[Çözüldü] Java SE Development Kit 12.0.1 ve android-studio Nasıl kurarım

Başlatan Suloban08, 05 Temmuz 2019 - 01:05:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Suloban08

Merhaba
Ubuntuyu yenı kurdum alışmaya calişiyorum. java öğrenmek isityorum bu nedenle pc ye  Java SE Development Kit 12.0.1 kurmak isityorum 2 saatır uğraşmam rağmen kurmadım bu konuda yardımcı olurmsunuz.
birde android-studio nasıl kurarım bunda da anlatırsanız çok sevınırm.
Şimdiden konuyal iligilen herkese teşekkür ederim

.py

1037 MB (ide) Sdk' larda aşağıda 147 MB ikisinide indir kurulumu anlatırız. ide'yi, kurup hiç denemedim ama kurulum aşamalarında yardımcı olmaya çalışırım. sdk konusunda pek bir fikrim yok.

-https://developer.android.com/studio

Download Options'a tıklayarak diğer linklere ulaşabilrisin.

Suloban08

Alıntı yapılan: .py - 05 Temmuz 2019 - 01:19:33
1037 MB (ide) Sdk' larda aşağıda 147 MB ikisinide indir kurulumu anlatırız. ide'yi, kurup hiç denemedim ama kurulum aşamalarında yardımcı olmaya çalışırım. sdk konusunda pek bir fikrim yok.

-https://developer.android.com/studio

Download Options'a tıklayarak diğer linklere ulaşabilrisin.

Java SE Development Kit 12.0.1 ve android-studio lari indirdim kurma için sizden yardım bekliyorum...

.py

[mention=647614]@Suloban08[/mention]Android studio' dosyalarını (android-studio-ide-183.5522156-linux.tar.gz) dışarı çıkart

bin klasörü içinde terminali açın terminale: ./studio.sh yazarak kurulumu başlatın.

ilk önce do not import settings check buttonu işaretlerek ok 'ye basarak devam edelim.
size 3 tane tema seçeneği sunacak birini seçip ilerleyin.

sdkları indirmesi için internete bağlı olmanız gerekiyor.

bu kadar:)

Suloban08

Alıntı yapılan: .py - 05 Temmuz 2019 - 11:20:50
[mention=647614]@Suloban08[/mention]Android studio' dosyalarını (android-studio-ide-183.5522156-linux.tar.gz) dışarı çıkart

bin klasörünü bul klasörün içinde terminali çalıştırın

ls

komutunun çıktısını paylaşırmısınız?
indiridiğim paketler
/İndirilenler$ ls
android-studio-ide-183.5522156-linux.tar.gz  jdk-12.0.1_linux-x64_bin.tar.gz

tar -xvf xxxx.tar.gz (Dosyayı tar'dan çıkarıyoruz)
sudo mkdir -p /usr/lib/jvm/  (kurulum için gerekli dizini oluşturuyoruz)
sudo mv jdk1.xx /usr/lib/jvm/. (çıkarttığımız dosyayı taşıyoruz)
buraya kadar yapmiştim jdk-12.0.1 için. sonrasını yapamadım

sudo update-alternatives --install /usr/bin/java java /usr/lib/jvm/jdk1.xxx/bin/java 2000 (javayı sisteme tanıtıyoruz)
update-alternatives --install /usr/bin/javac javac /usr/lib/jvm/jdk1.xxx/bin/javac 2000 (javacı sisteme tanıyoruz)
sudo update-alternatives --config java (bu komuttan sonra uygun seçimi yapıp enter tuşuna basıyoruz)
sudo update-alternatives --config java (bu komuttan sonra uygun seçimi yapıp enter tuşuna basıyoruz)

.py

Alıntı Yap
/İndirilenler$ ls
android-studio-ide-183.5522156-linux.tar.gz  jdk-12.0.1_linux-x64_bin.tar.gz

Sırasıyla uygula. (indirilenler klsörü içinde termşnali aç)

sudo mkdir /opt/jdk
sudo tar -xzf jdk-12.0.1_linux-x64_bin.tar.gz -C /opt/jdk
sudo update-alternatives --install /usr/bin/java java /opt/jdk/jdk-12.0.1/bin/java 100
sudo update-alternatives --install /usr/bin/javac javac /opt/jdk/jdk-12.0.1/bin/javac 100
update-alternatives --display java
update-alternatives --display javac

En sonadada javayı kontrol edelim.
java -version

Suloban08

Merhaba biraz uğraşarak biraz yardımla her ikisinide kurdum yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim

Empat

Alıntı yapılan: Suloban08 - 10 Temmuz 2019 - 11:52:18
Merhaba biraz uğraşarak biraz yardımla her ikisinide kurdum yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim
[mention=647714]@Suloban08[/mention]
Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!