Flatpak - Snap Kıyaslaması ve VLC

Başlatan tyko, 04 Haziran 2019 - 20:08:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tyko

Merhaba

Flathub ile Snapcraft'ın farkları nelerdir ve bu konuda herhangi bir tavsiyeniz olur mu?  Flatpak Fedora ile birlikte gelen bir yazılım olduğu için uygulamalarımı ilk onda arıyorum bulamazsam diğer alternatiflerine gidiyorum, peki siz hangisini tercih ediyorsunuz?

VLC uygulamasını kurmak için öncelikle Flathub'a yöneldim sitesinden indirdiğim ufak dosyayı çalıştırdım ve aşağıdaki ekran görüntüsü ile karşılaştım.

Sonrasında Snapcraft üzerinden VLC'yi indirmeye kalkıştığımda aşağıdaki ekran görüntüsü ile karşılaştım.

Merak ettiğim flatpak 1.2GB indirme yapacakken, snap 212MB indirme yapıyor. Bu çok ciddi bir fark değil mi? Diğer uygulamalarda da durum bu şekilde mi? Eğer böyleyse Flatpak neden daha fazla tercih ediliyor? Kullandığı alan arttığı halde acaba daha mı performanslı(hızlı, kararlı) çalışıyor?

Yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler

Edit:

Nodejs, Golang, IDE gibi yazılım araçlarının sürekli güncelleme almasından kaynaklı Snap ve Flat normal kuruluma göre daha mı avantajlı veya daha az mı yorucu oluyor(Otomatik güncelleme geldiğini varsayıyorum)?
Siz bu tür güncel kalması gerektiğini düşündüğünüz araçların kurulumunda nasıl bir yol izliyorsunuz?

tyko

Fikirleriniz önemli halen cevaplarınızı merakla beklemekteyim. :)

gecegezen

valla ben öncelikle hala doğal kurulumu tercih ediyorum ama ubuntu kullandığım için bir iki program snap olarak kurulu ki ppa olsa ona geçerim. Bu tercihler genelde dağıtım yapanlar tarafından tercih ediyor diye biliyorum. flat biraz daha yayğın ve gnome geliştiricileri destekliyor. tahmin yürütüyorum sisteme entegre etmek daha kolay olabilir. ve snap'ın işe en büyük destekcigi carnonical ve baska bir destekcisi varmı bilmiyorum.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

tyko

[mention=646811]@gecegezen[/mention]

Sizden sonra konuya ek bir soru ekledim. Sürekli güncelleme almasını düşündüğünüz yazılım araçları için nasıl yol izlemeyi tercih ediyorsunuz? Yine normal kurulum mu?

bugra9

Merhaba, bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım.

Alıntı Yap
Merak ettiğim flatpak 1.2GB indirme yapacakken, snap 212MB indirme yapıyor. Bu çok ciddi bir fark değil mi? Diğer uygulamalarda da durum bu şekilde mi? Eğer böyleyse Flatpak neden daha fazla tercih ediliyor? Kullandığı alan arttığı halde acaba daha mı performanslı(hızlı, kararlı) çalışıyor?
Vlc uygulaması KDE ortamının birkaç dosyasına ihtiyaç duyuyor. Normalde Vlc 30Mb civarı boyutlarda.

Flatpak paketi bu KDE bağımlılığı için önce org.kde.Platform'ı indirmeye çalışıyor dolayısıyla toplam boyut 1.2Gb civarı oluyor.
Snap paketi ise başka bir paket indirmek yerine KDE içerisinde sadece bağımlı olduğu dosyaları kendi içerisine koyduğu için 212Mb civarı boyuta sahip oluyor.

İlk indirmede snap paketi avantajlıyken güncelleme durumunda flatpak avantajlı oluyor. Çünkü snap paketi komple yeniden indirilirken (212Mb), eğer Vlc'nin kullandığı KDE platformunun sürümü değişmemişse Flatpak sadece Vlc'yi (30Mb) indirir.

