Kurulum Sonrasında "couldn't get UEFI db list" hatası

Başlatan ltknk, 27 Mayıs 2019 - 11:37:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ltknk

Merhaba herkese,

SSD üzerine Ubuntu 18.04 LTS ve Windows 10 Dual Boot olarak kurdum. İlk 2 gün sıkıntısız bir şekilde kullandım ayarları yaptım ve güncellemeleri yaptım. Dün açtığımda ilk açılışta splash ekranında dondu. Güç tuşundan kapatmak zorunda kalıp yeniden başlattım. Bu sefer splash ekrani yerine "couldn't get uefi db list" hatasını aldım. Üçüncü yeniden başlatmada sorunsuz bir şekilde açıldı. Hatayı araştırdığımda secure bootla ilgili şeyler buldum denediğimde herhangi bir sonuç alamadım ve şu an Ubuntu açılmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Empat

Ne denediğinizi detaylı bir şekilde anlatır mısınız?

Bunun yanında; bios ayarlarından Secure Boot özelliğini kapatmalısınız.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ltknk

Alıntı yapılan: Empat - 28 Mayıs 2019 - 06:04:13
Ne denediğinizi detaylı bir şekilde anlatır mısınız?

Bunun yanında; bios ayarlarından Secure Boot özelliğini kapatmalısınız.

Dün gece yaptığım araştırmalar ve denemeler sonucu sorunun bu mesajla ilgili olmadığını farkettim. Ubuntuyu ekrana mesajları yazdırarak boot ettiğimde, bir kere [OK] Started Thermal Daemon Service birkaç kere de [OK] Started Modem Manager mesajından sonra donduğunu farkettim. Ubuntu tamamen açılmıyor değil ama bazen birkaç kere kapatıp açtıktan sonra açılıyor normal bir şekilde çalışıyor.

Empat

[mention=646555]@ltknk[/mention]
Açılmadığında Ctrl+Alt+F2 tuş kombinasyonuyla terminal'e ulaşın ve aşağıdaki komutların çıktılarını buraya aktarın lütfen.
sudo systemd-analyze blame

sudo journalctl -r > x && cat x

sudo systemctl status systemd-modules-load

sudo systemctl start systemd-modules-load

uname -a

Bunların yanında, terminal'e ulaşmadan önce o anki ekranın fotoğrafını çekip buraya aktarmayı unutmayın.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ltknk

[mention=646578]@Empat[/mention]

Donduğu sırada hiçbir şey yapamıyorum o yüzden ctrl + alt + f2 de çalışmadı. Aşağıdaki hatayı verdi ve 30 sn geçmesine rağmen yeniden başlamadı güç düğmesinden elle kapattım.

[32.432870] Kernel panic - not syncing: Timeout: Not all CPUs entered broadcast exception handler
[33.490936] Shutting down cpus with NMI
[33.502137] Kernel Offset: 0x1da00000 from 0xffffffff8100000 (relocation range: 0xfffffff800000 (bu kısmı tam olarak çekemedim aceleyle çekerken))
[33.502807] Rebooting in 30 seconds..
[63.265046] ACPI MEMORTY or I/O RESET_REG

Empat

Bu bir kernel panic hatası.

Verdiğiniz çıktıdaki harf harf hatalarını düzelttim.

Kernel panic hatasını, Windows'un mavi ekranları gibi düşünebilirsiniz.

Ama Windows gibi olduk olmadık yerde çıkmaz bu kernel panic hatası.

Çıkması için sistemin işleyişinde kritik derecede bir sorun var demektir.

Grub ekranında işletim sistemini seçtikten sonra e tuşuna basın ve linux kelimesini bulun.

linux kelimesinin soluna bir boşluk verin ve aşağıdaki kodu ekleyin.
max_cstate=1

Ardından Ctrl+X tuş kombinasyonuyla sistemi başlatın.

İşlemciniz Intel ise aynı işlemi, aşağıdaki kodla tekrar yapmayı deneyin.
intel_idle.max_cstate=1

Alıntı Yap1.2. Kurulu işletim sistemini çekirdek parametreleriyle başlatmak

1- Grub ekranında Ubuntu'yu başlattığınız satırın üzerindeyken 'e' tuşuna basılır.
2- Düzenleme ekranında linux satırı bulunur.
3- "quite splash" girdilerinden sonra girilmek istenen parametre çift çizgiden (--) sonra bir boşluk bırakılarak yazılır.
4- Ctrl+x tuşlarına basarak sistem başlatılır.

