xrandr: Failed to get size of gamma for output default problemi hakkında

Başlatan ersoy28, 28 Haziran 2019 - 01:10:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ersoy28

Herkese merhaba,

Yaklaşık 26 Mayıs'dan bugüne kadar içerisindeki yüklü Win10 çok yavaş çalıştığı için ve notebookumu aşırı zorladığı için Linux ın farklı farklı distrolarını yüklemeye çalışıyorum.

Son 1 haftadır da yüklemeyi başardığım Ubuntu versiyonlarına Ekran Kartlarımı tanıtmaya çalışıyorum. Maalesef en son geldiğim aşama Ubuntu Gnome 16.04 de AMD'nin sitesinden indirdiğim kapalı-sahipli ATI Radeon HD 6730M sürücüsünü EK Sürücülerde fglrx de kullanılıyor görebilmekten ibaret, lakin kullanılıyor olarak görülmesine rağmen Ayarlar/Ayrıntılar da maalesef Grafik: llvmpipe (LLVM 6.0, 256 bits) olarak görünmekte...Hal bu durumda iken Notebook eskisi kadar ısınmıyor ama çözünürlük istediğim gibi değil,

Komut 1 :

lspci | grep -E "VGA|3D|Display"

Sonuç 1

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Whistler [Radeon HD 6730M/6770M/7690M XT]

Komut :2

sudo lshw -C video

*-display UNCLAIMED     
       açıklama: VGA compatible controller
       ürün: Whistler [Radeon HD 6730M/6770M/7690M XT]
       üretici: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:01:00.0
       sürüm: 00
       genişlik: 64 bits
       saat: 33MHz
       kapasiteler: pm pciexpress msi vga_controller cap_list
       yapılandırma: latency=0
       kaynaklar: bellek:a0000000-afffffff bellek:c6500000-c651ffff ioport:5000(boyut=256) bellek:c6520000-c653ffff
  *-display UNCLAIMED
       ürün: 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
       üretici: Intel Corporation
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:00:02.0
       sürüm: 09
       kapasiteler: msi pm vga_controller bus_master cap_list
       kaynaklar: bellek:c0000000-c03fffff bellek:b0000000-bfffffff ioport:6000(boyut=64) bellek:c0000-dffff

xrandr

xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 1024 x 768, current 1024 x 768, maximum 1024 x 768
default connected primary 1024x768+0+0 0mm x 0mm
   1024x768      76.00*

Monitörüm 19" dir

Çözünürlüğü HD 1080 pixel olarak ayarlamak istiyorum.

Yardımınızı rica ederim.
Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
Kemal Sunal

speakerXXL

Maalesef Fglrx sürücüsünün Ubuntu 16.04 ve üstü için desteği mevcut değil. llvmpipe ise yazılımsal destekli bir sürücü, şu an fglrx sürücüsünü kurmaya çalıştığınız ve başarısız olduğu için bu devreye girmiştir.

En kolay olarak Xubuntu 19.04 ya da Ubuntu MATE 19.04 sürümlerinden birisini kurmanızı öneririm. Bu sürümlerde daha güncel çekirdek, X sunucusu sürümleri kullanılıyor ve ATI GPU için daha iyi bir destek sunabilir.

Bu sürümlerden birisini kurduktan sonra, aşağıdaki komutlarla radeon-profile uygulamasını kurun. Bu uygulama ile ATI GPU'yu güç tasarrufu kipine alarak ısınma sorununu çözmeyi deneyebilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:trebelnik-stefina/radeon-profile
sudo apt-get update
sudo apt install radeon-profile

ersoy28

Cevabınız için teşekkürler.

Notebook um 2012 yılında üretilmiş bir sistem, 64 bit İntel Core i7 2.2 Ghz CPU var, Dahili İntel , Harici ATI-Radeon HD 6 serisi Grafik kartı var.
Bahsettiğiniz Ubuntu 19.04 versiyonu distrolar benim notebook u destekler mi ? Daha önce kurmayı denemiş ama kuramamıştım, nomodeset aktif ederek Grafik kontrolünü devre dışı bırakırsam kurabileceğimi düşünüyorum. Ama ekran kartı sürücülerini yüklemek çok zor ve çözünürlüğü 1 aydır hiç ayarlayamadım, gelecek olan diğer cevapları da görüp net bir karar verebilmek istiyorum.