➜  ~ flatpak install flathub org.videolan.VLC
Looking for matches...
Required runtime for org.videolan.VLC/x86_64/stable (runtime/org.kde.Platform/x86_64/5.12) found in remote flathub
Do you want to install it? [Y/n]: y

org.videolan.VLC permissions:
    ipc      network      pulseaudio      x11      devices      file access [1]      dbus access [2]      bus ownership [3]

[1] host, xdg-config/kdeglobals:ro, xdg-run/dconf, ~/.config/dconf:ro
    [2] ca.desrt.dconf, com.canonical.AppMenu.Registrar, org.freedesktop.ScreenSaver, org.freedesktop.secrets, org.kde.kwalletd, org.kde.kwalletd5, org.mpris.MediaPlayer2.Player
    [3] org.mpris.MediaPlayer2.vlc

ID                                                       Arch               Branch             Remote              Download
1.     org.kde.Platform                                         x86_64             5.12               flathub             < 422,2 MB
2.     org.freedesktop.Platform.GL.nvidia-418-56                x86_64             1.4                flathub              < 68,7 MB
3.     org.freedesktop.Platform.html5-codecs                    x86_64             18.08              flathub               < 2,9 MB
4.     org.gtk.Gtk3theme.Yaru                                   x86_64             3.22               flathub             < 145,2 kB
5.     org.kde.PlatformTheme.QGnomePlatform.Sources             x86_64             5.12               flathub              < 23,6 kB
6.     org.kde.PlatformTheme.QGnomePlatform                     x86_64             5.12               flathub             < 137,8 kB
7.     org.kde.Platform.Locale                                  x86_64             5.12               flathub             < 333,9 MB (partial)
8.     org.videolan.VLC                                         x86_64             stable             flathub              < 31,1 MB
9.     org.videolan.VLC.Locale                                  x86_64             stable             flathub              < 12,6 MB (partial)

Alıntı Yap
Flathub ile Snapcraft'ın farkları nelerdir ve bu konuda herhangi bir tavsiyeniz olur mu?  Flatpak Fedora ile birlikte gelen bir yazılım olduğu için uygulamalarımı ilk onda arıyorum bulamazsam diğer alternatiflerine gidiyorum, peki siz hangisini tercih ediyorsunuz?

Eğer depolarda varsa direk apt ile yüklüyorum. Yoksa ama oldukça büyük bir firmanın ürünüyse yine deb paketini tercih ediyorum. Diğer durumlarda tamamen o anki güven durumuna bağlı olarak güvensizlik hissetmem durumunda snap gibi paketlere yöneliyorum.

gecegezen

Ben nodejs ile uğraşmadım hiç ben olabildiğince apt ile çalışmaya uğraşıyorum eski kafalıktan biraz, ilk önceliğim resmi depolar daha sonra güvenilir ppa'lar daha düne kadar snap bir ubuntudan siliyordum ama biraz meraktan birazda shotcut ppa olmadığı için kullanıyorum simdi ama öncelik her zaman apt benim için ama mesela bazen kde bağımlığı çok olan bir program kurarken sisteme plasma-desktop kurmak istemediğim için appimage indirdiğim oluyor bu durumda snapda biraz eh iste gibi.güncelleme konusunda da program bazlı değişiyor. Genelde depolardakiler benim için iyi eğer depolarda biraz eski kaldığını düşünürsem resmi depolar veya ppalar yine. Android ile uğraştığım zamanlarda ndk deposunun kullanıcı içine manuel kurmuştum güncellemesini el ile yapıyordum. Daha kolay bu şekilde bana nodejs benzer bir yapı izlerdim heralde.flatpak hiç kullanmadım ama @bugra9 bahsetiğine göre apt yapına daha çok benziyor snap biraz daha android'deki apk.lar gibi gerekli herşey minimal gibi tek dosya gibi. Bu yüzden tema hataları uyuşmazlığı falan oluyordu eskiden çözüldü mü bilmiyorum.

Dipnot:Çok fazla araştırmadım hatam varsa affola
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw