[Çözüldü] İntel hd 4000 mesa driver mi yoksa kapalı kaynak mı

Başlatan Dragonborn, 21 Mayıs 2019 - 00:14:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dragonborn

Ben hd 4000 kullanıyorum mesa 19.4.0 sürümü kullandım açıkçası çok fark göremedim galiba hd 4000 için kapalı kaynak sürücü kısmında deateği kesmişler o yüzden mesa kullanılıyormuş mesa sürücüler ise Intel işlemciler ile iyi çalışmıyormuş şimdiden teşekkürler

eronis

2011'den beri Linux kullanıcısı, 2016'dan beri de FUS-RO-DAH! diye bağıran manyağım, daha ben Linux'ta kapalı kaynak intel sürücü diye bir şey görmedim de kullanmadım da :D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Dragonborn

benim baya kafam karıştı şu sürücü kısmında ama eninde sonunda öğreneceğim ilginiz için teşekkürler

eronis

Alıntı yapılan: Dragonborn - 21 Mayıs 2019 - 19:19:30
benim baya kafam karıştı şu sürücü kısmında ama eninde sonunda öğreneceğim ilginiz için teşekkürler
Aslında kafa karıştırıcı bir şey yok. Sadece kısa bir özete ihtiyacın var. Ben sağlayım;
Intel her zaman açık kaynak sürücülere ve kernele destekçi bir şirket olup, şirket politikalarından dolayı şu zamana kadar hiçbir sahipli sürücü yayımlamadılar.
AMD tarafında ise eskiden sahipli sürücüler vardı ama şimdi açık kaynak sürücülere güzel yatırımlar yapıldı ama AMDGPU-Pro varyasyonu olan sahipli sürücüleri daha iyi perfornans için hala bizlere sunulmakta. Açık kaynak sürücülerle de hala oyun oynanabilir ve bazı oyuncular açık kaynak sürücüler ile AMDGPU-Pro'dan daha iyi performans aldıklarını ya da daha kararlı olduğunu söylüyorlar. O yüzden AMD tarafında açık kaynak sürücü yükselişte. Uzun zamandır ekran kartı satın almadım ve bu söylediğim sahipli sürücü sadece son AMD kartlar için. Benim eski AMD masaüstümde testini yapmam imkansız malesef.
Nvidia tarafında ise hem açık kaynak sürücüler var, bunlar daha kararlı ama dev gibi performans sorununa neden oluyorlar. AMD ve Intel'de açık kaynak sürücü ile kullanma seçeneğin varken Nvidia'nın kararsız sahipli sürücülerini kullanmak adeta bir zorunluluk malesef.

Kısa bir özetti bu, yorumlardan yada internetten kendi araştırmanla bir fikre varabileceğini sanıyorum :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Empat

Konu, konu sahibi tarafından [ÇÖZÜLDÜ] olarak işaretlendiğinden kilitliyorum.

[mention=646361]@eronis[/mention]
Desteğiniz için teşekkürler. Anlatmak istediklerime tercüman olmuşsunuz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!