sektör

Disk /dev/loop5: 14,5 MiB, 15208448 bayt, 29704 sektör

Disk /dev/loop6: 2,3 MiB, 2355200 bayt, 4600 sektör

Disk /dev/sda: 931,5 GiB, 1000204886016 bayt, 1953525168 sektör
Sektör boyutu (montıksal/fiziksel): 512 bayt / 4096 bayt
G/Ç boyutu (en düşük/en uygun): 4096 bayt / 4096 bayt
Disketikeri tipi: dos
Disk belirleyicisi: 0x00007a39

Aygıt      Açılış Başlangıç        Son     Sektör  Boyut ld Türü
/dev/sda1  *           2048    1026047    1024000   500M  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2           1026048  409602047  408576000 194,8G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3         409602048  614399999  204797952  97,7G 83 Linux
/dev/sda4         614402046 1953521663 1339119618 638,6G  f W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5         614402048 1953521663 1339119616 638,6G  7 HPFS/NTFS/exFAT

Disk bölümü 4 fiziksel sektör aralığında başlamadı.

sudo systemctl list-unit-files --state=failed çıktısı

les --state=failed

0 unit files listed.

sudo systemctl list-unit-files --state=disabled

UNIT FILE                            STATE   
acpid.service                        disabled
brltty.service                       disabled
console-getty.service                disabled
debug-shell.service                  disabled
rtkit-daemon.service                 disabled
serial-getty@.service                disabled
systemd-networkd-wait-online.service disabled
systemd-networkd.service             disabled
upower.service                       disabled
wpa_supplicant-wired@.service        disabled
wpa_supplicant@.service              disabled
saned.socket                         disabled
systemd-networkd.socket              disabled
ctrl-alt-del.target                  disabled
exit.target                          disabled
halt.target                          disabled
kexec.target                         disabled
poweroff.target                      disabled
reboot.target                        disabled
remote-cryptsetup.target             disabled
runlevel0.target                     disabled
runlevel6.target                     disabled

abdlhlm@abdlhlm-HP-Pavilion-Power-Laptop-15-cb0xx:~$ sudo systemctl list-unit-files --state=disabled
UNIT FILE                            STATE   
acpid.service                        disabled
brltty.service                       disabled
console-getty.service                disabled
debug-shell.service                  disabled
rtkit-daemon.service                 disabled
serial-getty@.service                disabled
systemd-networkd-wait-online.service disabled
systemd-networkd.service             disabled
upower.service                       disabled
wpa_supplicant-wired@.service        disabled
wpa_supplicant@.service              disabled
saned.socket                         disabled
systemd-networkd.socket              disabled
ctrl-alt-del.target                  disabled
exit.target                          disabled
halt.target                          disabled
kexec.target                         disabled
poweroff.target                      disabled
reboot.target                        disabled
remote-cryptsetup.target             disabled
runlevel0.target                     disabled
runlevel6.target                     disabled

22 unit files listed.

Sistemdeki hataları listeler.
dmesg | grep -i bug

[    0.095545] ACPI: [Firmware Bug]: BIOS _OSI(Linux) query ignored
[    0.250514] PCI: Using host bridge windows from ACPI; if necessary, use "pci=nocrs" and report a bug
[    1.063658] [Firmware Bug]: Invalid critical threshold (0)

dmesg | grep -i error

[    1.099847] RAS: Correctable Errors collector initialized.
[    6.714974] EXT4-fs (sda3): re-mounted. Opts: errors=remount-ro
[   12.390326] hp_wmi: query 0xd returned error 0x5

inxi -G

Graphics:  Card-1: Intel Device 591b
           Card-2: NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]
           Display Server: x11 (X.Org 1.20.1 )
           drivers: vesa (unloaded: modesetting,fbdev)
           Resolution: 1920x1080@0.00hz
           OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 7.0, 256 bits)
           version: 3.3 Mesa 18.2.2

lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2

00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Device [8086:591b] (rev 04)
Subsystem: Hewlett-Packard Company Device [103c:836b]
Kernel modules: i915
--
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile] [10de:1c8d] (rev a1)
Subsystem: Hewlett-Packard Company GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile] [103c:836b]
Kernel modules: nvidiafb, nouveau

