Sunucu Tavsiyesi - Dağıtım Deneyimlerimizi Paylaşıyoruz

Başlatan tyko, 12 Haziran 2019 - 13:52:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tyko

Bu başlık altında sunucularda kullanmış olduğumuz dağıtım/dağıtımları öneriyoruz/önermiyoruz. Unutmayın, önermemekte bir tavsiyedir. :)

Güncel tutabilirsek yakın ve uzak gelecekte bu konuyu okuyanlara yol gösterebilecek güzel bir döküman olur düşüncesindeyim.

Kolay okunaklı ve anlaşılır olması açısından sistematik olarak yazalım, formatımız aşağıdaki gibi olsun:

Dağıtım-Sürüm-Süre-Yıl: Örn: Ubuntu - 12.04 LTS - 30 Ay - 2016/2019(Şuan)
Sunucu Donanımı: Örn: 2GB RAM - 40GB SSD - 4 CPU
Sunucu Kullanımı: Örn: MP4 ve PSD tasarım dosyaları üzerine yoğunlaşmış kişisel bulut hizmeti için.
Neden Bu Dağıtım?: Örn: Sistemin merkezi denilebilecek Docker uygulamasının CE ve EE sürümlerinin bu dağıtım için yine Docker tarafından resmi olarak sağlanması, Benchmark sonuçlarında(Link şurada) diğer dağıtımlardan daha fazla puan alması, APT paket yöneticisini 2010 yılından beri kullandığımdan alışık olmam ve bilgili bir yakınımın uzun yıllarca sunucunda tercih etmesinden dolayı kullanıyorum.
Yaşadığınız Kötü Olaylar/Durumlar: Örn: Falanca bir yazılımı kurarken falanca bir hatadan dolayı sistemim kurtarılamayacak şekilde çöktü tüm verilerimi kaybettim. Bu sorun bu dağıtım için kronik bir hataymış, geç farketmek pahalıya patladı.
Yaşadığınız İyi Olaylar/Durumlar: Örn: Sunucuyu ilk 1 saat içinde kurduktan sonra 30 aydır sorunsuz bir şekilde çalışıyor, bir kez bile müdahele etme gereksinimi duymadım.
Eklemek İstediğiniz (Varsa): Örn: Son zamanlarda aldığı güncellemelerden dolayı yavaşlama ve çökme problemleri ile karşılaşmaya başladım, bir kaç ay daha böyle giderse şu(Örn: Debian 8 ) dağıtıma geçeceğim.
Bu Dağıtımın Masaüstü Sürümünü Kullanıyor Musunuz? Kısaca Neden?: Örn: Hayır, bu dağıtımı çok sık güncelleme almadığı için tercih etmiyorum. Onun yerine şu(Örn: openSUSE Tumbleweed) dağıtımını tercih ediyorum.
İkinci Dağıtımınız(Bu dağıtım olmasaydı): Örn: Fedora Server 30
Bu Verilere Göre Dağıtımı Tavsiye Eder Misiniz?: Örn: Evet, tavsiye ederim.

[Önemli]Neden bu dağıtım?, iyi ve kötü olayları paylaştığımız kısımları detaylı, gerekiyorsa uzun yazalım. Hassasiyetiniz için teşekkürler.

Tecrübesini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Empat

Merhaba.

Çok güzel bir konu açmışsınız.

Fakat üyelerin çoğunun, cümlelerle formu doldurma misali, bu şekilde deneyimlerini paylaşma zahmetinde bulunmayacağını sanıyorum.

Umarım, yanılırım ve konunuzun hiti kayda değer derecelere ulaşır.

Ben elimden geleni yapayım.

