Mor ekran

Başlatan faselanut, 21 Mayıs 2019 - 11:22:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

faselanut

Merhabalar. İki bilgisayarıma da ubuntu 18.04.2 32bit sürümünü yükleyip bütün güncelleşirmeleri yaptım fakat bilgisayar açılırken daha logine bile gelmeden ubuntu yazısından önce mor ekranda kalıyor bu iki bilgisayarımda mevcut. Sonrasında bilgisayarı zorla kapatıp tekrar açtığımda ubuntu seçiminin olduğu ekran geliyor. Orada ubuntuyu seçtikten sonra normal bir şekilde açılıyor. Kısacası bu durumda bilgisayarları 2. seferde açıyorum. Nasıl bir çözüm yolu izlemeliyim ? Şimdiden teşekkürler.

eronis

Merhaba. Muhtemelen Ubuntu 18.04'ün kernel sürümü cihazlarında sıkıntı yarattı. Benim ilk tavsiyem 19.04'ü (Güncel versiyonu) denemen. Hem daha güncel kernelle geliyor, muhtemelen sorun çıkarmaz ama yine de belli olmaz ve daha önemlisi GNOME 3.32 sürümü ile geliyor ki 18.04'ün beraberinde geldiği 3.28 sürümüne göre çok daha hızlı. Benim kendi bilgisayarlarımda da, bir kaç arkadaşımın bilgisayarlarında da 19.04'ün kerneli ya daha az sorun yaşattı, ya hiç yaşatmadı. Ancak unutma, kernel biraz şans işidir ve deneme yanılma gerekebilir. Genelde çalışır ama çalışmayan %10 sana karambole geldiyse sadece yeni bir kernel kurarak kernel sürümünü değiştirmen yeterli olacaktır.

Öte yandan, yukarıda yazdıklarımı komple unutup Ukuu'yu indirip, bir kaç tane çeşitli kernel sürümü indirerek, her açılışta başkasını seçerek de şansınızı deneyebilirsin.

sudo add-apt-repository ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install ukuu

Aşağıda gördüğün program bu komutları terminale tek tek yazdığında yüklenmiş olacak. Oradaki kernel sürümlerinden birinin üstüne tıklayıp "Kur" yazısına tıklaman yeterli olacaktır :)

The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Empat

[mention=646353]@eronis[/mention]
Alıntı YapHem daha güncel kernelle geliyor, muhtemelen sorun çıkarmaz
Katılmıyorum. Maalesef ki, bir paket ne kadar güncel olursa, o kadar az kararlı oluyor.

Ubuntu'yu sistem kurtarma modunda açıp ve grafiksel arayüz aracılığıyle network bağlantısını etkinleştirip aşağıdaki komutların çıktılarını buraya aktarır mısınız?
(Tercihen telefon kamerası ile çekebilirsiniz. Fakat kodların net olarak okunabilmesi önemli.)

Aşağıda girmenizi önerdiğim komutlarda bir hata ya da uyarıyla karşılaşırsanız, görüntü veya çıktı şeklinde buraya aktarın.

Aşağıdaki komutla depolama aygıtınızın mantıksal adını tespit edin.
Örnek mantıksal depolama aygıtı adı (ve dizini): /dev/sda
sudo fdisk -l
(Eğer tespit edecek bilgi ve deneyime sahip değilseniz ya da emin olamadıysanız bu komutun çıktısını buraya aktarın ve aşağıdaki komutları girmeyin.)

Aşağıda belirttiğim komuttaki /dev/sda kısmını depolama aygıtınızın mantıksal adı ile değiştirin.
sudo grub-install /dev/sda && sudo update-grub

Aşağıdaki komutla sisteminizdeki eksik paket bağımlılıklarını giderin ve bozuk paketleri onarın.
sudo apt install -f && sudo dpkg --configure -a

Aşağıdaki komutla repository'lerdeki verileri güncelleyin ve sistemdeki tüm paketleri son sürüme yükseltin.
sudo apt update && sudo apt full-upgrade
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

faselanut

@eronis Yorumun için teşekkür ederim. Bilgisayarlarımdan birine ukuu'yu kurdum ve sürümü en yüksek olanı kurdum. Mor ekrandan sonraki siyah ekranda kalıyor bu seferde :)

@Empat Sistemi nasıl kurtarma modunda açıp grafiksel arayüz ile networke bağlanacağımı bilmiyorum. Windowstan sonra ubuntuya bu kadar yeniyim kusura bakmayın  :D

eronis

Alıntı yapılan: Empat - 22 Mayıs 2019 - 04:22:49
[mention=646353]@eronis[/mention]
Alıntı YapHem daha güncel kernelle geliyor, muhtemelen sorun çıkarmaz
Katılmıyorum. Maalesef ki, bir paket ne kadar güncel olursa, o kadar az kararlı oluyor.
İşte ben de buna katılmıyorum :D Tamam, eski paketler kararlı olmaya daha yatkın ama Ubuntu'dan bahsediyoruz burada. Alpha yada Beta kullanımyoruz ki kararsız olsun. Arch'ta KDE kurduysanız tabi böyle düşünmeniz normal :D
via Imgflip Meme Generator

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mayıs 2019 - 18:27:17

Alıntı yapılan: faselanut - 22 Mayıs 2019 - 18:06:24
@eronis Yorumun için teşekkür ederim. Bilgisayarlarımdan birine ukuu'yu kurdum ve sürümü en yüksek olanı kurdum. Mor ekrandan sonraki siyah ekranda kalıyor bu seferde :)

