Ubuntu açılış sorunu

Başlatan Wormer, 27 Mayıs 2019 - 15:25:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wormer

Merhaba arkadaşlar Ubuntu'da çok yeniyim ve yaklaşık 2 aydır Ubuntu ve diğer Linux dağıtımlarını laptopuma dual boot olarak kurmaya çalışıyorum. 2 kere sorunsuz kurdum fakat ilk kullandığımda fandan acayip ses geliyordu sistem boşta olmasına rağmen sildim Linux mint kuruyum dedim yükleyemedim vs. Daha sonra tekrar Ubuntu kurdum ekran kartı güncellemesi yaptım ve bu sefer started bpfilter yazısı gidip geliyordu failed hatası verip öylece kalıyordu giriş ekranında ve açılmıyordu(ekran kartı güncelledikten sonra oldu). Şu anda ubuntu 19.04 yükledim ve sorunsuz çalışıyordu 1 haftadır lakin hiçbir güncelleme yapmamama rağmen bu sefer yine bpfilter yazısından sonra açılmadı kapatıp açtığımda laptopu açıldı her an gidecek diye korkuyorum o kadar uğraşın sonunda :) Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir bilgisi olan var mı?

AMD Ryzen 3 2200U işlemci
AMD Radeon 535 ekran kartı

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

illedelinux

Bu kadar zorlanmanıza ve gidecek diye korkmanıza gerek yok, alttakileri sırayla uygulayın, kolay sorun yaşamazsınız.

1- İnternetten indirdiğiniz iso dosyasının md5sum karakterini doğrulayın.
2- Kurulumda bir sorun yaşarsanız o kurulumu iptal edin, bilgisayarı yeniden başlatın, usb'yi çıkarıp geri takın, yeniden kurulum deneyin, sorunsuz kurulum yapana kadar bir kaç defa bu işlemi tekrarlayın.
3- Kurulumdan sonra ilk işiniz sistemi güncellemek olsun, hemen sürücü yüklemeye kalkmayın.
4- bu üç işlem bittiğinde sisteminizde dalgalanma, pırpırlanma, yarılma görüntüleri yoksa sürücü yüklemeyin, özgür sürücü yeterlidir.

md5sum karakterini doğrulamak için iso dosyasını indirdiğiniz yerde md5sum diye yazan 32 karakteri boş bir not defterine kopyalayın.
İndirdiğiniz iso dosyasını Windows ortamında sağ tık Winrar ile md5 karakterini çıkarın, kopyaladığınız ile birebir uyuşmalı, aynı değilse o iso bozuk inmiştir, tekrar indirin, bozuk isoyu kesinlikle kullanmayın.

Sistemi güncellemek için alttaki komutları sırayla uçbirime girin.
Depo listesini günceller.
sudo apt update
Sistemi günceller.
sudo apt upgrade

Buradan da yararlanabilirsiniz.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Kurulum 
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Empat

Alıntı Yapfakat ilk kullandığımda fandan acayip ses geliyordu sistem boşta olmasına rağmen sildim
Bu gibi durumlarda basit birkaç işlemle sorununuz çözülebilir. Sistemi silmenizi gerektirecek bir durum yok.

Alıntı YapDaha sonra tekrar Ubuntu kurdum ekran kartı güncellemesi yaptım ve bu sefer started bpfilter yazısı gidip geliyordu failed hatası verip öylece kalıyordu giriş ekranında ve açılmıyordu(ekran kartı güncelledikten sonra oldu)
Alıntı YapŞu anda ubuntu 19.04 yükledim ve sorunsuz çalışıyordu 1 haftadır lakin hiçbir güncelleme yapmamama rağmen bu sefer yine bpfilter yazısından sonra açılmadı kapatıp açtığımda laptopu açıldı her an gidecek diye korkuyorum o kadar uğraşın sonunda

Bu sorunun da çözümü gayet basit gibi görünüyor. Bu gibi durumlarda, forumun ilgili bölümüne konu açarak destek alabilirsiniz.

[mention=646540]@illedelinux[/mention]'un tavsiyelerine katılıyorum. Bu tavsiyelere uymanızı öneriyorum.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Wormer

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Şu anda sıkıntısız kullanıyorum.

Empat

[mention=646570]@Wormer[/mention]
Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

novek

bende şu laptopu satın alıcam
https://www.hepsiburada.com/hp-15-db0060nt-amd-ryzen-3-2200u-8gb-256gb-ssd-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-6sq23ea-p-HBV00000INHK5?magaza=Teknorya
amd ryzan 3 cpu kullandıgından bahsetmişsin bende daha once hep intel kullandıgımdan amd de kararsızım ne dersin?