[Çözüldü] Eski Bilgisayar için Tavsiye

Başlatan user, 02 Temmuz 2019 - 16:16:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

user

Hardinfodan aldığım çıktı:

-Computer-
Processor      : Intel(R) Pentium(R) Dual  CPU  E2180  @ 2.00GHz
Memory      : 2060MB (1025MB used)
Machine Type      : Desktop
Operating System      : Ubuntu 18.04.2 LTS
-Display-
Resolution      : 1280x1024 pixels
OpenGL Renderer      : Mesa DRI Intel(R) 945G x86/MMX/SSE2
X11 Vendor      : The X.Org Foundation
-Audio Devices-
Audio Adapter      : HDA-Intel - HDA Intel

bu bilgisayarda bodhi linux çalıştırıyorum bazen donmalar falan yaşanıyor -ardarda program (2-3 program ya da 7-8 sekme) açarsam,oturumu kapatım tekrar açtığımda, deadbeef çalıştırdığımda- özellikle sadece bir mousela kalakalıyor; diğer hiç bir şey çalışmıyor, açıkçası belirtmem gerek alternatif programlar ve updatelerle gün geçtikçe azalıyor bu sorunlar.

50 gb gibi alanda XP var, artık miladı doldu.

onun yerine bir yedek alan gibi (D: sürücüsü) ya da onu bodhinin içerisine GParted'la eklemek mi, yoksa bu listedeki başka bir linuxu oraya mı kurmam lazım. Bana tavsiyede bulunabilir misiniz

https://thishosting.rocks/best-lightweight-linux-distros/
Burada uzun bir liste var.

sinan54

Antix Linux veya Sparky Linuxun hafif masaüstü dagıtımlarını öneririm.

blackmesa

Xubuntu veya Lubuntu kurabilirsin. Ancak 2GB Ram var, Hangi web tarayıcıyı kurarsan kur pek verimli calısmaz.
Birden fazla sekme açmam diyorsan sıkıntı olmaz.

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

user

Verdiğiniz yanıtlar için çok sağolun. Sparky'yi dvd'ye yazdım, çok güzel çalıştı. Sanırım ethernet kartında sorun var ya da sorun ttnet kaynaklı, fakat internet kesilip tekrar geri geldiğinde tekrar bağlanması gerekmez mi? Lubuntuyu denedim, çeşitli şeyler açtım kapattım, geri düşmesini bekledim ama; 700-800mb ram aralığında kaldı. Bunsenlabsı 32bit non-pae olanını elde kalan az dvdden dolayı flashla laptopda denedim, şaka gibi 170mbla çalıştı. Kendimi zor tuttum yüklememek için :)
Size söylediğim ilk makinede flashla başlatabilir miyim? -liveusb dedikleri gibi çalıştırabilir miyim?
Bios'da seçeneklerde şunları gördüm: floopy-LS120, harddisk, CDROM, ZIP, USB-FDD, USB ZIP, USB CDROM, USB HDD, LAN