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_EXT_visual_rating, GLX_MESA_copy_sub_buffer, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: llvmpipe (LLVM 7.0, 256 bits)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_MESA_ycbcr_texture, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fog_distance,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

xrandr

xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 1920 x 1080, current 1920 x 1080, maximum 1920 x 1080
default connected primary 1920x1080+0+0 0mm x 0mm
   1920x1080      0.00*

İlgili markalara ait sahipli sürücülerin kurulu olup olmadığını denetler.
dpkg -l | grep -E "nvidia|bumblebee|nvidia-prime"

en son yukarıdaki kodu yazdığımdayeni bir kod yazma satırına indi

abdlhlm@abdlhlm-HP-Pavilion-Power-Laptop-15-cb0xx:~$

halimasa

Alıntı yapılan: Empat - 15 Temmuz 2019 - 17:19:52
[mention=647832]@halimasa[/mention]
Lütfen kısa süre içerisinde üst üste ileti (flood) atmayın.

Bunun yerine daha önce attığınız iletiyi düzenleyin.

Hatanın muhtemel nedeni belli oldu. Sisteminiz UEFI ise, iso dosyasını UEFI modunda GPT biçimlendirmesiyle yazdırmalısınız.
iso dosyasını Rufus programı aracılığıyla UEFI modunda GPT biçimlendirmesiyle yazdırıp tekrar deneyin.
[mention=647833]@Empat[/mention]
Selamlar Ubuntu 20 yüklerkende benzer sorunlarla karşılaştım, ve yine yükleyemedim. Aynı konuyu askubuntu 'da soru olarak gönderdim ve hp 'ye sor kısmından üretici firma ile iletişime geçtim, bu konuyla ilgili sanırım 1 senedir uğraşıyorum, 2 Seneye yakındır hp pavilion 15-cb005nt bilgisayarını kullanıyorum ve freedos olarak aldım ilk gün ubuntu kurmayı denedim, çünkü freedos bende öncelikle linuxu çağrıştırıyor ama yapamadım. Bunun üzerine windows 10 a geçiş yaptım.

İlk yüklemeye çalıştığım Ubuntu 16 ydı sanırım. Sonrasında 18 çıktı onu yüklemeyi denedim.
Diski sil ubuntu yükle diyorum. %50 ye kadar geliyor sonra bilgisayar kilitleniyor 16 da da böyle olmuştu.

Sonra Ubuntu 20 çıktı Ubuntu 18 de sorunnu grafik kartı ile ilgili olabileceği söylenmişti. Ubuntu 20 nin yeniliklerine baktığımda nvidia gpu ile ilgili bir iyileştirme gördüm. Sanırım bu sefer sorunum çözülecek dedim kuruluma başladım.

Önce full kurulum dedim ekran ve medya araçlarınıda yükle dedim ileri butonuna bastığım gibi kilitlenme başladı, sonrasında 25 dakika bekledim yükleme ekranına geçmediği için bilgisayarı kapatıp tekrar kurulum başlattım bu kez ekran ve medya araçlarını yüklemeden ve normal kurulum yerine minimal kurulumu seçtim ve bu kez yükleme ekranına geldi, ama yine %50 ye geldiğinde bilgisayar kilitlendi, mouse hareket etmiyor, klavye numlock yanık şekilde kalıyor.

Bilgisayarda tam anlamıyla bir sorun olsa windowsu da çalıştırmayacağını düşünüyorum. Windows a özel ayarlanmış bilgisayar olsa freedos olarak satılmaz diye tahmin ediyorum. Ama bunu kuramamak beni gerçekten çok üzdü çünkü boşyere 5 6 saatim her seferinde gidiyor.

