[Çözüldü] Foliate içersinde sözlük olan pdf,epub,vb. okuyucu

Başlatan user, 24 Haziran 2019 - 21:42:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

user

İçerisinde sözlük çevirisi olan bir okuyucu arıyorum. pdf epub ağırlıklı.
https://github.com/johnfactotum/foliate

https://johnfactotum.github.io/foliate/ kendi sitesinde flathubda var diyor, fakat oradaki yükleme çalışmadı. Belki sistem i386 olduğu içindir.

Yüklememe yardım edebilir misiniz?

bağımlılıklara bakmaksızın denediğimde şu hatayı alıyorum

$ meson build --prefix=$PWD/fakeprefix
The Meson build system
Version: 0.49.0
Source dir: /home/emre/foliate
Build dir: /home/emre/foliate/build
Build type: native build

meson.build:1:0: ERROR:  Meson version is 0.49.0 but project requires >= 0.50.0.

A full log can be found at /home/emre/foliate/build/meson-logs/meson-log.txt

speakerXXL

Kurulum için meson sürümün güncellenmesi gerekiyor, pip3 ile yapabilirsiniz ama kurulum sonrasında da uygulama çalışmıyor. https://mesonbuild.com/Quick-guide.html

sudo apt install python3-pip python3-setuptools gjs libwebkit2gtk-4.0-dev libsoup2.4-dev gettext git build-essential ppstream-util
pip3 install --user meson
git clone https://github.com/johnfactotum/foliate
cd ~/foliate
~/.local/bin/meson build --prefix=/usr
cd build
ninja
sudo ninja install

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Haziran 2019 - 14:55:24

Kurulum aşamalarını güncelledim.

user

Çok teşekkür ederim. sanırım ubuntunun yapacağı güncellemeyi beklemem gerekiyor.

En azından bir kazancım oldu ~/.local/bin/... bununla terminalden yüklediğim python komutlarımı nasıl çalıştıracağımı anladım :)

speakerXXL

Meson güncellemesini kasdediyorsanız çok büyük ihtimalle gelmez, kritik açıklar/sorunlar olmadığı sürüce fixed dağıtımdan beklenecek bir husus değil.

Empat

[mention=647334]@speakerXXL[/mention]
Lütfen kısa süre içerisinde üst üste ileti (flood) atmayın.

Bunun yerine daha önce attığınız iletiyi düzenleyin.

Alıntı yapılan: user - 26 Haziran 2019 - 20:06:06
Çok teşekkür ederim. sanırım ubuntunun yapacağı güncellemeyi beklemem gerekiyor.

En azından bir kazancım oldu ~/.local/bin/... bununla terminalden yüklediğim python komutlarımı nasıl çalıştıracağımı anladım :)
[mention=647338]@user[/mention]
Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

speakerXXL

[mention=647349]@Empat[/mention] zaten forumda bunları birleştiren bir eklenti var. Benim gönderim, yaptığım bir düzenlemeyi belirtme amaçlı, bu sebeple bunu bilinçli olarak kasten yaptım ki diğer üye bu hususun farkına varsın. Sizin bahsettiğiniz husus, "kimse yok mu, neden kimse yardım etmiyor" gibi yakınma içeren durumlar için uygun olabilir. Dikkat edildiğinde aradaki fark belli oluyor. Benim iletimde böyle sakıncalı bir husus mevcut değil.

Empat

[mention=647361]@speakerXXL[/mention]
Alıntı YapBenim gönderim, yaptığım bir düzenlemeyi belirtme amaçlı, bu sebeple bunu bilinçli olarak kasten yaptım ki diğer üye bu hususun farkına varsın.
İkinci iletinizi okumamıştım, bunun için kusura bakmayın.
Üst üste iletilerde sizin karşılaştığınız bu durum gibi, istisna diyebileceğimiz nadir durumlar var.

Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

user

Sorun çözülemiyor aslında ama çözüldü ekledim.
İlerki senelerde kurmak isteyenler$ meson -v den sürümlerini kontrol edip yüklemeye çalışsınlar

speakerXXL

Yukarıda verdiğim komutları ufak bir düzeltme yaptım. Dediğim gibi uygulama yukarıdaki şekilde kurulabiliyor. Bununla birlikte çalıştırmak için GJS'nin 1.54 sürüm ve üstünü gerektiyormuş. Ama Ubuntu 18.04 tabanındaki sürüm daha düşük. Yani uygulamayı bu sürümde çalıştırmak zor, bir şekilde GJS sürüm güncellemesi yapmak gerekiyor. Bu sebeple hata alıyormuşum.

Kısaca yukarıdaki komutlarla Ubuntu 19.04 tabanlı bir sürüme kurulup çalıştırılabilir. Ya da flatpak olarak kurmak denenebilir.

speakerXXL

Yazılımın geliştiricisi, Ubuntu 18.04 tabanında da çalışması için, gerekli GJS sürümünü düşürmüş. İsterseniz konuda anlatıldığı biçimde derleyerek, isterseniz yeni eklenen .deb paketini buradan indirip, kurulum yapabilirsiniz.

user

Empat

@speakerxxl adlı üyenin isteği üzerine konunun kilidi kaldırıldı.