[Çözüldü] Ubuntu 19.10 ile 32 bit destek bitiyormuş.

Başlatan Dragonborn, 27 Haziran 2019 - 00:06:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dragonborn

Ubuntu 19.10 ile 32 bit destk,steam desteği,wine geliştirici desteği kesiliyormuş bu doğru mu ? Gerçekten gidiyor mu ? Ben ubuntu yu çok severim çünkü bence Gnome arayüzünü en iyi kullanan linux dağıtımıdır ama artık oyun oynanmayacak diyenler bile var yani saydığım şeylere bakarsak tabi oynanmaz çünkü oyun oynatacak bir şey kalmadı gog.com bile desteğini kesecekmiş ve steam yeni linux dağıtımı arıyormuş bence solus os olur çünkü steam üzerine çalışıyorlar ve son olarak ben kde neon kullanıyorum ileriki güncellemeler ile ubuntu 19.10 a geçecekmiş şimdi 18.04 kullanıyor taban olarak bildiğim kadarıyla bende sıkıntı çıkar mı ? çıkacağından eminim de yinede sorayım dedim.acele ile yazıyorum yanlış bir yere konu açmış olabilirim şimdiden özür dilerim bu konu hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum çünkü yabancı kaynaklardan bir şey anlamıyorum zaten türkçe kaynaklar google çeviri ile yabancı kaynaklardan çevirilmiş gibi onlardanda * bir şey anlamadım mesela 2 şey çıkarttım 1. Steam yüklenecek ama sadece 64 bit oyunlar açılacak zira diğer yerlerde de aynı şekilde ve linux mağzasından 32 bit her şey kalkacak ya da 2. Steam yüklenmeyecek ubuntu desteği kalkacak dep olarak indiremeyeceğiz o zaman büyük ihtimalle solus os un paket sistemine geçer ya da başka bir paket sistemine yani steam .dep olarak bulunamaz hale gelir.

Dagiztanli08

Yani günümüz sistemleri daha gelimiş olacağı için artık grafikleri 32 bit kaldıramıyor
grafikler güzelleştikçe 32 bit artık kaldıramaz hale geliyor doğal bir sorun.

32 bit daha az ram harcıyor fakat günümüz oyunları için 32 bitin kullandığı ram yetmiyor
daha yüksek ram almanız gerekmekte ve 64 bit kullanmalısınız.

gecegezen

Ubuntu 19.10 ile birlikte 32bit desteği kesilecekti ve tabi bu yüzden 32 bit çalışan uygulamaların hepsi kaybedilecekti oyunları bilmiyorum ama steam uygulaması 32 bitte çalışıyor wine 64 bit sürümü var diye biliyorum ama genelde 32bitlik sürümü kullanılıyor. Ubuntu'nun açıklamasının ardından valve steam için ubuntu desteğini keseceğini açıkladı haliyle. Galiba ortalık biraz karışmış.Daha sonra ubuntu 19.10 ve 20.04 sürümleri için seçili 32 bit kütüphanelerini eklemeye devam edecekleri açıklaması yaptı ve daha sonrada steam de ubuntu'yu 19.10 ve20.04 sürümleri için destekleyeceklerini söyledi.Kisisel olarak şu anda ubuntu'yu kullanmamın en önemli nedeni unity arayüzüne çok alışmış olmam.
Kaynak omgubuntu.co.uk
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

maydin95

32 bitte çalışan her program 64 bitte de çalışır (neredeyse). Biten destek 32 bit olan makineler için ve bunun da Steam ile alakası yok. Steam belki 32 bit uygulama çıkarmak istememiş olabilir ama desteğini devam ettirse, hatta 64 bit uygulama çıkarmamış olsa bile bu hiçbir şeyi etkilemez.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

aceminux

Linux platformunda hiç oynamadım bu yüzden bir şey diyemem fakat 32bit destekleyen program bulmak ciddi zor, eski sürümleri kullanırsanız da yeniliklerden faydalanamıyorsunuz yol yakın iken donanımın tarafınız el veriyor ise 64bit sürüme geçin, iyi şanslar.