Burada daha önce 2019 temmuz ayında bir konu açmıştım , ama en son yazdığım iletiye cevap gelmemiş aynı sorunda kalmışım.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=60909.msg647867#msg647867

haiko

1-) İmaj dosyasını Rufus ile yazdırın
2-) Rufus "Disk Bölüm Düzeni" ni "GPT" olarak seçin. (Hedef Sistem UEFI (CSM yok) olarak kalacaktır)
3-) Dosya Sistemi FAT32 (Varsayılan) da kalmalı
4-) Yazdırma modu olarak "DD İmajı modunda yazdır"
deyin.
amd imajını bu yolla denemişsseniz, aynı yollarla bir de Intel imajını deneyin derim. 
Koşuyorum dikenlerin üstünde...

halimasa

Alıntı yapılan: haiko - 10 Mayıs 2020 - 18:14:48
1-) İmaj dosyasını Rufus ile yazdırın
2-) Rufus "Disk Bölüm Düzeni" ni "GPT" olarak seçin. (Hedef Sistem UEFI (CSM yok) olarak kalacaktır)
3-) Dosya Sistemi FAT32 (Varsayılan) da kalmalı
4-) Yazdırma modu olarak "DD İmajı modunda yazdır"
deyin.
amd imajını bu yolla denemişsseniz, aynı yollarla bir de Intel imajını deneyin derim.

Mesajlarınız ve yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim. Burada iki sorunla karşılaşmıştım (toplamda) ilki ubuntunun yüklenmesi sırasındaki takılma, bunu şu şekilde aşabildim.
Ubuntu 20 , 4 LTS yi kurarken Ubuntu İnstalla (safe graphics) bunu seçinçe yüklemeyi yapmıştı, ancak bu kezde kullanıcı adı ve şifre ekranında şifreyi girince masaüstünü getirmiyordu. kilitleniyordu mor bir ekran kalıyordu mouse hareket ediyor ama masaüstü gelmiyordu.

aşağıdaki yöntemlede bu sorunumu giderdim. başka arkadaşlarda aynı sorunla karşılaşırsa kullanması için metin ve görselleri gönderiyorum.

bilgisayarı ilk açtığımda esc tuşuna basıp grub sayfasına girdim. (bazı bilgisayarlarda bu işlem sol shift butonuna basılı tutarak gerçekleşiyormuş, hp laptopumda bu işe yaramadı ama esc butonu işe yaradı)

Sonrasında e butonuna bastım.
Grub sayfasında düzenleyici ekranı geldi, burada Linux /boot/vmlinuz***" ile başlayan satırın sonuna gittim (ok tuşları ile)

quiet splash yazan yerin sonuna nomodeset yazın

bu işlemi yaptıktan sonra Ctrl + x butonuna basalım, önyükleyici normal olarak açılmaya başlayacaktır.

Sonrasında nomodeset kodunun sürekli olarak çalışması için

Bir terminal açın ve "sudo gedit /etc/default/grub" yazın
İstenmesi durumunda parolanızı girin.
İmleci aşağıdaki gibi görünen satıra getirin (Şekil 4):
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

Bu satırı aşağıdakine uygun şekilde değiştirin (Şekil 5):
[ayrıca önyükleme yapılamaması sorunlarını gidermek için quiet (sessiz) ifadesini kaldırabilir veya değişkenler girebilirsiniz]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"

"Save" (Kaydet) öğesine tıklayın.
Pencereyi kapatın.
Terminalde "sudo update-grub2" ifadesini girin ve Enter tuşuna basın.
İşlem tamamlandığında bilgisayarınızı bu değişiklik yapılmış olarak yeniden başlatabilmelisiniz.

haiko

[mention=647797]@halimasa[/mention] Çözülen Başlıkların Etiketlenmesi
Koşuyorum dikenlerin üstünde...

halimasa

[mention=653374]@haiko[/mention]
Teşekkürler şimdi çözüldü olarak işaretledim.