linux kullanabileceğim flashdisk önerileri alabilirmiyim?

Başlatan potasyumsiyanur, 15 Ocak 2009 - 23:38:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

potasyumsiyanur

yakın zamanda 4-8 gb lık bir flashdisk almayı düşünüyorum
linux dağıtımlarında performans+fiyat+kalite+ekonomik olması benim için önemli etkenler

daha önce forumda buna benzer bir konu geçmişti diye hatırlamakla beraber sanırım konuyu bulamadım
flasdiskten linux kullananlar  beğenilerini * ya da memuniyetsizliklerini nedenleriyle yazarlarsa uygun bir satın alma önerisi olabilir
cevap veren herkese teşekkürler

not: flashdisklerde bootable özelliği önemli olduğu için model belirtirseniz daha yararlı olur
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

garafatma

Hemen hemen her flashdisk ubuntuda çalışır, ben şu ana kadar çalışmayanını görmedim, birçok farklı markayı kullandım ubuntum üzerinde. Kingston flashdiskler ucuzdur ancak sağlamlık konusunda güvenilir değildir. ondan biraz daha pahalı HP diskler var onlara bakabilirsin veya Verbatim olabilir bende 4GBlık var sorunsuz çalışıyor. performans olarakda bildiğim kadarıyla aralarında fazla bir fark yok kaldıki uzun ömürlü bir flash disk işine yarayacaktır. USB portların 2.0 ise hemen hemen hepsinden aynı performansı alabilirsin.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Exodus

Alıntı yapılan: keiser_soze - 16 Ocak 2009 - 14:43:49
Hemen hemen her flashdisk ubuntuda çalışır, ben şu ana kadar çalışmayanını görmedim, birçok farklı markayı kullandım ubuntum üzerinde. Kingston flashdiskler ucuzdur ancak sağlamlık konusunda güvenilir değildir. ondan biraz daha pahalı HP diskler var onlara bakabilirsin veya Verbatim olabilir bende 4GBlık var sorunsuz çalışıyor. performans olarakda bildiğim kadarıyla aralarında fazla bir fark yok kaldıki uzun ömürlü bir flash disk işine yarayacaktır. USB portların 2.0 ise hemen hemen hepsinden aynı performansı alabilirsin.
Arkadas kullanmak icin degil Linux kurmak icin oneri istemis ;)
Arch Linux FTW!

garafatma

Alıntı yapılan: Exodus - 16 Ocak 2009 - 15:19:26
Alıntı yapılan: keiser_soze - 16 Ocak 2009 - 14:43:49
Arkadas kullanmak icin degil Linux kurmak icin oneri istemis ;)

Benim tamamen gözümden kaçmış :)

potasyumsiyanur

bu ürün de ubuntunun çalışmaması gibi bir durum söz konusumudur
eğer okeylerseniz bu üründe karar kıldım
KINGSTON 8 GB DT101
http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=80789

Gimp Uzmanı

KINGSTON 8 GB Almalısın. KINGSTON  5 yıl garantili. Bozulan KINGSTON marka Flash diskimi 3 defa değiştirdiler. KINGSTON Flash diskler çok kaliteli. Reklam gibi oldu. :D

garafatma

potasyumsiyanur

Alıntı yapılan: keiser_soze - 17 Ocak 2009 - 10:32:58
Desteğinini bu kadar iyi olduğunu bilmiyordum :)

bende bilmiyordum :)
o zaman garantili kingston alıyorum
model farkeder mi

ihtiyar said

Alıntı yapılan: potasyumsiyanur - 17 Ocak 2009 - 14:31:33
Alıntı yapılan: keiser_soze - 17 Ocak 2009 - 10:32:58
Desteğinini bu kadar iyi olduğunu bilmiyordum :)

bende bilmiyordum :)
o zaman garantili kingston alıyorum
model farkeder mi

5 yıl garanti veriyorlar ve herhangi bir arıza da değiştiriyorlar. Niçin? Üretiminin büyük bölümünü Çin'e kaydırdı da o yüzden. Hata ve sorunla karşılaşma ihtimali kalite azaldığından arttı. Ama daha büyük kâr ettiklerinden bu durumu önemsemiyorlar. Düşünün ki çok önemli belgeleriniz mevcut ve sadece flash belleğinizde var ve flash belleğiniz yandı. Flash bellek yerine bilgisayar verseler size ne ehemmiyeti var ki? Tüm belgeleriniz gitti, belki büyük bir proje hayal oldu. Kingston'un ilk ucuzladığı sırada tüm arkadaşlarım aldı neredeyse. Bense Sony almıştım. Hepsinin flash bellekleri yandı, benimkine bir şey olmadı onlardan daha çok kullandığım halde. Yani alırken garantisinin fazla olmasını önemsemeyin, geri dönütlerini iyice araştırın derim.

