kde kasma problemi

Başlatan pitikiti, 07 Ağustos 2019 - 17:18:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pitikiti

Konu linux ve masaüstü ortamları olunca ben her kurduğum linux sürümünde farklı farklı sorunlar yaşadım.
Mesela deepin kurdum kernel güncellemesi yapamadım. Bluetooth çalışmaması gibi bir bug var deepinde mesela çözemedim.Kernel in alt sürüm olması ile alakalı bi durum sanırım.
matte beni görsel anlamda tatmin etmedi.
xfce lxde ise kurduğumda video oynatırken kare kare olması gibi sorunlar çıkarıyor.
compiz veya başka masaüstü pencere yöneticisini de devreye sokunca düzelir gibi oluyor fakat yinede görsel anlamda beğenmiyorum.
Bu arada deepin masaüstü ortamının en iyi çalıştığı linux sürümü pardus 17.5 ama ondada bluetooth problemi oluyor bazen.
pardus kullanırken bakıyorum işlemci kullanımı hep 100 lerde hep bi sıkıntı var.
En son beğendiğim kde i yükledim. Kde nin bütün animasyonlarını kapattım sadece open gl i kapatamıyorum çünkü videolarda problem oluyor kareleşme gibi.
minimum ayarlarda kullanmama rağmen 2-3 uygulama açışınca kasım kasım kasılıyor. işlemci kullanımına bakıyorum normal.
O zaman niye kasıyor kde anlayamadım.
Windows 10 lisanslı sürümüm var home sürümü ama dönmicem dönmeyide düşünmüyorum.
kubuntu 18.04 sürümü ile devam edebilirim.
Fakat bi bug mı var kde de acaba neden bu kasmalar.
ubuntu 18.04 gnome masaüstünüde beğenmiyorum.
Kde yi kasılmadan kullanan varmı acaba ?
İnsanlarmı hikayeleri anlatır hikayelermi insanları ?

meda

Bilgisayarınız donanım özellikleri nedir ? Manjaro-KDE sürümünü kesinlikle denemelisiniz. 8-9 aydır kullanıyorum yağ gibi çalışıyor.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

pitikiti

Cevabınız için teşekkür ederim eski 5 senelik bir laptopum var.
Çok iyi değil sistem olarak fakat kde yi efektsiz olarak kaldırması lazım.
pentium 1.80 ghz işlemci 4 gb ram intel dahili ekran var çok iyi değil fakat windows 10 rahat çalıştıran bir sistem neden kde de kasma yapsın.

Bu arada ben kubuntuyu her ne kadar gnome arayüzü ve debian ile tam bütünleşmesede ubuntu altyapısı olduğu için kullanıyorum.
Mesela uname -a yazdığınızda şu anda kullandığım kernel sürümü 5.2.7-050207-generic kernel uyumsuzluğu varmıdır bilemiyorum stabil olmayan kernelde deneyibilirim belki bakıcam artık.

Ben internette biraz araştırdım kde plasma nın uzun senelerdir düzeltilmeyen bir bug ı varmış sanırım ingilizcem iyi değil. Plasma shell bug ı cpu yu tavan yaptırıyor.
Ardından bilgisayarı kitlemeye kadar gidiyor. Neden kimse senelerdir bu bug ı düzeltmiyor. Konu linux olunca bu rahatlık nerden geliyor anlamıyorum.
Windowsta böyle bir bug çıksa haberlere konu olur.
Aşağıdaki forum bağlantısında bu bugın nasıl tam düzeltilmesede hile ile giderilebiliceği yazılmış. İlgilenen varsa kubuntuda böyle bir kasma cpu nun 100 lere dayanması problemi yaşayan varsa bu bağlantıdan halledebilir. Problem bilgisayarda değil herzamanki gibi linuxta yani bu lafıda hakkediyorlar bence.

https://www.linuxquestions.org/questions/linuxquestions-org-member-success-stories-23/plasmashell-high-cpu-load-fix-plasma-5-9x-kde-4175606972/

meda

Windows ve Linux masaüstü kıyaslamasak iyi olur zira ikisi elma ile armut gibi. 32 Bit sürümünü Kubuntu 18.04.2 LTS https://kubuntu.org/getkubuntu/ (denemediyseniz) ile deneyin lütfen.  Manjaro yapı olarak biraz daha farklı sürücüler vs kendisi kuruyor güncel bir sistem 32 Bit desteği yok. Yeni duyurusu yapılmış olan Linux Mint 19.2 Cinnamon 32 Bit tavsiye ederim. https://linuxmint.com/edition.php?id=268

Daha da olmazsa sistem kaynağı daha az masaüstü yöneticilerine bakılır.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

pitikiti

Alıntı yapılan: meda - 08 Ağustos 2019 - 13:32:54
Windows ve Linux masaüstü kıyaslamasak iyi olur zira ikisi elma ile armut gibi. 32 Bit sürümünü Kubuntu 18.04.2 LTS https://kubuntu.org/getkubuntu/ (denemediyseniz) ile deneyin lütfen.  Manjaro yapı olarak biraz daha farklı sürücüler vs kendisi kuruyor güncel bir sistem 32 Bit desteği yok. Yeni duyurusu yapılmış olan Linux Mint 19.2 Cinnamon 32 Bit tavsiye ederim. https://linuxmint.com/edition.php?id=268

Daha da olmazsa sistem kaynağı daha az masaüstü yöneticilerine bakılır.
Teşekkürler cevabınız için 4 gb ram var ben zaten 64 bit Kubuntu 18.04 sürümünü kullanıyorum. Manjaro ve mint terminalde farklı komutlar kullanıyor pek alışık değilim. Kubuntudan gayet memnunum zaten üstteki kısımda neden kaynaklandığını yazdım hallettim şimdi kasma yok ama yinede preload yüklü olmasına rağmen program açılış sürelerinden memnun değilim.
Siz bu cinammon lxde veya bu tarz fazla kasmayan masaüstlerini kurduğunuzda dikkat ettinizmi herhangi bir browserdan açın youtube u kare kare oluyor. Ben linuxta herşey yapıyorum ekran kartı driverini yükleyemiyorum veya bu tarz masaüstlerinde open gl mi çalışmıyor veya compiz mi yüklü değil anlamıyorum nedenini.
lxde veya cinnamon kullananlar nasıl driver yüklüyor ? eskiden intel driver update programı vardı onuda kaldırdılar.
Benim laptopta sahipli sürücüler kısmında hiçbişey çıkmıyor. En azından kubuntuda böyle bir problem yaşamadım.

meda

İşlemciniz eski olduğundan kasma yapıyor olabilir. LMDE sürümü dışında Mint, Ubuntu tabanlı olmasından dolayı aynı komutlar geçerli. Manjaro- KDE daha güncel KDE sürümü ile birlikte diğer bileşenlerde güncel belki sorununuz kaynaklı olabilir. 32 Bit işletim sistemi sizin ideal. Sürücü ile sorununuz olduğunu düşünüyorsanız inceleyebilirsiniz. https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ekran_kartlar%C4%B1
Opengl kullanılıyor ve Youtube herhangi bir sorunum olmamakla birlikte tarayıcı kaynaklı da sorun olabilir.