[Çözüldü] %100 cpu kullanma sorunu

Başlatan faselanut, 20 Mayıs 2019 - 15:47:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

faselanut

Merhabalar, windows'tan ubuntuya geçtim. Windows'tan bir tık daha iyi ama yine de pek performans alamıyorum maalesef. Belki bir ayar sonrasında makine kendine gelir bilmiyorum ya da makine gerçekten eski olduğu için sistem gereksinimleri de yetmiyor olabilir. Bundan önce sistem rahat çalışsın diye Linux Mint Xcfe denedim ama ondan da pek performans alamadım hem arayüzde kasıyor hem de özellikle firefox olmak üzere diğer applerde de kasıyor. Bende dedim madem hafif sürümde bile kasıyor ubuntu yükleyeyim  ;D bu problemimle ilgil nasıl bir çözüm yolu izlemeliyim. Bu arada forumda yeniyim. Şimdiden teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

illedelinux

Bu makine bahsettiğiniz oturumlarda kasar, alttaki seçenekleri deneyebilirsin.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=bunsenlabs 
https://distrowatch.com/table.php?distribution=sparky   
https://distrowatch.com/table.php?distribution=torios   
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

aderinkaya

[mention=646328]@faselanut[/mention] bahsettiğiniz özelliklerde HP notebook var evde. Pardus XFCE ile gayet akıcı kullanabiliyordum. Bu HDD'nizin biraz eskidiğinden kaynaklanıyor olabilirde. Lubuntu denediniz mi LXDE masaüstü

illedelinux

@aderinkaya, Lubuntu artık Lxde kullanmıyor, KDE'nin farklı bir türü olan Lxqt kullanıyor, Lxqt için biraz güçlü makine gerekiyor.
Ayrıca başlık sahibi 32bit kullanıyor, o bağlantıları o yüzden verdim.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

faselanut

@illedelinux öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Bunsenlabs'ı tercih ettim ama ufak bir sorum var. ISO'yu indireceğim ama 32bit için iki farklı sürüm var hangisini indirmeliyim ?

@aderinkaya sana da çok teşekkür ederim. :)

sinan54

Bilgisayar özelliklerini yazmadığınız için fazla yorum yapamayacağım,fakat birçok hafif dağıtım kurmuş biri olarak tavsiyem Antix linux olurdu.Sitesini ziyaret ederseniz farklı iso var.Full olanı indirmeyin
sonradan gerekli yazılımları istediğiniz gibi kurarsınız.
(Özür dilerim bilgisayar özelliklerini gösteren resmi farketmedim,full sürümde kurabilirsiniz)

Empat

[mention=646350]@sinan54[/mention],
[mention=646328]@faselanut[/mention],

Bunsenlabs indirme sayfasında i386 mimarisine sahip iki iso var. Birisi NON-PAE diğeri PAE özellikli. NON-PAE olan iso'da NON-PAE olarak belirtiliyor.

PAE (Physical Address Extention – Fiziksel Adres Uzantısı), 32 bitlik sistemlerin 4GB'tan büyük miktardaki ram'i kullanabilmesini sağlayan bir teknolojidir.

Raminiz 2 GB olduğu için buna gerek yok.

O yüzden NON-PAE olanı indirmeniz daha mantıklı.

Ek olarak; yeterli deneyime sahipseniz net install ile minimal kurulum yapmanızı tavsiye ederim.

PAE teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bu makaleyi okuyabilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

faselanut

@Empat Çok teşekkürler umarım bilgisayarı daha rahat kullanırım :)

Empat

Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!