Ubuntu İçin Media Player Deneyimleriniz

Başlatan aderinkaya, 24 Mayıs 2019 - 00:35:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aderinkaya

Ubuntu'da kullanıp memnun olduğunuz ve olmadığınız media playerları olumlu ve olumsuz yönleri ile paylaşabilir misiniz?
Birde Ubuntu'ya ait bir media oynatıcısı var mı?

Benim Ubuntu'da VLC deneyimim oldu sadece.
VLC Olumlu yönleri;
+Geniş codec yelpazesi sayesinde her uzantıyı desteklemesi.
+Arttırılabilir ses seviyesi sayesinde %100 ün üzerine çıkabilmesi(aşırı olmadığı süreyle ses kalitesi bozulmuyor)
+Haricen altyazı eklenebiliyor olması (torrentten altyazılı diye indirdiğim film ingilizce gelince mağdur olmuyorum bu sayede)
Olumsuz yanı:
-Snap mağazası boyutu yüksek olması

extremebrutal

Bir linux dağıtımı kurduğum zaman ilk yaptığım işlerden biri SMPlayer yüklemektir..  8)

aderinkaya

[mention=646438]@extremebrutal[/mention] rica etsem bunu olumlu ve olumsuz nedenleri ile bizimle paylaşır mısınız?

extremebrutal

Bir kaç yıl öncesine kadar bilgisayar üzerinden çok fazla video izliyordum. Hatta bir çok kez videolara Türkçe altyazı eklemem falan gerekiyordu. Ufak tefek kendi çapımda düzenlemeler yapıyordum. Linux üzerindeki tüm medya oynatıcılar ile sorun yaşıyordum. Kiminde görüntü takılıyordu, kimi altyazılarda sorun çıkarıyordu, kimi bazı kodekleri desteklemiyordu vs... Sonra SMPlayer'ı keşfettim ve o gün bugündür hiç başka medya oynatıcı kullanmadım ve SMPlayer ile hiç sorun yaşamadım. Belki şu an sorunsuz başka oynatıcılarda vardır, bilemiyorum ama dediğim gibi -her ne kadar eskisi kadar videolar ile haşır-neşir olmasam da- SMPlayer ile çok mutluyum.

Empat

[mention=646438]@extremebrutal[/mention]
SmPlayer'i grafik ve işlevsellik olarak yetersiz buluyorum.

[mention=646436]@aderinkaya[/mention]
Alıntı Yap-Snap mağazası boyutu yüksek olması
Snap yerine orijinal sitesinden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Benim tavsiye ettiğim ve kullandığım media player'ım VLC player.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

aderinkaya

[mention=646463]@Empat[/mention] Bütün işlerimi eksiksiz yapabildiğim media player VLC idi. VLC nin ekran kaydı özelliğini denediniz mi hiç? Kazam vb uygulamalara göre nasıl?

illedelinux

Arkadaşlar dörtdörtlük yazılım olmaz, illa bir yerden ucu açık kalır.
Örneğin Smplayer, VLC en kullanışlısı ama bana göre olması gerekenin yarısı bile değiller.
MPV olmadan Smplayer bir hiçtir, farklı tema yüklense bile istenen arayüze sahip değildir, VLC ise sisteme biraz fazla yüklenir, URL oynatmada tutarsızdır ve ona da farklı tema yüklemek zorundasın, varsayılan kullanışlı değil.
Bir de Mint'in geliştirdiği Xplayer var, bu ikisinden daha kullanışlı ama sadece Mint'te istenen kullanışlılığı bulabilirsin, hatta Mint'te bile Cinnamon dışındakilerde yeterli değil.
Dolayısıyla dünyadaki bütün playerleri denemiş biri olarak Smplayer ve VLC her dağıtıma uygun olması nedeniyle bir adım öndedir.
Keşke Xplayer de her dağıtıma göre uyarlansa...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Empat

[mention=646496]@aderinkaya[/mention]

Denemedim. Fakat ekran kaydı için Obs Studio öneririm.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!