Ubuntu Server [Yardım Konusu]

Başlatan donotdie, 24 Mayıs 2019 - 17:21:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

donotdie

Merhabalar. Evimde 6 adet bilgisayar mevcut. Bunlardan 3 tanesi ortalama 1 tanesi kötü 1 tanesi iyi 1 tanesi ise daha iyi özelliklere sahip. Şimdi ben bunları sunucuya çevirmek, kendi web sitemi açarak kullanıcılara bu sunucuları kiralamak yani server hizmeti sağlamak istiyorum. Bunun için ne önerebilirsiniz? Nereden başlamalıyım? Nelere dikkat etmeliyim?

aderinkaya

[mention=646452]@donotdie[/mention] host hizmeti vermek ciddi altyapı çalışması ve ciddi makineler isteyen bir çalışmadır. Belki kişisel web siteniz(düşük trafik) için yapılabilir hobi amaçlı güzelde bir çalışma olur. Fakat bir başkasına hizmet vermek mağduriyet oluşturabilir. Çünkü 7/24 internet ve elektrik kesintisi yaşamadan sistemde donanımsal bir sorun oluşmadan oluşsa dahi hemen yedekleme sunucusunu devreye sokarak kesintisiz hizmet vermeye devam etme gibi gereksinimleri vardır. En önemlisi upload değeri çok yüksek 100mbit gibi alt yapılar gerekmekte. Haricden bu iş ticarete dökecekseniz eğer resmi prosedürleri var bir dükkan açmak gibi düşünebilirsiniz olayı. Elinizde günlük kullanım için kullandığımız laptoplar varsa hobi amaçlı kişisel blog vb siteniz için server kurulumu yapılabilir. Üniversitede 16 mbit adsl internetimiz ile ev arkadaşım kurmuştu fakat pagespeed vs çok düşük olunca bizim için bir macera olarak kalmıştı.

Empat

Host hizmeti vermeyi en baştan unutmalısınız.

Bunun için kurumsal kimlik lazım. Aksi taktirde, -jargonda- merdiven altı hizmet vermiş olursunuz.

Onu da geçtim, en az 100 Mbps network'ü nasıl sağlayacaksınız?

Diyelim ki karşıladınız; elektrik ücretini geçtim, aylık 500 TL ve üzeri network maliyetiniz olacak.

Varsayalım ki onun da üstesinden geldiniz. Sunucu yönetimine ve sanallaştırma teknolojilerine hakim misiniz?

Server kurup bırakmayacaksınız heralde. Server'ın güvenlik açıkları kapatılacak, güvenlik konusunda konfigürasyonlar yapılacak.

Varsayalım onları da halletiniz; donanım veya yazılımda bir eksiklik olur ya da bir sorun çıkarsa ve birisi vergi vermeden merdiven altı hizmet veriyor diyerek şikayet ederse ne olacak?

Ben söyleyeyim; kazanmayı planladığınız birkaç yüz lira için binlerce lira avukat parası vermek zorunda kalacaksınız.

Bu düşünceniz çok amatör ve deneyimsizce bir düşünce. 

Network hızı ve güvenlik açıkları yüzünden kendi kuracağınız site için bile stabil veya yeterli bir şekilde kullanamazsınız.

İlla o makineleri değerlendirmek istiyorsanız; letgo, sahibinden gibi platformlarda satın.

Satabilmek için temel seviye dijital pazarlama bilginiz yoksa, öğrenin veya bir tanıdığınızdan destek alın.

İlgi çekici olan, özenli hazırlanmış bir ilanı 10-20 TL'ye bahsettiğim platformlarda 3-5 gün öne çıkarırsanız; büyük olasılıkla satarsınız.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Empat

Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!