Yine de olmazsa; Bios ayarlarından maksimum Cstate değerini C1 olarak ayarlamayı deneyin.

ltknk

[mention=646611]@Empat[/mention]

Dediklerinizi denedim ama yine bir değişiklik olmadı. Bu sefer siyah ekranda kaldı. BIOS ayarlarında dediğinize benzer bir ayar bulamadım.

Empat

[mention=646617]@ltknk[/mention]

Siyah ekrandayken Ctrl+Alt+F2 tuş kombinasyonuyla terminal'e ulaşın ve aşağıdaki komutların çıktılarını buraya aktarın lütfen.
sudo systemd-analyze blame

sudo journalctl -r > x && cat x

sudo systemctl status systemd-modules-load

sudo systemctl start systemd-modules-load

uname -a

ltknk

[mention=646622]@Empat[/mention]

Donduğu sırada klavye çalışmıyor, bilgisayar tamamen donuyor ama bazen denk gelip açıldığı oluyor. Eğer bunlar sistem açıldıktan sonra çalışırsa sistemi açtıktan sonra deneyebilirim.

Empat

Sistemi kurtarma modu ile açmayı deneyebilir misiniz?

Açabilirseniz komut satırına ulaşıp aşağıdaki komutların çıktılarını ekran görüntüsü veya metin halinde buraya aktarın lütfen.

ltknk

[mention=646653]@Empat[/mention]

kurtarma modunda komutları denediğimde çıktılar bu şekildeydi ama "sudo journalctl -r > x && cat x" komutları 1 dk kadar çıktı bastı ekrana sadece son kısmını çektim onun.

Empat

sudo journalctl -r > log && cat log
Sorunun kaynağını tespit edebilmemiz için komutun çıktısının baştan sona tamamı lazım.

Alternatif olarak aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.
sudo journalctl -r > log && sudo nano log

ltknk

[mention=646764]@Empat[/mention]

sudo journalctl -r > log && sudo nano log
bu kodun sonucunda çıkan dosyanın boyutu 18.4 mb olduğu için drive üzerinden atıyorum.
https://drive.google.com/open?id=1tyHPqzrz20y_OfsEqb_nuYqadW7LXsuG

Pek incelenebilir olduğunu sanmıyourm 173 bin satır olduğu yazıyordu. Şu an rastgele denediğimde Ubuntu açıldı güncellemelerini yapıyorum, belki kernel güncellemesi geldiyse düzelmiş olabilir diye.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2019 - 18:43:26

Sorun devam ediyor. Güncelleme sonrası yeniden başlatmamı istedi ve yine açılırken ubuntu yazan ekranda dondu.

Empat

[mention=646842]@ltknk[/mention]
Alıntı YapPek incelenebilir olduğunu sanmıyourm 173 bin satır olduğu yazıyordu. Şu an rastgele denediğimde Ubuntu açıldı güncellemelerini yapıyorum, belki kernel güncellemesi geldiyse düzelmiş olabilir diye.
İçinden gerekli satırları bulur, incelerim; bu sorun değil.

Aşağıdaki komutların çıktısını atarsanız, sorun hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirim.

Depolama aygıtlarını ve bölümlerini listeler.
sudo fdisk -l

Failed durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-units-files --state=failed

Disabled durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files | grep disabled

Sistemdeki hataları listeler.
dmesg | grep -i bug
dmesg | grep -i error

Grafik kartı, Xorg sürücüsü ve OpenGL renderer ile ilgili bilgiler verir.
inxi -G

ltknk

[mention=646877]@Empat[/mention]

Son komut yüklü olmadığı için deneyemedim. İlk yüklediğimde nvidia sürücülerine geçmem gerekmişti onunla alakalı olabilir mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Haziran 2019 - 14:19:55

[mention=646877]@Empat[/mention]

Son komut yüklü olmadığı için deneyemedim. İlk yüklediğimde nvidia sürücülerine geçmem gerekmişti onunla alakalı olabilir mi?

Empat

Grub açıldığında aşağıdaki kernel parametresini ekleyerek sistemi başlatmayı deneyebilir misiniz?
acpi=off
Grub'a kernel parametresi eklemeyi bilmiyorsanız veya ne yaptığınızdan emin değilseniz; bu makaledeki yönergeler eşliğinde ekleyin.

