Windows 7 Yerine Linux'a Geçiyorlar!

Başlatan OnLive, 25 Mayıs 2019 - 23:01:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

Windows 7'nin ömrü dolmak üzere bu durum, bazılarını Windows'tan uzaklaştırıp Linux'a yöneltecek gibi görünüyor!

Güney Kore, önümüzdeki yıl Windows 7'nin ömrünün sonuna gelmesi ile birlikte, hükumet bilgisayarlarını Windows'dan Linux'e geçireceğini duyurdu. Windows 7'nin resmi sonlandırılma tarihi 14 Ocak 2020 olarak ayarlanmış durumda ve Windows, firmalar için belirli bir ücret karşılığında üç yıl daha destek sunacak. Ancak Güney Kore gibi Windows 7 kullanan hükumetler için ek destek ücreti hızlı bir şekilde çok yükseğe çıkabiliyor. Örneğin Windows 7 kullanan Windows Enterprise kullanıcıları için destek ücreti ilk yıl cihaz başına 25 dolar olacak. Bu ücret ikinci yıl cihaz başına 50 dolar ve üçüncü yıl cihaz başına 100 dolar olacak.

The Korea Herald'ın söylediğine göre Güney Kore hükumeti, henüz hangi dağıtımın kullanılacağını açıklamamış olsa da Windows 7'den Linux tabanlı bir işletim sistemine geçiş yapılacağı kesin. Güney Kore hükumetinin, bir Linux dağıtımına karar vermeden önce önümüzdeki Ocak ayına kadar çeşitli dağıtımları test edeceği söyleniyor.

Ülkenin İçişleri Bakanlığı, Linux'a geçişin nmaliyetini hesaplamaya başladı bile. Yeni PC'lerin satın alımının hükumete 655 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

Bakanlığın dijital hizmetler bürosu yöneticisi Choi Jang-hyuk, bakanlığın açık kaynaklı bir işletim sistemine geçerek masrafları azaltmayı planladığı ve tek sisteme bağlı olmaktan kaçınmayı amaçladığını söylüyor.

(Kaynak)
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

aderinkaya

Bu günlerde yazılımları ile ambargo koyan amerikanın işletim sistemine bağlı kalmak ne kadar mantıklı olurdu tartışılır zaten. Hepsi bir yana lisans maliyetleri, güvenlik riskleri ve beraberinde gelen bir çok sorun windowsu mantıklı bir tercih yapmaktan dışarı itmektedir. Yıılar önce Pardus'un bir sloganı vardı ülkenin özgürlüğü yazılımına bağlıdır gibi birşeydi. Sıradan olup bu kadar net olan bir slogan görmedim daha önce :)

alorak

Microsoft sistemlerin bu şekilde ömrünün olması, Linux sistemlere geçiş sürecinde önemli bir fırsat oluşturuyor. Umarım bu fırsat dünya ve ülkemizde verimli bir şekilde kullanılabilir.
özgürlük için

eronis

Olacağı size söyleyim şimdiden. Belki başarılı olurlar ve birkaç yıl (En fazla 3) Linux kullanırlar. Ama eninde sonunda MS onları da kafalayacak, bir oyunlar yapacaklar. Gerekirse bütün devlet bilgisayarlarına bedavaya yada aşırı hesaplı bir ücret karşılığında servis verecekleri ile ilgili anlaşma imzalayacaklar ama Linux'u orada bırakmaz benim tanıdığım Microsoft. Daha şimdiden başlamadılarsa oyunlara ben başka bir şey bilmiyorum.

Not: Amerikan kaynaklı Microsoft, Apple, Google gibi şirketlerin artık tekelinin alınmasını ben de isterim. Özellikle Huawei'in başına gelen burada ve gelecekte bir çok teknolojik gelişmede karşımıza çıkabilir.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

illedelinux

Alıntı yapılan: eronis - 26 Mayıs 2019 - 13:42:18
Olacağı size söyleyim şimdiden. Belki başarılı olurlar ve birkaç yıl (En fazla 3) Linux kullanırlar. Ama eninde sonunda MS onları da kafalayacak,

Evet, Pardus'u da böyle kafaladılar...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

eronis

[mention=646524]@illedelinux[/mention]
Bu seferki ama yemeyebilir. Huawei örneği şirketlerin üzerindeki Trump yaptırımını ortaya koydu ama benzer yaptırımı Windows üzerinden devletlere de uygulayabilirler. Bir kere Trump'ın elindeki gücü gördüler ve bunun bir farkındalık oluşturduğunu düşünüyorum. Özellikle politik açıdan. O yüzden belki bu sefer ağızlarıyla kuş tutsalar dahi yemeyebilir. Özellikle Çin'in her türlü Amerikan ürününe karşı ağır bir tavır alacağını ve bu tavrını da onların kuzenleri olan Japonların ve bahsi geçen haberdeki gibi Kore'lilerin izleyeceğini düşünüyorum. Yatırımcıların ve iş yerlerinin de bu yüzden Amerikan mallarına riskli yatırım gözüyle bakacağını düşünüyorum en azından 2 yıl boyunca.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

tyko

Alıntı yapılan: eronis - 26 Mayıs 2019 - 15:12:49
[mention=646524]@illedelinux[/mention]
Özellikle Çin'in her türlü Amerikan ürününe karşı ağır bir tavır alacağını ve bu tavrını da onların kuzenleri olan Japonların ve bahsi geçen haberdeki gibi Kore'lilerin izleyeceğini düşünüyorum. Yatırımcıların ve iş yerlerinin de bu yüzden Amerikan mallarına riskli yatırım gözüyle bakacağını düşünüyorum en azından 2 yıl boyunca.

Dediğinize, Avrupa Birliği dışındaki ülkeler için kesinlikle katılıyorum.

Amenofis

Alıntı yapılan: eronis - 26 Mayıs 2019 - 13:42:18
Olacağı size söyleyim şimdiden. Belki başarılı olurlar ve birkaç yıl (En fazla 3) Linux kullanırlar. Ama eninde sonunda MS onları da kafalayacak, bir oyunlar yapacaklar. Gerekirse bütün devlet bilgisayarlarına bedavaya yada aşırı hesaplı bir ücret karşılığında servis verecekleri ile ilgili anlaşma imzalayacaklar ama Linux'u orada bırakmaz benim tanıdığım Microsoft. Daha şimdiden başlamadılarsa oyunlara ben başka bir şey bilmiyorum.

Not: Amerikan kaynaklı Microsoft, Apple, Google gibi şirketlerin artık tekelinin alınmasını ben de isterim. Özellikle Huawei'in başına gelen burada ve gelecekte bir çok teknolojik gelişmede karşımıza çıkabilir.
Önce Linux'u test edecekler. Kullandıkları yazılımları linuxta çalıştırabilirlerse, sıkıntı çıkmazsa devam ederler. Microsoft bişey yapamaz, Türkiye değil orası.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Mayıs 2019 - 00:00:02

Aslında konu linux olunca sadece işletim sistemini değil donanımı tümden özelleştirebilme imkanı oluyor. Windowsa güvenmedin linuxa geçtin, peki x86 işlemciler ne olacak? Intelde zırt pırt arka kapılar çıkıyor. Hata olmuş diyorlar yersen.

Halbuki linux dünyadaki bütün cpu mimarilerinde çalışıyor. Ben olsaydım bir takım kurardım, 10-15 senede risc-v uyumlu yerli işlemci geliştirip en azından askeri kurumlarda bunu kullanırdım. Üzerine pardus gibi özelleştirilmiş bir linux oldu mu tadından yenmez.