Kasma ve video problemleri

Başlatan mehmetaka, 17 Haziran 2019 - 22:56:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmetaka

Merhaba arkadaşlar. İlk kez ubuntu kullanıyorum, programlama için çalışacağım bilgisayara yükledim. windows'dan daha verimli çalışışır niyetiyle tabii. Başlığı açmadan önce ilgili konuları, başlangıç rehberini hatta acemiler için bölümünün de bir kısmını kurcaladım. Fakat çözüm bulamadım ve çok vakit tükettim bu yolla. Biraz da sıkışık bir fikstürdeyim açıkçası.

Genel bir kasma sorunu var. Her işlem orta şiddette bir gecikmeyle gerçekleşiyor. Ama konu video izlemeye geldiği vakit bu gecikmenin dozu bir hayli artıyor. Kullanılabilecek gibi değil. Umarım wind*ws denen şeye dönmem gerekmeyecektir.

Muhtemelen mesajın bu bölümüne terminal'den alacağım bir kaç çıktıyı eklesem daha hoş olurdu fakat linux'ta o işleri hiç bilmiyorum, yönlendirirseniz paylaşırım. Umarım olabildiğince hızlı bir çözüm bulabiliriz.

geforce gt555m 1gb
intel core i5 ~2.4
8 gb ram

ubuntu sürümüm 14.4. Açıkçası yükseltme yapmayı da düşünüyorum fakat daha önce yükseltmede hata almıştım o yüzden tereddüt ettim.

"Give me scars to bring me grace"

Empat

Merhaba.

Lütfen konu açarken konu başlığında konu içeriğiyle alakasız kalıplar (yardım, acil yardım vb.) kullanmamaya özen gösterin.

Konu başlığınızı, Kasma ve video problemleri olarak değiştirdim.

Sorun hakkında bilgi sahibi olmamız, sorunu tespit edip sizi çözüme ulaştırmamız için bazı komutların çıktılarını buraya aktarmanız gerek.

Bu komutları belirtmeden önce gözlemeniz gereken bir durum var.

Video oynatırken kasmalar başladığında aşağıdaki komutla veya sistemin gözlem aracıyla (görev yöneticisi vb.) en çok cpu ve ram tüketen 3 işlemi bize bildirmelisiniz.
Komut satırı ile gözlem yapacaksanız, aşağıdaki komutla gerekli olan aracı yükleyin.
sudo apt install htop

Aşağıdaki komutla gözlem yapmaya başlayabilirsiniz.
htop

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki grafik kartları bilgi alabileceğimiz iki küçük aracı yükleyin.
sudo apt install mesa-utils inxi

Ubuntu sürüm/kernel/mimari bilgisini verir.
uname -a

Failed durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-units-files --state=failed

Disabled durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files | grep disabled

Sistemdeki hataları listeler.
dmesg | grep -i bug
dmesg | grep -i error

Grafik kartı, Xorg sürücüsü ve OpenGL renderer ile ilgili bilgiler verir.
inxi -G

Ekran kartının modelini listeler.
lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2

Ekran kartını sürücüsünün adını ve kullanılan sürücüyü listeler.
glxinfo | grep render

Çözünürlük ve yenileme hızı bilgilerini görüntüler.
xrandr

İlgili markalara ait sahipli sürücülerin kurulu olup olmadığını denetler.
dpkg -l | grep -E "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"

Grafik kartı ve Xorg sürücüsüyle ve OpenGL renderer ile ilgili bilgiler verir.
inxi -G
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

mehmetaka

İlginiz için teşekkürler. Şifremi girdiğim halde masaüstü gelmiyor şuan. O yüzden yaklaşık iki gündür gerekli terminal çıktılarını paylaşamadım. Masaüstünün açılmamasıyla ilgili bir şeyler sanırım okumuştum, tekrar bulup çözmeye çalışıyorum. Ardından çıktıları paylaşabileceğim umarım.

illedelinux

Şu anda kullandığınız sürümle verim alamazsınız, 18.04 sürümünü kurmanız gerekir.
http://releases.ubuntu.com/18.04/ 
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

mehmetaka

evet güncellemeyi düşünüyorum açıkçası. ilk kurulumda 18.04 sürümünü denedim fakat her seferinde kurulum aşamasında hata aldım. bu sürüm üzerinden güncelleme yapılabiliyor sanırım son sürüme kadar değil mi?

