Belirli araliklarla mac adresi degistirme

Başlatan ayalkin, 08 Temmuz 2019 - 12:26:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ayalkin

Merhaba arkadaslar ilk basta konu yanlis yerde ise ozur dilerim... Ben uzun bir suredir belirli periyodlarla mac adresi degistiren ufak bir program ariyorum ve bir turlu bulamadim sizin bildiginiz varsa soylermisiniz... macchanger dan degistir diyebilirsiniz ama isim bir seferlik degil kisa kisa araliklarla degistirmesi gerekiyor...

mimiksiz

Macchanger ı betikle kullanmanızı öneririm. Ağ yapılandırmanızı bilmediğim için değişkenleri atamadım, ipuçları bıraktım.

#!/bin/bash
bekle= # ne kadar zamanda bir değişsin, saniye s, dakika m, saat h, 5 dakika için 5m
network= # ağ kartının ismi, mesela ens32
broadcast= # pek bilmiyorum ama 192.168.1.255 olabilir.
ipv4= # örneğin 192.168.1.33
router= # örneğin 192.168.1.1
while true
do
sudo ip link set $network down
sudo macchanger -r $network
sudo ifconfig $network $ipv4 netmask 255.255.255.0 broadcast $broadcast up
sudo route add default gw $router
sleep $bekle
done

betiği çalıştırmak için

chmod +x betik-adı
bash /betik/yolu/betik-adı  #veya /betik/yolu/./betik-adı

Betiğin çalışması için ip ve route yazılımları lazım.
sudo apt-get update
sudo apt-get install iproute2 net-tools

ayalkin

linux dunyasinda biraz yeniyim o yuzden kusura bakma  :)) anlamadigim seyler icin bana yardimci olabilirsen cok sevinirim... bu betik dedigin sey sanirim kucuk bir kac kod eklemesi ufak bir freamwork script gibi bir sey sanirim... asil can alici nokta bu betik dedigimiz kavrami ne sekilde bir yere ilave edebilir veya calistirabilirim... ayrica kucuk bir not duseyim bu mac degistirme islemlerinde internete cikmama pek gerek yok

mimiksiz

Kabuk (SHELL) nedir? Nasıl Kullanılır? https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2819.0 Betik ise dosyada kaydedilmiş sistem kodlarının sırasıyla kabukta çalışmasıdır. İnternete ihtiyacınız yoksa aşağıda ki betiği gedit veya başka metin editörüne yapıştırıp kaydederek ve çalışma izni vererek çalıştırabilirsiniz. /home/<kullanıdı-adı> dizinine kaydederseniz terminali kullanıcı dizininde açarak veya cd $HOME komutundan sonra çalışma izni verip chmod +x betik-adı.sh $HOME/./betik-adı.sh ile çalıştırabilirsiniz.

#!/bin/bash
bekle=5m # yorum satırı 5 dakika da bir çalışması için örnek olarak ayarlandı
network=ens32 # buda örnek bir atamadır
while true
do
sudo macchanger -r $network
sleep $bekle
done

DÜZENLEME: network değişkenini atamak lazımdı.

ayalkin

Yardimin icin tesekkur ederim kabuk olayinda ilk basta bir baka kalsamda su an kafamda az cok oturdu... Ben bu betik dosyasini basit bir sekilde yazdim calisiyorda ama sunu fark ettim maccahnger random mac adresi bir defa atiyor sonrasinda hep ayni adresi kullaniuor bu random olayina bir cozum bulabilirmiyiz... Diger turlu kendim elimle bir cok mac adresi hazirlamak zorunda kalicam ve betik cok gereksiz uzayacak...

#!/bin/bash
while true
do
ifconfig wlan0 down
ifconfig mon0 down
macchanger -r wlan0
macchanger -r mon0
ifconfig wlan0 up
ifconfig mon0 up
sleep 8m
done

Ilk basta aldigim ciktida mac adresini yy.yy.yy.... Den xx.xx.xx... Ceviriyor ama sonrasinda hep ayni macle devam ediyor xx.x.. Seklinde...

Not: kusura hepsini telden yazmak zorunda kaldim

speakerXXL

MAC adresini neden sürekli değiştirmek istiyorsanız. Bu işlem genellikle hayır sayılmayacak amaçlara hizmet etmek için kullanılıyor. Eğer tutarlı bir sebebi varsa daha kolay öneriler gelebilir. Aksi durumda talebiniz forum kurallarını ihlal edici bir hüviyet kazanabilir.

mhmtkrktr

Ben memleketimin hacker'ı "daha burda takılmış" dedirtmem.  :D
RND=$(strings /dev/urandom|head -n 50|tr -cd '[A-Z0-9]'|tr -d '[:punct:]'|while read -rn2;do echo "$REPLY";done|head -n 6|tr '\n' ':'); echo ${RND%:*}

ayalkin

Alıntı yapılan: speakerXXL - 09 Temmuz 2019 - 00:12:14
MAC adresini neden sürekli değiştirmek istiyorsanız. Bu işlem genellikle hayır sayılmayacak amaçlara hizmet etmek için kullanılıyor. Eğer tutarlı bir sebebi varsa daha kolay öneriler gelebilir. Aksi durumda talebiniz forum kurallarını ihlal edici bir hüviyet kazanabilir.
dediginiz gibi genellikle hayir sayilmayacak seyler icin kullanilabilir ama ki dedigim gibi herhangi bir sekilde nete cikmaya ihtiyacim yok.. sadece bir kac konu ustunde kendimi gelistirmek adina calisiyorum...

[mention=647680]@mhmtkrktr[/mention] hacker degil bilgisayar meraklisi kullanmayi seven fln  ;D ;D bu arada tesekkurler yardiminiz icin  ;D ;D sayenizde kendimi gelistirmeye devam edebiliyorum  ::) :))