@Empat Sistemi nasıl kurtarma modunda açıp grafiksel arayüz ile networke bağlanacağımı bilmiyorum. Windowstan sonra ubuntuya bu kadar yeniyim kusura bakmayın  :D
Altını çizdim rasgele bir kaç sürüm yüklemen ve kurulumda aralarında deneme yanılma yoluyla senin için çalışanı bulman yeterliydi :D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

illedelinux

Alıntı yapılan: eronis - 22 Mayıs 2019 - 18:26:17
İşte ben de buna katılmıyorum

Bu konuda @Empat ile aynı görüşteyim.
Ubuntu da olsa yeni sürüm bir müddet kısmen beta sayılır, zaten onun için değil mi daha sonra aynı sürüm üzerinden xx.1, xx.2, xx.3, xx.4  gibi güncelleme yapıyorlar.
Zaten anlamak için buna da gerek yok, her yeni sürümün Netinstall kalıbını test ederim, tam oturmadığını onda da gözlemlerim.
Örneğin 19.04 Netinstall kalıbını, Xubuntu'yu defalarca denemişim, aynen ilkokul çocuğu gibi, ne yapacağını bilmiyor.
Debian da Fedora da öyle, kararlı sürümler henüz çıktığında genelde tam kararlı davranamaz.
Örneğin Arch dağıtımını LTS kernel üzerine monte edersen kolay sorun çıkmaz ama AUR'dan bir paket yüklediğinde sorunsuz kullanmak artık şans işi.
Bütün bunlar normal midir, evet normaldir, sen bir şirkete müdür olduğunda en azından büronun acemiliğini çekersin, bu da onun gibidir.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

eronis

Alıntı yapılan: illedelinux - 22 Mayıs 2019 - 20:57:53
Alıntı yapılan: eronis - 22 Mayıs 2019 - 18:26:17
İşte ben de buna katılmıyorum

Bu konuda @Empat ile aynı görüşteyim.
Ubuntu da olsa yeni sürüm bir müddet kısmen beta sayılır, zaten onun için değil mi daha sonra aynı sürüm üzerinden xx.1, xx.2, xx.3, xx.4  gibi güncelleme yapıyorlar.
Zaten anlamak için buna da gerek yok, her yeni sürümün Netinstall kalıbını test ederim, tam oturmadığını onda da gözlemlerim.
Örneğin 19.04 Netinstall kalıbını, Xubuntu'yu defalarca denemişim, aynen ilkokul çocuğu gibi, ne yapacağını bilmiyor.
Debian da Fedora da öyle, kararlı sürümler henüz çıktığında genelde tam kararlı davranamaz.
Örneğin Arch dağıtımını LTS kernel üzerine monte edersen kolay sorun çıkmaz ama AUR'dan bir paket yüklediğinde sorunsuz kullanmak artık şans işi.
Bütün bunlar normal midir, evet normaldir, sen bir şirkete müdür olduğunda en azından büronun acemiliğini çekersin, bu da onun gibidir.
Aslında bunun için ayrı bir konu açıp link atarsanız, orada güzel tartışırız :D Arkadaşın konusunu bombalamayalım :)

Edit: Bir ekleme yapmak istedim.
Linux felsefesi 'Tehlikenin yüzüne gül'. Pardon. Yanlışını okudum. 'Kendin pişir, kendin ye' dir. Evet, işte doğru olan bu -- Linus Torvalds

Empat

[mention=646393]@faselanut[/mention]
Bu makale aracılığıyla kurtarma modundaki seçeneklere hakim olabilirsiniz.

Kurtarma modundan network bağlantısını aktifleştirip, komut satırına girdikten sonra önerdiğim yönergeler eşliğinde sisteminizi onarmayı deneyebilirsiniz.

[mention=646394]@eronis[/mention]
Alıntı YapArch'ta KDE kurduysanız tabi böyle düşünmeniz normal
Ubuntu (18.04 LTS) dağıtımında ve Arch Linux dağıtımında farklı zamanlarda KDE masaüstü ortamını denemeye, kullanmaya imkanım oldu.

Arch + KDE'de 10 gün içinde 10 farklı bug ile karşılaştıysam, Ubuntu + KDE'de 10 gün içinde 5 farklı bug'la karşılaştım. (ortalama olarak)

Paketlerin stabilitesinin bir dağıtıma veya repository'ye bağlı olduğunu düşünmüyorum.

Nedenini aşağıdaki örneklememle izah edeceğim.

x paketinin sürümü 10 günde bir kez 0.1 daha arttırılıyor ve bu 10 gün boyunca paket test ediliyor.
Örneğin; x paketinin sürümü 30 gün öncesinde 10.1 ise, 30 gün sonrasında 10.4 oluyor.

y paketinin sürümü 5 günde bir kez 0.1 daha arttırılıyor ve bu 5 gün boyunca paket test ediliyor.
Örneğin; y paketinin sürümü 30 gün öncesinde 17.3 ise, 30 gün sonrasında 17.9 oluyor.

Bu durumda hangi paket daha fazla test edilmiştir?

Bu durumda hangi paket daha fazla test edildiği dolayısıyla, daha az bug içerir, yani daha stabildir?

Sonuç olarak; paketlerin stabilitesinin dağıtım veya repository ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.

Paketlerin stabilitesinin, test edildiği süreye göre pozitif ya da negatif olarak değişebileceğini düşünüyorum.

Bu konu hakkında görüşlerimizi paylaşmayı, açtığım bu konuda devam ettirelim lütfen.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Empat

[mention=646349]@faselanut[/mention]
Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.