Gimp Uzmanı

Yanılıyorsun  ihtiyar Said

KINGSTON iyidir. Veri kaybın olmaz ve kesinlikle güvende olması gereken belgeleri en az iki yere kaydedin. Her Flash Disk yanabilir. Bendede iki kez yandı ama bilgisayarcı hatası yüzünden USB'leri ters bağlamış. Flash Diskler kullanıcı veya elektrik hatası olmadan yanması zor. KINGSTON marka Flash Disklerin özelliklerine bir göz atmanızı tavsiye ederim.

xwes

Ne yalan soyleyeyim bir kez kingston aldim ancak sadece iki ay kullanabildim. Sonra bozuldu. Garantisi vardi gerçi ama kaybetmiştim. Şu an toshiba kullaniyorum. 2 GB 17.YTL'ye almiştim. Ubuntu ve kubuntu live usb olarak kullandim, defalarca format attim henuz bana misin demedi :)

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: xwes - 17 Ocak 2009 - 20:38:34
Ne yalan soyleyeyim bir kez kingston aldim ancak sadece iki ay kullanabildim. Sonra bozuldu. Garantisi vardi gerçi ama kaybetmiştim. Şu an toshiba kullaniyorum. 2 GB 17.YTL'ye almiştim. Ubuntu ve kubuntu live usb olarak kullandim, defalarca format attim henuz bana misin demedi :)

Zaten marka olan Flash belleklerin hepsi kalitelidir. KINGSTON sende arızalanmış ama nedenini biliyormusun ?

xwes

Hayir bilmiyorum. Çok kurcaladigimdan olabilir, kotu şans olabilir, fiziksel travma olabilir, markanin kotulugunden olabilir, bilemiyorum yani. Markayi kotulemek için soylemedim, sadece tecrubemi paylaştim.  Sonuçta herkesin tecrubelerinden yola çikarak markalarin kalitesini biraz belirleyebiliriz.

Gimp Uzmanı

KINGSTON dikkatli kullandım. İki yıldır sorunsuz kullanıyorum. Hçbir veri kaybım yok.

potasyumsiyanur

arkadaşlar
kullandığınız markayı belirtirken direk modelini de verirseniz sevinirim
benim evde dandik bir flashdisk im var fakat linux için bootable olma durumu yok ve atıl durumda
alacağım flashdisk de bootable olmuyorsa almamın bir anlamı yok
satış için sitelere baktığım zaman bootable olma özelliği diye bir durum belirtmedikleri için böyle bir konu açma gereği duydum

xwes mesela toshibanın hangi modelini kullanmaktasın

xwes

Bu adresteki, sondan 3. urun benimkisi. Yani "2GB TransMemory™ U2K USB Flash Drive" isimli olan.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 17 Ocak 2009 - 19:48:31
Yanılıyorsun  ihtiyar Said

KINGSTON iyidir. Veri kaybın olmaz ve kesinlikle güvende olması gereken belgeleri en az iki yere kaydedin. Her Flash Disk yanabilir. Bendede iki kez yandı ama bilgisayarcı hatası yüzünden USB'leri ters bağlamış. Flash Diskler kullanıcı veya elektrik hatası olmadan yanması zor. KINGSTON marka Flash Disklerin özelliklerine bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Kingston ilk çıktığı sıralar (üretiminin büyük bölümünü Çin'e kaydırana kadar) çok kaliteliydi diyebilirim. Ama Çin'de üretime başladıktan bazı şeyler değişti. Şu anda alacağınız tüm Kingston'lar yanar gibi bir söz söylemedim. Karşılaştığım bir durumu, sebeplerinin neler olabileceğini, neler yapılabileceğini belirttim. Ben Sony kullanıyorum dedim ama o bozulmaz demedim. Bir yılın sonunda o da bozuldu (muhtemelen benim hatamdı). Bir şeyi alırken garanti süresinden çok geri dönütlere dikkat etmenizi önerdim. Kesin bir yargıya varmış değilim. Şu anda birçok arkadaşım Kingston kullanıyor ama bir sorunla karşılaştıklarını görmedim. Yani genel bir ifadeyi açıkladım ben, bir markayı kötülemedim. Bilgilerinizi başka bir yere kaydetmeme gibi bir ihtimali değerlendirdim. Arkadaşım, ödevlerini flash belleğine kaydetmiş ve bilgisayarı olmadığından başka yerde de yedeği yokmuştu. Flash bellek yandı ve ödevler hayal oldu. Flash belleğin markası Toshiba idi. Ben bu olayın üstüne gittim Toshiba flash bellek aldım. Yani onda yandı diye Toshiba kötüdür diye bir yargıya varmadım. Umarım açıklayıcı olmuştur.

potasyumsiyanur

tekrardan bu başlıktan merhabalar :)
en sonunda 8 gb lık kingston data traveler flashdisk aldım ücret 35 ytl
http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=37250&ad=KiNGSTON+8+GB+Usb+Veri+Depolama
yorumlar için teşekkürler

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: potasyumsiyanur - 18 Şubat 2009 - 19:43:14
tekrardan bu başlıktan merhabalar :)
en sonunda 8 gb lık kingston data traveler flashdisk aldım ücret 35 ytl
http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=37250&ad=KiNGSTON+8+GB+Usb+Veri+Depolama
yorumlar için teşekkürler

Bence en iyisini yaptın. Hem çok kaliteli hemde ucuz.

xwes

AbkHaZiaN

bigboy'un bütün modelleri Sağlamlılık konusunda üstüne yoktur. Mavibilgisayar.com adresinden bakla bilirsin