Dağıtım-Sürüm-Kullandığım Süre: CentOS 7.5 - 1 ay
Sunucu Donanımı: 2 GB RAM - 30GB SSD - 1 CPU
Sunucu Kullanım Amacı: Sunucu yönetimini konusuna aşina olmak ve bir siteyi host ederek, site üzerinde denemeler yapmak için bu sunucuyu kiraladım.
Neden Bu Dağıtım?: Linux sunucularda en çok tercih edilen dağıtım olduğu için bu dağıtımı denemek istedim.
Yaşadığım Olumsuz Olaylar/Durumlar: mysql-mariadb kurulumundaki hatalardan birisiyle karşılaştım. Çözmek için 4-6 saat civarı uğraşmam gerekti. Bu süre içerisinde, online sitelerdeki çözümler başta olmak üzere birçok şey denedim ve nihayetinde çözüme ulaştım.
Yaşadığınız Olumlu Olaylar/Durumlar: Olumlu olarak nitelendirebileceğim bir durum gözlemedim. Sunucu yönetiminde olumlu/olumsuz denebilecek ince detayları değerlendirebilecek kadar ileri seviyede değilim.
Eklemek İstediğim: Repository'deki PHP sürümlerinin güncel sürümlere göre 3-4 kademe (güncel sürüm 7.3 ise, repo'daki 7.0) geride olması ve CentOS repository'deki paketlerin, geliştirici ve sunucu yönetimini öğrenmek isteyenler için yeterli derecede olmaması.
Bu Dağıtımın Masaüstü Sürümünü Kullanıyor muyum? Eğer Kullanıyorsam, Neden?: Repository'deki paketlerin yetersizliğinden dolayı an itibariyle masaüstü sürümünü kullanmıyorum. Fakat masaüstü sürümünü, ana işletim sistemim olarak 3 ay boyunca kullandım.
İkinci Dağıtımım(Bu dağıtım olmasaydı): Ubuntu (16.04) & Ubuntu (18.04)
Bu Verilere Göre Bu Dağıtımı Tavsiye Eder miyim?: Hayır, bu dağıtımı tavsiye etmem. Repository'sinin çok daha güncel ve paketlerinin daha stabil olmasından dolayı Ubuntu'yu tavsiye ederim.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

tyko

Alıntı yapılan: Empat - 14 Haziran 2019 - 03:43:01

[1]
Fakat üyelerin çoğunun, cümlelerle formu doldurma misali, bu şekilde deneyimlerini paylaşma zahmetinde bulunmayacağını sanıyorum.
Umarım, yanılırım ve konunuzun hiti kayda değer derecelere ulaşır.
Ben elimden geleni yapayım.

[2]
Dağıtım-Sürüm-Kullandığım Süre: CentOS 7.5 - 1 ay
Sunucu Donanımı: 2 GB RAM - 30GB SSD - 1 CPU
Sunucu Kullanım Amacı: Sunucu yönetimini konusuna aşina olmak ve bir siteyi host ederek, site üzerinde denemeler yapmak için bu sunucuyu kiraladım.
Neden Bu Dağıtım?: Linux sunucularda en çok tercih edilen dağıtım olduğu için bu dağıtımı denemek istedim.
Yaşadığım Olumsuz Olaylar/Durumlar: mysql-mariadb kurulumundaki hatalardan birisiyle karşılaştım. Çözmek için 4-6 saat civarı uğraşmam gerekti. Bu süre içerisinde, online sitelerdeki çözümler başta olmak üzere birçok şey denedim ve nihayetinde çözüme ulaştım.
Yaşadığınız Olumlu Olaylar/Durumlar: Olumlu olarak nitelendirebileceğim bir durum gözlemedim. Sunucu yönetiminde olumlu/olumsuz denebilecek ince detayları değerlendirebilecek kadar ileri seviyede değilim.
Eklemek İstediğim: Repository'deki PHP sürümlerinin güncel sürümlere göre 3-4 kademe (güncel sürüm 7.3 ise, repo'daki 7.0) geride olması ve CentOS repository'deki paketlerin, geliştirici ve sunucu yönetimini öğrenmek isteyenler için yeterli derecede olmaması.
Bu Dağıtımın Masaüstü Sürümünü Kullanıyor muyum? Eğer Kullanıyorsam, Neden?: Repository'deki paketlerin yetersizliğinden dolayı an itibariyle masaüstü sürümünü kullanmıyorum. Fakat masaüstü sürümünü, ana işletim sistemim olarak 3 ay boyunca kullandım.
İkinci Dağıtımım(Bu dağıtım olmasaydı): Ubuntu (16.04) & Ubuntu (18.04)
Bu Verilere Göre Bu Dağıtımı Tavsiye Eder miyim?: Hayır, bu dağıtımı tavsiye etmem. Repository'sinin çok daha güncel ve paketlerinin daha *kararlı olmasından dolayı Ubuntu'yu tavsiye ederim.

[1]
Umarım paylaşırlar, burada biriken bilgi herkesin faydasına olacaktır. :)

[2]
Paylaşım için teşekkür ederim.