illedelinux

MD5 kontrolü yapmadığınız için hata aldınız, indirdiğiniz iso dosyasının sağlam inip-inmediğini öğrenmek için md5 kontrolü yapmanız gerekir.
Bunun için indirdiğiniz iso dosyasının sayfasında o isonun 32 karakterlik md5 bilgisini alın ve indikten sonra dosyanın üzerine sağ tık rar ile md5 sonucunu karşılaştırın, her ikisi aynı ise dosya sağlamdır, rahatlıkla kurabilirsiniz, aynı değilse bozuk inmiş demektir, bozuk inen iso dosyasını kesinlikle kullanmayın, yeniden indirin.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

mehmetaka

[mention=647069]@Empat[/mention]
en çok firefox ram tüketiyor, fakat çok aşırı değil. 160~mb bandında. onun dışında diğer uygulamalar max 40MB tüketiyor. CPU kullamımında ise compiz ilk sırada, video açmaya başladığımda ise firefox ikinci sıraya tırmanıyor.
Sorunum sanırım ekran kartımın nvidia optimus özellikli olması. Masaüstünün açılmaması sorununu da forumda bulduğum "kapalı kaynak kodlu ekran kartı driverlarını kaldırma" içerikli bölümdeki yönergelerle çözdüm çünkü.

çıktılar:

uname - a;
Linux aka-Lenovo-IdeaPad-Y570 4.4.0-142-generic #168~14.04.1-Ubuntu SMP Sat Jan 19 11:26:28 UTC 2019 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

systemctl: command not found

fakat şu bug kodunu girdiğimde saatlerce devam etti, dışarı çıkmıştım döndüm hala devam ediyordu.

dmesg | grep -i bug

Şimdi 18.04'e mi yükseltmem gerek, diğer kodların çıktılarını mı yazayım ne yapmalıyım?

[mention=647170]@illedelinux[/mention]
kontrolü yaptım. indirdiğim 14.04.6 sürümü de 18.04.2 sürümü de sağlam çıktı.

Empat

[mention=647159]@mehmetaka[/mention]
Alıntı yapılan: mehmetaka - 20 Haziran 2019 - 15:05:15
İlginiz için teşekkürler. Şifremi girdiğim halde masaüstü gelmiyor şuan. O yüzden yaklaşık iki gündür gerekli terminal çıktılarını paylaşamadım. Masaüstünün açılmamasıyla ilgili bir şeyler sanırım okumuştum, tekrar bulup çözmeye çalışıyorum. Ardından çıktıları paylaşabileceğim umarım.
Ctrl+Alt+F2 tuş kombinasyonuyla terminale ulaşıp komutları çalıştırabilirsiniz.

Ek olarak; güncelleme desteği sonlandırılmış bir sürüm kullanıyorsunuz.

14.04.5 ve üzeri sürümleri kullanmanızı tavsiye ederim.

Güncelleme desteği sonlandırılmış sürüm kullanmanın, her konuda fazla sayıda dezavantajları var.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

mehmetaka

[mention=647217]@Empat[/mention]

Tekrar formatladım ve son güncel LTS sürümü 18.04 e yükselttim. Yalnız kasmalar arttı. İster video ister text, gerek online gerekse pc'den bir döküman açarken ekran sürekli parça parça ve zoraki yükleniyor gibi tarif edebilirim. Foruma girip şu mesajı yazmam bile oldukça güç oldu. Bir de, yazılım ve güncelleştirmeler/ek sürücüler vasıtasıyla nvidia driver'ını etkinleştirip çözmeye çalıştım fakat bilgisayar açılmamaya(başlangıç ekranında bolca "OK" içeren ekranda takılı kalarak) başladı. O yüzden geri aldım. Belki faydası olur diye bu detayları verdikten sonra gerekli çıktıları paylaşıyorum.  :)

uname -a:
Linux AKA-Lenovo-IdeaPad-Y570 4.18.0-22-generic #23~18.04.1-Ubuntu SMP Thu Jun 6 08:37:25 UTC 2019 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

sudo systemctl list-units-files --state=failed :
0 unit files listed.

