Linux sistemi nasıl windows yaparım

Başlatan leracrostvare, 06 Haziran 2019 - 13:15:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

leracrostvare

merhaba benim bilgisayarım eski ve bir tane var .eski olduğu için biraz kasıyordu bende linux e geçmeye karar verdim. geçtikten sonra biraz araştırma yaptım ve wine denen bir programı buldum. uzun uğraşlar sonucu kurdum. birkaç offline oyuna giriyordu bende online bir oyun açtım ve bir dll dosyası hata verdi çözemedim . elimde windows iso dosyası var ve geri windows a döndermek istiyorum. usbyi nasıl formatlamalıyım fat32 mi ntfs mi lütfen yardım edin. bilgisayardan az buçuk anlıyorum ama sadece küçük birşey

tyko

Fat32 olarak formatlayabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki linkten indirebileceğiniz uygulamayı kullanarak hızlı ve basit bir şekilde kurulum USB'sini hazırlayabilirisiniz.
https://www.balena.io/etcher/

bugra9

Merhaba,

Eğer bilgisayarın oldukça eski yani uefi yoksa Etcher işe yaramayabilir. Öyle bir durumda Woeusb'yi deneyebilirsin.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=56831.0

leracrostvare

Alıntı yapılan: bugra9 - 06 Haziran 2019 - 15:06:51
Merhaba,

Eğer bilgisayarın oldukça eski yani uefi yoksa Etcher işe yaramayabilir. Öyle bir durumda Woeusb'yi deneyebilirsin.
bilgisayarım biosa sahip

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2019 - 15:22:38

ve woeusbnin hangi sürümünü indirmeliyim i586 mı x86/64 olanınımı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2019 - 15:36:30

bir hata veriyor
Installation failed!
Exit code: 256
Log:
WoeUSB v@@WOEUSB_VERSION@@
==============================
Error: Target device is currently busy, unmount all mounted partitions in target device then try again
Target device is busy, please make sure you unmount all filesystems on target device or shutdown the computer before detaching it.

bugra9

Eğer bilgisayarın 32bit ise i386, 64bit ise x86/64 veya amd64 olanı indirilebilir. Eğer ppa olarak ekleyip indirsen daha kolay olur gibi geliyor.

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt update
sudo apt install woeusb

bugra9

Alıntı Yaphalletim saolun şimdi flash ı takıp boot menüsünü mü açmam gerek yoksa bir işlem daha yapacakmıyım
Rica ederim. Sonrasında bir işleme gerek yok. Bios'u usb'den ön yükleme yapacak şekilde ayarlamanız yeterli.

leracrostvare

[mention=646821]@bugra9[/mention] özür dilerim halledemedim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2019 - 15:44:38

üstte bahsettiğim hatayı veriyor

bugra9

Alıntı Yapbir hata veriyor
Installation failed!
Exit code: 256
Log:
WoeUSB v@@WOEUSB_VERSION@@
==============================
Error: Target device is currently busy, unmount all mounted partitions in target device then try again
Target device is busy, please make sure you unmount all filesystems on target device or shutdown the computer before detaching it.

Usb belleğin kullanıldığını belirtiyor. Belleği güvenle kaldırdıktan sonra çıkarıp yeniden takıp tekrar deneyebilir misin?

leracrostvare

içinde ntfs formatlı kurulum dosyası vardı onu formatlamam mı gerek acaba

bugra9

Woeusb'yi kullandıktan sonra içindeki tüm dosyalarınız silinecek çünkü kendi ihtiyacı doğrultusunda belleği biçimlendirecek. Eğer önemli dosyalarınız varsa lütfen yedekleyin.

leracrostvare

dediğiniz gibi güvenli çıkarıp yeniden taktım ve aynı hatayı aldım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2019 - 16:04:14

bide usb nin yanında bir anahtar işareti çıktı bu normal mi

bugra9

Denemek için usb bellek aradım ama bulamadım :)

Hatadan usb belleğin kullanıldığını ve sorun çıkmaması adına kullanımda olan bir bölüme işlem yapmak istemediğini anlıyorum. Bu çıkarım doğrultusunda
- Belleği güvenle ayırdıktan sonra deneyebilirsin. (belleği çıkarmadan)
- Belleği çıkarmadan bilgisayarı yeniden başlatarak deneyebilirsin.
- vs. vs.

Başka bir şey aklıma gelmiyor.

Bu arada eğer ulaşabileceğin windows yüklü bir bilgisayar varsa windows üzerinden de kurulum belleği oluşturabilirsin.

Alıntı Yapbide usb nin yanında bir anahtar işareti çıktı bu normal mi
Hiç bilmiyorum.

leracrostvare

Alıntı yapılan: bugra9 - 06 Haziran 2019 - 16:19:50
Denemek için usb bellek aradım ama bulamadım :)

Hatadan usb belleğin kullanıldığını ve sorun çıkmaması adına kullanımda olan bir bölüme işlem yapmak istemediğini anlıyorum. Bu çıkarım doğrultusunda
- Belleği güvenle ayırdıktan sonra deneyebilirsin. (belleği çıkarmadan)
- Belleği çıkarmadan bilgisayarı yeniden başlatarak deneyebilirsin.
- vs. vs.