Aşağıdaki komutun çıktısını atabilir misiniz?
(Bu komutu ilk yazdığımda bir kelimesini eksik yazmışım.)
sudo systemctl list-unit-files --state=failed

Aşağıdaki komutla açtığınız dosyanın içeriğinin resmini buraya aktarabilir misiniz?
sudo nano /etc/fstab

ltknk

[mention=646939]@Empat[/mention]

Hangi parametreyi eklememi istiyorsunuz?

Empat

[mention=646940]@ltknk[/mention]
Pardon, dalgınlığıma gelmiş; her şeyi yazmışım ama parametreyi unutmuşum.

İletimi düzenledim.

ltknk

[mention=646941]@Empat[/mention]

sudo systemctl list-unit-files --state=failed komutunun çıktısı
" 0 unit files listed. "

fstab dosyasının içeriği

acpi=off parametresinin ekledikten sonra Ubuntu açıldı ama parametreyle mi ilgili bilmiyorum çünkü daha önce de bazen açıldığı oluyordu, neye göre olduğunu anlamadım.

Empat

[mention=646942]@ltknk[/mention]
acpi=off parametresiyle sistemi başlattığınızda karşılaştığınız durumu anlatabilir misiniz?

Değişen bir şey oldu mu?

fstab dosyasında belirttiğim değişikliği yapmalısınız.

Değiştirilecek ifade:
errors=remount-ro

Yeni ifade:
defaults

ltknk

[mention=646943]@Empat[/mention]

3 kere yeniden başlattım acpi=off parametresini yazarak açılmada bir sıkıntı çıkmadı ama kapatırken donduğu için güç tuşuna basılı tutarak kapatmam gerekti. İlk seferde ekranda aşağıdaki çıktı vardı donduğu sırada;

[ 672. 749292] reboot: Restarting system

İkinci kapatışımda ise Ubuntu yazan ekranda takılı kaldı. Şu an fstab dosyasında dediğiniz düzenlemeyi yaptım yeniden kapatıp açmayı deneyeceğim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Haziran 2019 - 18:46:58

Az önce parametre olmadan yeniden açmaya çalıştığımda dondu yine. O parametreyi sürekli kullanmalı mıyım?

Empat

[mention=646944]@ltknk[/mention]
Lütfen kısa süre içerisinde üst üste ileti (flood) atmayın.

Bunun yerine daha önce attığınız iletiyi düzenleyin.

Öncelikle acpi=off parametresini her zaman kullanmak son çaremiz.

Her zaman kullanacak olsanız bile, her başlangıçta siz eklemeyeceksiniz; sistemde yapacağımız bir konfigürasyon dolayısıyla, grub o parametre ile başlayacak.

Şimdi, bu parametreyi kullanmadan sorunu çözmeyi deneyeceğiz.

Sistemi, grub'a ekleyeceğiniz aşağıdaki parametre ile başlatmayı dener misiniz?
Bu parametre ile beraber acpi=off parametresini eklemeyin.
processor.nocst=1

Bilgilendirme: Bu parametre, C-states'i belirlemek için _CST yönteminin yoksayılmasını, bunun yerine -daha eski (legacy) olan- FADT yönteminin kullanılmasını sağlar.

ltknk

[mention=646946]@Empat[/mention]

processor.nocst=1 parametresi ile açılmadı

acpi=off parametresini geçici olarak vererek açtığımda kapanırken donuyor ve elle kapatmam gerekiyor. Bunun grub dosyasını düzenlemek yerine geçici olarak parametre vermemle bir ilgisi var mı?

Empat

[mention=646959]@ltknk[/mention]
Alıntı Yapacpi=off parametresini geçici olarak vererek açtığımda kapanırken donuyor ve elle kapatmam gerekiyor. Bunun grub dosyasını düzenlemek yerine geçici olarak parametre vermemle bir ilgisi var mı?
Sanmıyorum. Bu durumda şimdilik siz acpi=off parametresi ile başlatın.

Birkaç gün içinde fikri olan başka bir üye olursa, onun fikrini deneyin.

Olmazsa, acpi=off parametresiyle grub'un başlaması için gerekli konfigürasyonları yapın.

Bu konuyu araştıracağım.

ltknk

[mention=646996]@Empat[/mention]

teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.