sudo systemctl list-unit-files | grep disabled:
acpid.service                              disabled       
brltty.service                             disabled       
console-getty.service                      disabled       
debug-shell.service                        disabled       
rtkit-daemon.service                       disabled       
serial-getty@.service                      disabled       
systemd-networkd-wait-online.service       disabled       
systemd-networkd.service                   disabled       
upower.service                             disabled       
wpa_supplicant-wired@.service              disabled       
wpa_supplicant@.service                    disabled       
saned.socket                               disabled       
systemd-networkd.socket                    disabled       
ctrl-alt-del.target                        disabled       
exit.target                                disabled       
halt.target                                disabled       
kexec.target                               disabled       
poweroff.target                            disabled       
reboot.target                              disabled       
remote-cryptsetup.target                   disabled       
runlevel0.target                           disabled       
runlevel6.target                           disabled   

dmesg | grep -i bug:

[    0.052359] MDS CPU bug present and SMT on, data leak possible. See https://www.kernel.org/doc/html/latest/admin-guide/hw-vuln/mds.html for more details.
[    0.125749] ACPI: [Firmware Bug]: BIOS _OSI(Linux) query ignored
[    0.146545] PCI: Using host bridge windows from ACPI; if necessary, use "pci=nocrs" and report a bug
[    1.264790] ehci-pci 0000:00:1a.0: debug port 2
[    1.284745] ehci-pci 0000:00:1d.0: debug port 2
[   29.016734] iwlwifi 0000:08:00.0: CONFIG_IWLWIFI_DEBUG disabled
[   29.016736] iwlwifi 0000:08:00.0: CONFIG_IWLWIFI_DEBUGFS enabled

dmesg | grep -i error:

[    0.180493] acpi PNP0A08:00: _OSC failed (AE_ERROR); disabling ASPM
[    1.354195] RAS: Correctable Errors collector initialized.
[    9.829737] EXT4-fs (sda5): re-mounted. Opts: errors=remount-ro

inxi -G:

Graphics:  Card-1: Intel 2nd Generation Core Integrated Graphics Controller
           Card-2: NVIDIA GF108M [GeForce GT 555M]
           Display Server: x11 (X.Org 1.20.1 )
           drivers: fbdev (unloaded: modesetting,vesa)
           Resolution: 1366x768@76.00hz
           OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 7.0, 256 bits)
           version: 3.3 Mesa 18.2.8

lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2:

00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0116] (rev 09)
Subsystem: Lenovo 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [17aa:3981]
Kernel modules: i915
--
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 555M] [10de:0deb] (rev a1)
Subsystem: Lenovo GF108M [GeForce GT 555M] [17aa:3981]
Kernel modules: nvidiafb, nouveau

glxinfo | grep render:

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_EXT_visual_rating, GLX_MESA_copy_sub_buffer, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: llvmpipe (LLVM 7.0, 256 bits)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_MESA_ycbcr_texture, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fog_distance,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

xrandr:

xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 1366 x 768, current 1366 x 768, maximum 1366 x 768
default connected primary 1366x768+0+0 0mm x 0mm
   1366x768      76.00*

dpkg -l | grep -E "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx" :