Başka bir şey aklıma gelmiyor.

Bu arada eğer ulaşabileceğin windows yüklü bir bilgisayar varsa windows üzerinden de kurulum belleği oluşturabilirsin.

Alıntı Yapbide usb nin yanında bir anahtar işareti çıktı bu normal mi
Hiç bilmiyorum.
önerebileceğiniz başka bir uygulama varmı acaba

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2019 - 16:41:28

belki sorunu çözmeme yardım edersiniz diye ekran görüntüsü atacağım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2019 - 16:47:53

burada fat32 ye formatladım

bunlarda woe usb hata fotosu

bugra9

Şimdi usb bellek buldum ve deneme imkanım oldu. İlk denediğimde seninle aynı hatayı aldım. Daha sonra Gparted'ı açıp usb bellek üzerindeki bölüme sağ tıklayıp "Ayır" ("Unmount") dedim. Daha sonra woeusb'yi hatasız kullanabildim. Bir deneyebilir misin?

tyko

Alıntı yapılan: bugra9 - 06 Haziran 2019 - 15:06:51
Merhaba,

Bende de UEFI yok. Sorunsuzca kullanabiliyorum.
Ubuntu 19.04'te Woeusb'yi indirmede sorun yaşadığım için Etcher'ı keşfettim.
Şahsen açık ara en iyisi. Hoş tasarıma sahip, kurulum gerekmeyen basit ve hızlı bir USB hazırlayıcı.

bugra9

@tyko, Windows kalıbı yazdırıp kullanırken de sorunsuz mu? Denemiş miydin?

leracrostvare

sanırım oluyor olursa bildiririm. Teşekkür ederim herkese :D

tyko

Alıntı yapılan: bugra9 - 06 Haziran 2019 - 17:09:58

Evet denedim sorunsuz.
Linux dağıtımlarında Etcher, Windows'ta Rufus yazılımını kullanıyorum.

leracrostvare

[mention=646833]@bugra9[/mention]
ben format usb sini takıp bilgisayarı yeniden açtım ve f12tuşuna basıp boot menüsüne gelip usb yi seçtim ve bana bir gnu grub v.2.02 diye bir yer açıldı ve tab a basıp nasıl komutlar yazılabildiğini gösterdi bende anlamadığım için çıktım ve size sormak istedim :D

bugra9

Alıntı yapılan: leracrostvare - 06 Haziran 2019 - 17:53:12
[mention=646833]@bugra9[/mention]
ben format usb sini takıp bilgisayarı yeniden açtım ve f12tuşuna basıp boot menüsüne gelip usb yi seçtim ve bana bir gnu grub v.2.02 diye bir yer açıldı ve tab a basıp nasıl komutlar yazılabildiğini gösterdi bende anlamadığım için çıktım ve size sormak istedim :D
Sonraki kısmı hiç hatırlamıyorum ama görünüşe göre bir sorun var. Direk kuruluma geçmesini yada windows'u yükle gibi bir seçenek çıkmasını beklerdim. Windows kurulum kalıbını indiriyorum, birazdan deneyeceğim.

Alıntı yapılan: tyko - 06 Haziran 2019 - 17:49:32
Alıntı yapılan: bugra9 - 06 Haziran 2019 - 17:09:58

Evet denedim sorunsuz.
Linux dağıtımlarında Etcher, Windows'ta Rufus yazılımını kullanıyorum.
Çok ilginç, olmuyor diye hatırlıyorum.

Acaba yeni sürümlerinde mi Windows kalıbı yazdırma özelliği eklediler diye bir aradım ama eklenmemiş görünüyor. Aşağıda bu özelliği bekleyenler mevcut.
https://github.com/balena-io/etcher/issues/210

Ya da benim kafam çok karışmış. Windows kurulum kalıbını indiriyorum, birazdan deneyeceğim.

leracrostvare

uğraştığın için saol bu arada xp indiriyorum belki ondan sorun olmuş olabilir

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2019 - 18:40:06

diğer sürümleri hiç denemedim

bugra9

Alıntı yapılan: leracrostvare - 06 Haziran 2019 - 18:25:58
uğraştığın için saol bu arada xp indiriyorum belki ondan sorun olmuş olabilir

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2019 - 18:40:06

diğer sürümleri hiç denemedim

Rica ederim. Bu arada windows xp için bende de hata verdi ve çözemedim. Belki bunu desteklemiyordur belki başka bir şey vardır bilemiyorum.

@tyko, Etcher ile windows kalıbı seçince Woeusb kullanmanı söyleyen bir uyarı iletisi çıkarıyor. Ekran görüntüsünü eke koydum. Uyarıya rağmen devam ettim ama işe yaramadı.

[eklenti yönetici tarafından silindi]