Fedora Grub Liste Problemi

Başlatan tyko, 31 Mayıs 2019 - 20:00:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tyko

Merhaba

Grub Fedora adı ile başlayan birden fazla seçilebilir liste çıkarıyor. Sanırım güncellemelerden sonra yeni versiyon ekliyor. Bunu nasıl teke düşerebilirim? Yani ekranda Windows 10 ve Fedora kalsın.

illedelinux

O fazla olanlar eski çekirdeklerdir, onları kaldırırsan istediğin gibi olur.
Fedora'da eski çekirdekler şöyle kaldırılıyormuş.
https://www.if-not-true-then-false.com/2012/delete-remove-old-kernels-on-fedora-centos-red-hat-rhel/ 
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Empat

[mention=646641]@illedelinux[/mention]'un önerisiyle beraber grub'taki seçenekleri düzenlemek (örneğin; eklemek, kaldırmak) için grub-customizer yazılımını kullanabilirsiniz.

Yazılımı aşağıdaki komutla yükleyebilirsiniz.
sudo dnf install grub-customizer
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

tyko

Alıntı yapılan: illedelinux - 31 Mayıs 2019 - 20:49:52
O fazla olanlar eski çekirdeklerdir, onları kaldırırsan istediğin gibi olur.
Fedora'da eski çekirdekler şöyle kaldırılıyormuş.
https://www.if-not-true-then-false.com/2012/delete-remove-old-kernels-on-fedora-centos-red-hat-rhel/ 

Komut çalışmadı.

Alıntı yapılan: Empat - 31 Mayıs 2019 - 21:50:13
[mention=646641]@illedelinux[/mention]'un önerisiyle beraber grub'taki seçenekleri düzenlemek (örneğin; eklemek, kaldırmak) için grub-customizer yazılımını kullanabilirsiniz.

Yazılımı aşağıdaki komutla yükleyebilirsiniz.
sudo dnf install grub-customizer

Normalde bu uygulama gerekli düzeni sağlardı fakat bir üstteki komutlardan dolayı uygulama açıldığında gerekli listelemeyi yapamadım sadece win10'u görüyordu.

illedelinux

Benim paylaşımlardan anladığım kadarıyla şöyle yapmanız gerekiyormuş.
Alttaki komutla yüklü kernelleri listeliyorsunuz.
sudo rpm -q kernel 

Bu komut şuna benzer bir çıktı veriyor.

kernel-3.10.0-327.36.3.el7.x86_64
kernel-3.10.0-514.2.2.el7.x86_64
kernel-3.10.0-693.5.2.el7.x86_64

Çıktıya göre en yeni kerneli rakamlardan anlıyoruz, buna göre en yeni kernel çıktıda en alttaki yani rakamı en yüksek olan kernel en yenisi oluyor.
Buna göre en yeni kernele dokunmadan alttaki komutla eski kernelleri ekleyerek kaldırıyoruz.
sudo dnf remove  kernel-3.10.0-327.36.3.el7.x86_64 kernel-3.10.0-514.2.2.el7.x86_64 
Eklemiş olduğum kernel yerine sizdekini ekliyorsunuz.

Daha sonra gurubu güncelliyoruz.
Fedora'da normal grub şöyle güncelleniyormuş.
sudo grub2-install /dev/sda
Ardından.
sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg 

Efi grub şöyle güncelleniyormuş.
dnf install grub2-efi grub2-efi-modules shim 
Ardından.
sudo grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg 

Benim de bilmediğim paylaşım sitelerinden çıkardığım bu uygulamanın sorumluluğu size aittir, zira bunu kendim denemedim ama sorun olacağını sanmıyorum.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...