ii  libnvidia-cfg1-390:amd64                   390.116-0ubuntu0.18.04.1                     amd64        NVIDIA binary OpenGL/GLX configuration library
ii  libnvidia-common-390                       390.116-0ubuntu0.18.04.1                     all          Shared files used by the NVIDIA libraries
ii  libnvidia-compute-390:amd64                390.116-0ubuntu0.18.04.1                     amd64        NVIDIA libcompute package
ii  libnvidia-compute-390:i386                 390.116-0ubuntu0.18.04.1                     i386         NVIDIA libcompute package
ii  libnvidia-decode-390:amd64                 390.116-0ubuntu0.18.04.1                     amd64        NVIDIA Video Decoding runtime libraries
ii  libnvidia-decode-390:i386                  390.116-0ubuntu0.18.04.1                     i386         NVIDIA Video Decoding runtime libraries
ii  libnvidia-encode-390:amd64                 390.116-0ubuntu0.18.04.1                     amd64        NVENC Video Encoding runtime library
ii  libnvidia-encode-390:i386                  390.116-0ubuntu0.18.04.1                     i386         NVENC Video Encoding runtime library
ii  libnvidia-fbc1-390:amd64                   390.116-0ubuntu0.18.04.1                     amd64        NVIDIA OpenGL-based Framebuffer Capture runtime library
ii  libnvidia-fbc1-390:i386                    390.116-0ubuntu0.18.04.1                     i386         NVIDIA OpenGL-based Framebuffer Capture runtime library
ii  libnvidia-gl-390:amd64                     390.116-0ubuntu0.18.04.1                     amd64        NVIDIA OpenGL/GLX/EGL/GLES GLVND libraries and Vulkan ICD
ii  libnvidia-gl-390:i386                      390.116-0ubuntu0.18.04.1                     i386         NVIDIA OpenGL/GLX/EGL/GLES GLVND libraries and Vulkan ICD
ii  libnvidia-ifr1-390:amd64                   390.116-0ubuntu0.18.04.1                     amd64        NVIDIA OpenGL-based Inband Frame Readback runtime library
ii  libnvidia-ifr1-390:i386                    390.116-0ubuntu0.18.04.1                     i386         NVIDIA OpenGL-based Inband Frame Readback runtime library
ii  xserver-xorg-video-nvidia-390              390.116-0ubuntu0.18.04.1                     amd64        NVIDIA binary Xorg driver

inxi -G:

Graphics:  Card-1: Intel 2nd Generation Core Integrated Graphics Controller
           Card-2: NVIDIA GF108M [GeForce GT 555M]
           Display Server: x11 (X.Org 1.20.1 )
           drivers: fbdev (unloaded: modesetting,vesa)
           Resolution: 1366x768@76.00hz
           OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 7.0, 256 bits)
           version: 3.3 Mesa 18.2.8

Empat

Açık kaynak grafik kartı sürücüsü kullanıyorsunuz.

Açık kaynak sürücüler, kapalı kaynak sürücülere göre, hatalara daha fazla elverişli ve daha az gelişmiş.

Kapalı kaynak sürücü yüklemenizi tavsiye ederim.

Aşağıdaki komutla Ubuntu repo'ları aracılığıyla kapalı kaynak sürücüyü yükleyebilirsiniz.
sudo apt install nvidia-driver-390

Ardından aşağıdaki komutlarla gerekli konfigürasyonları yapın.
sudo nvidia-xconfig
sudo nvidia-modprobe

Aşağıdaki komutla sistemi yeniden başlatın.
sudo reboot

Driver'ın sorunsuz yüklendiğinden ve nouveau modülünün kaldırıldığından emin olmamız için aşağıdaki iki komutun çıktısını bizimle paylaşın.
inxi -G
lsmod | grep nouveau

mehmetaka

malesef ilgili sürücüyü yükleyip yeniden açtığımda yine aynı problemle karşılaştım. Başında OK bulunan satırların olduğu ekranda donuyor ve ilerlemiyor..

Empat

[mention=647276]@mehmetaka[/mention]
Driver'ın sorunsuz yüklendiğinden ve nouveau modülünün kaldırıldığından emin olmamız için aşağıdaki iki komutun çıktısını bizimle paylaşmalısınız.
Aynı ekranda farklı bir sorun sebebiyle kalıyor olabilir. Örneğin; nouveau modülünün bloke edilmemesi.
inxi -G
lsmod | grep nouveau

mehmetaka

[mention=647283]@Empat[/mention]

ama giriş ekranına ulaşamıyorum. recovery modu ile açıp öyle mi giriş yapayım terminale? alacağım sonuçları etkiler mi bilmiyorum

Empat

[mention=647288]@mehmetaka[/mention]
Ctrl+Alt+F2 tuş kombinasyonuyla terminale ulaşıp komutları çalıştırabilirsiniz.

Eğer bu tuş kombinasyonuyla terminale ulaşamıyorsanız, recovery mode aracılığıyla terminale ulaşabilirsiniz.