Lütfen konuyu kilitlemeyiniz veya çözüm içerdiğini düşündüğünüz linkler vererek yardımcı olmaya çalışamayınız, çünkü foruma belki yeni mesaj gönderiyor olabilirim ama günlerce birçok linkten yararlandım,okudum,denedim,olmadı,okudum,denedim...Bana fizibiliteli bir çözüm gerekiyor, umarım yardımcı olabilirsiniz...

teşekkürler.

Kemal Sunal

speakerXXL

Sizin sisteminizdeki ATI GPU sadece açık kaynak radeon sürücüsünü kullanabilir. Bu aygıt için herhangi bir sürücü yüklemenize gerek yok, zaten yükleyemezsiniz. AMD/ATI yakın zamanda açık kaynak sürücülere destek vermeye de başladı.

Eğer harici ATI GPU ile sorun yaşarsanız, radeon.runpm=0değişkeni ile pasifleştirebilirsiniz.

Siz öncelikle Ubuntu MATE 19.04 sürümü deneyin, eğer kurulumda sorun yaşarsanız sistemi aşağıdaki resimdeki gibi nomodeset seçeneği ile başlatmayı denersiniz.

Kurulumdan sonra sorun yaşarsanız, Grub menüsü => gelişmiş seçenekler => kurtarma kipi => resume seçeneği ile sistemi başlatısanız, büyük ihtimalle masaüstüne ulaşırsınız. Duruma göre geri dönüş yaparsanız, yönlendirme yapılabilir.

ersoy28

Alıntı yapılan: speakerXXL - 28 Haziran 2019 - 02:20:24
Sizin sisteminizdeki ATI GPU sadece açık kaynak radeon sürücüsünü kullanabilir. Bu aygıt için herhangi bir sürücü yüklemenize gerek yok, zaten yükleyemezsiniz. AMD/ATI yakın zamanda açık kaynak sürücülere destek vermeye de başladı.

Eğer harici ATI GPU ile sorun yaşarsanız, radeon.runpm=0değişkeni ile pasifleştirebilirsiniz.

Siz öncelikle Ubuntu MATE 19.04 sürümü deneyin, eğer kurulumda sorun yaşarsanız sistemi aşağıdaki resimdeki gibi nomodeset seçeneği ile başlatmayı denersiniz.

Kurulumdan sonra sorun yaşarsanız, Grub menüsü => gelişmiş seçenekler => kurtarma kipi => resume seçeneği ile sistemi başlatısanız, büyük ihtimalle masaüstüne ulaşırsınız. Duruma göre geri dönüş yaparsanız, yönlendirme yapılabilir.

Teşekkürler, evet Ubuntu kurulumlarında tesadüfen bir site de nomodeset özelliği aktif edilerek kurulumun başarılı olma olasılığının çok yüksek olduğunu okumuştum. Yabancı bir site idi.
Gerçekten de kurulum esnasında bir kilitlenme-donma ve buna bağlı olarak tüm fanların devreye girmesine rağmen CPU ve VGA nın 87° yi geçmesi ve sonunda kendiliğinden kapanması sorunu ile karşılaştığımda, hemen nomodeset metodu aklıma geliyor, nomodeset aktif ettiğimde şuana kadar tüm kurulumlarım başarılı oldu...Ne varki ekran kartı sürücüsünü yüklemek de çok zorlandım, çözünürlüğü ayarlamak ise hiç mümkün olmadı.

Şimdi, bu yazdıklarımı şirketten yazıyorum ve ancak yeni kurulumu akşam deneyebileceğim.

Elde edeceğim sonuçları buradan paylaşırım.

Saygılar.

Not Edit : Gnome'un açılış ekranını ve desktop varyasyonları hoşuma gitmişti ama MATE'nin haki rengide merak uyandırdı bende umarım başarılıdır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2019 - 02:03:30

Evet, nerede kalmıştık.

Eve gelir gelmez, MATE kurulum DVD mi taktım, Mate gerçekten profesyonel bir iş çıkarmış, daha kurulum ekranından bu işi bitirmişler sonunda dedim ve bu güvenle kurulum aşamasında daha önce yapmadığım bir şey yaptım. Kurulum esnasında güncellemeler yüklensin dedim ve ekran sürücüleri tespit edilip yüklensin dedim.

01:30 da uykudan uyandım, kurulum tamamlanmıştı. menüleri şöyle bir gezdim, insan işletim sistemine aşık olur mu ? Oldum.

Velhasıl, ekran kartı sorunu çözülmemiş, bütün fanlar devrede fakat cpu sıcaklığı fena değil, çünkü şu an sadece firefox açık ve sadece 1 pencere açık, evin diğer pencereleri kapalı :)

Şimdi ekran kartı kontrol sudolarımı sırası ile paylaşacağım.

Online olanlar vasıtası ile bu sorunu 2 saat içerisinde çözebileceğimizi hissediyorum, nede olsa artık tecrübeli bir penguenciyim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2019 - 02:22:18

lspci | grep -E "VGA|3D|Display"

sonuç :

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Whistler [Radeon HD 6730M/6770M/7690M XT]

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2019 - 02:23:50

sudo lshw -C video

*-display UNCLAIMED       
       kaynaklar: bellek:a0000000-afffffff bellek:c6500000-c651ffff ioport:5000(boyut=256) bellek:c6520000-c653ffff
  *-display UNCLAIMED
       kaynaklar: bellek:c0000000-c03fffff bellek:b0000000-bfffffff ioport:6000(boyut=64) bellek:c0000-dffff

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2019 - 02:35:57

glxinfo|grep render

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_EXT_visual_rating, GLX_MESA_copy_sub_buffer, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: llvmpipe (LLVM 8.0, 256 bits)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_MESA_ycbcr_texture, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fog_distance,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

Şimdi ne yapmam gerekiyor ?

Sırası ile ne yapmalıyım ?

UEFI kullanmıyorum, anakartım desteklemiyor.

Aşağıdaki kodu çalıştırdım.

sudo lshw -C display

Sonuç :

lsuersoy@dv7corei7:~$ sudo lshw -C display
[sudo] password for lsuersoy:
  *-display UNCLAIMED       
  *-display UNCLAIMED

Kemal Sunal

Empat

[mention=647373]@ersoy28[/mention]
Merhaba.

Lütfen kısa süre içerisinde üst üste ileti (flood) atmayın.

Bunun yerine daha önce attığınız iletiyi düzenleyin.

Sürücüleriniz sistem tarafında, hala bir önceki çıktınızdaki gibi unclaimed durumunda görünüyor.
Alıntı Yap  *-display UNCLAIMED

Bunun sebepleri arasında Secure Boot özelliğinin açık olması var.

UEFI kullanıyorsanız ve Secure Boot özelliği açıksa kapatıp aşağıdaki komutun çıktısını tekrar atmalısınız.
sudo lshw -C display
ya da
sudo lshw -C video

Sorun hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmemiz için aşağıdaki komutun çıktısını bizimle paylaşmanız gerekli.
xrandr --verbose --properties

Ek olarak; bu sorunu gfxmode parametresini düzenleyerek çözenler de var. (Bkz: Tıklayın)Bu yüzden, eğer Secure Boot özelliğiniz kapalıysa aşağıdaki adımları deneyiniz.
Grub dosyasını nano editörüyle açın.
sudo nano /etc/default/grub

Aşağıdaki satırın başlangıcındaki # karakterini kaldırın. Bu karakter eğer yoksa, kaldırmanıza gerek yok.
#GRUB_GFXMODE=640x480

Ardından çözünürlüğü, olmasını istediğiniz çözünürlük ile değiştirin ve Ctrl+O tuş kombinasyonuyla kaydedin. Kaydetmek için bu tuş kombinasyonundan sonra ENTER tuşuna basmanız gerekli.
Ctrl+X tuş kombinasyonuyla NANO editöründen çıkış yapabilirsiniz.

Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

speakerXXL

ATI için güç tasarrufu kipini etkinleştirin, önceki mesajımı dikkate dahi almadığınızı düşündürtüyorsunuz.

Bu aygıtlar için ek bir sürücüye gerek yok. Tüm destek açık kaynak sürülerde mevcut. Intel ve AMD/ATI için firmaların kendisi açık kaynak sürücülere destek veriyor. Eski sürümlerde ATI için ek sürücü kurulması, ATI/AMD'nin daha önce açık kaynak sürücülere destek vermemesi ile idi.

Alıntı YapATI-Radeon ekran kartlarının 6. ve 7. serilerine sahipseniz, Ubuntu 14.04 ile 19.04 arasında otomatik olarak yüklenemez, yüklenmesi kesinlikle düşünülemez, düşünülmesi kesinlikle teklif bile edilemez :)

Farklı bir konudaki bu ifade, bu hususu anlamamış olmanızdan. ATI'nin artık desteği kestiği bir sürücüyü yüklemenin manası yok. Zaten güncel Xorg sürümleriyle uyumsuz. Güncellememesinin nedeni artık açık kaynak sürücülere destek verilmesi.

Bu bilgiler zaten forumda serpiştirilmiş olarak mevcuttu. Lütfen forum içindeki benzer konuları incelemeden hareket etmeyiniz.

Sorun ATI için güç tasarrufu kipi ile çözülmezse, bu GPU'yu devre dışı bırakmak için yönlendirilebilir.

ersoy28

Alıntı yapılan: Empat - 30 Haziran 2019 - 02:39:53
[mention=647373]@ersoy28[/mention]
Merhaba.

Lütfen kısa süre içerisinde üst üste ileti (flood) atmayın.

Bilgilendirme için teşekkürler, bu duruma dikkat etmeye çalışacağım.

Bunun yerine daha önce attığınız iletiyi düzenleyin.

Sürücüleriniz sistem tarafında, hala bir önceki çıktınızdaki gibi unclaimed durumunda görünüyor.
Alıntı Yap  *-display UNCLAIMED

Bunun sebepleri arasında Secure Boot özelliğinin açık olması var.

UEFI kullanıyorsanız ve Secure Boot özelliği açıksa kapatıp aşağıdaki komutun çıktısını tekrar atmalısınız.

UEFI kullanmıyorum, BIOS 2012
--Cevaplamaya devam edeceğim, önce bir kahvaltı yapayım :)

sudo lshw -C display
ya da
sudo lshw -C video

Sorun hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmemiz için aşağıdaki komutun çıktısını bizimle paylaşmanız gerekli.

xrandr --verbose --properties

Sonuç aşağıdaki gibidir ?

default connected primary 1024x768+0+0 (0x2af) normal (normal) 0mm x 0mm
Identifier: 0x2ae
Timestamp:  446604
Subpixel:   unknown
Clones:   
CRTC:       0
CRTCs:      0
Transform:  1.000000 0.000000 0.000000
            0.000000 1.000000 0.000000
            0.000000 0.000000 1.000000
           filter:
non-desktop: 0
supported: 0, 1
  1024x768 (0x2af) 59.769MHz *current
        h: width  1024 start    0 end    0 total 1024 skew    0 clock  58.37KHz
        v: height  768 start    0 end    0 total  768           clock  76.00Hz

Ek olarak; bu sorunu gfxmode parametresini düzenleyerek çözenler de var. (Bkz: Tıklayın)Bu yüzden, eğer Secure Boot özelliğiniz kapalıysa aşağıdaki adımları deneyiniz.

Tıklayın bölümündeki linki okudum, pek * bir şey anlayamadım. Ama sorunu yaşayan kişinin son düşüncelerine katılıyorum.
Bende Windows'a dönmek istemiyorum. Ayrıca o CRT monitör kullanıyormuş, ben ise notebook kullanıyorum, yani bende desktop yok. Please help, I'm not going back to Windows.

Thanks for taking the time to read this, regards Ersoy28

Yukarıdaki Secure Boot kapalı mı sorusuna istinaden biraz araştırma yapmam gerekti ve aşağıdaki linklerde yer alan konuları okudum oldukça yararlı oldu.

https://8.enpedi.com/2013/01/guvenli-onyukleme-secure-boot-nedir.html
https://7.enpedi.com/2012/07/sabit-disk-i-bir-diskin-on-yuklenme.html#1

Grub dosyasını nano editörüyle açın.
sudo nano /etc/default/grub

Sonuç :

GNU nano 3.2                 /etc/default/grub                  Değiştirildi 

# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.
# For full documentation of the options in this file, see:
#   info -f grub -n 'Simple configuration'

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX="nomodeset"

# Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
# This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
# the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
#GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

^G Yardım Al ^O Yaz       ^W Ara       ^K Metni Kes ^J Yasla     ^C İmleç Pozisy
^X Çık       ^R Dosya Oku ^\ Değiştir  ^U Metni Kesm^T Denetle   ^_ Satıra Git

Aşağıdaki satırın başlangıcındaki # karakterini kaldırın. Bu karakter eğer yoksa, kaldırmanıza gerek yok.
#GRUB_GFXMODE=640x480

GRUB_GFXMODE=1920x1080 yaptım, reset atacağım, bakalım sonuç ne olacak ?

Ardından çözünürlüğü, olmasını istediğiniz çözünürlük ile değiştirin ve Ctrl+O tuş kombinasyonuyla kaydedin. Kaydetmek için bu tuş kombinasyonundan sonra ENTER tuşuna basmanız gerekli.
Ctrl+X tuş kombinasyonuyla NANO editöründen çıkış yapabilirsiniz.

Maalesef istediğim sonucu alamadım, yine 1024-768 de kaldık.

default connected primary 1024x768+0+0 0mm x 0mm
   1024x768      76.00*
Kemal Sunal