[Çözüldü] cd-rom yuvasına takılan 2. hdd

Başlatan shigej38, 19 Mayıs 2019 - 18:42:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shigej38

arkadaşlar acer aspire e1-572G model bilgisayarımda ubuntu 18.04 LTS işletim sistemi kurulu depolama alanı az geldiği için böyle bir yola başvurdum ilk taktığımda hdd'yi okudu verilerimi içerisine depoladım fakat şu anda hddyi bilgisayar bağlı olarak göremiyor Disks uygulamasının da görüntüsü şu şekilde
ikincil depo olarak takılan hdd:

sistemin kurulu olduğu hdd:

Empat

Merhaba.

Lütfen konu açarken konuyu, içeriğiyle ilgili bölüme açmaya özen gösterin.

Konuyu, Ubuntu Türkiye Forum > Donanım > Diğer Donanımlar bölümüne taşıdım.

Sorununuzun daha sağlıklı ve hızlı çözümlenebilmesi için aşağıdaki çıktıları da iletinize kod etiketi içerisinde ekleyiniz.

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki depolama aygıtları hakkında bilgi alabileceğimiz inxi adlı aracı yükleyin.
sudo apt-get install inxi

Aşağıdaki iki komutun çıktısını buraya aktarın.
inxi -dxx
inxi -D
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

shigej38

inxi -dxx
Drives:    HDD Total Size: 2820.6GB (22.7% used)
           ID-1: /dev/sda model: SAMSUNG_HM321HI size: 320.1GB
           serial: S26VJ9GZ713756
           ID-2: /dev/sdb model: HGST_HTS545050A7 size: 500.1GB
           serial: TEA55C5G2DYDVR
           ID-3: USB /dev/sdc model: Expansion size: 2000.4GB
           serial: NAA38KZ2-0:0
           Optical: No optical drives detected.

inxi -D
Drives:    HDD Total Size: 2820.6GB (22.7% used)
           ID-1: /dev/sda model: SAMSUNG_HM321HI size: 320.1GB
           ID-2: /dev/sdb model: HGST_HTS545050A7 size: 500.1GB
           ID-3: USB /dev/sdc model: Expansion size: 2000.4GB

Empat

Aşağıdaki komutla /dev/sdb (bahsettiğiniz aygıt) aygıtını /mnt dizinine bağlayabilirsiniz.
sudo mount /dev/sdb /mnt

Bu harddiskiniz raw (ham) halindeyse biçimlendirmek için Gparted yazılımını, bu konu eşliğinde kullanabilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

shigej38

[mention=646323]@Empat[/mention]

sudo mount /dev/sdb /mnt
[sudo] password for ertan:
mount: /mnt: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sdb, missing codepage or helper program, or other error.

böyle bir hata alıyorum

aderinkaya

Sizinle aynı sistemi kullanıyorum cihazlarımda. Ana yuvada SSD, DVD-RW yerinde HDD takılıdır. Sanırım siz verileri kopyalardan HDD'ye hasar verdiniz yada sök tak işlemleri esnasında güvenle kaldır/aygıtı ayır gibi seçenekleri kullanmadığınız için biçimi bozulmuş. HDD'yi harici olarak bağlamayı deneyiniz eğer hala raw formatında ise biçimlendirmekten başka çare kalmıyor. İçinde ki verilerin yedeği yok ise eğer biçimlendirmeden önce GetDataBack ile veri kurtarma yapabilirsiniz.

shigej38

[mention=646331]@aderinkaya[/mention]

GetDataBack programı sanırım linux platformunda yok alternatif olarak kullanabileceğim bir program varmı?

birde aklıma takılan bir durum dwd-RW slotunda takılı olan hdd'yi güvenlik önlemi için bilgisayarın tüm elektrik bağlantısını keserek çıkartıyorum bunu yapmama gerçekten gerek varmı çünkü sürekli olarak bilgisayarı kapatmak sorun teşkil ediyor yaptığım işlemler açısından direk bilgisayar açıkken çıkartsam herhangi bir sorun teşkil edermi?

Empat

[mention=646330]@shigej38[/mention]

Muhtelemen bu hatayı, harddiskiniz raw halinde olduğu veya desteklenen bir formatta biçimlendirilmediği için aldınız.

Bu olasılık kayda değer derecede. Eğer depolama aygıtınız raw halindeyse mount işlemini yapamazsınız.

Harddiskinizin içinde veri varsa yedekleyin, yoksa bir sonraki adıma geçin.

1. Adım: Gparted yazılımıyla, makaledeki yönergeler eşliğinde harddiskinizi ext4 formatında biçimlendirin.

Biçimlendirme seçeneğini seçtikten sonra işlemi uygulamak için uygula vb. bir butona daha tıklamanız gerekecek.

2. Adım: Biçimlendirme sonrasında aşağıdaki komutların çıktısını buraya aktarın.
sudo fdisk -l
sudo mount /dev/sdb /mnt
inxi -D

gecegezen

Alıntı yapılan: shigej38 - 20 Mayıs 2019 - 21:49:11
[mention=646331]@aderinkaya[/mention]

GetDataBack programı sanırım linux platformunda yok alternatif olarak kullanabileceğim bir program varmı?

birde aklıma takılan bir durum dwd-RW slotunda takılı olan hdd'yi güvenlik önlemi için bilgisayarın tüm elektrik bağlantısını keserek çıkartıyorum bunu yapmama gerçekten gerek varmı çünkü sürekli olarak bilgisayarı kapatmak sorun teşkil ediyor yaptığım işlemler açısından direk bilgisayar açıkken çıkartsam herhangi bir sorun teşkil edermi?
testdisk ve photorec güzel kurtarma yazılımlarıdır ama kullanması karışık ve pek kullanıcı dostu değiller.
hdd sökme konuşunda da sata arayüzünden bağlanır genelde bu diskler ve sata'nın bazı versiyonlarının tak-çalıştır özelleği olsada birçok üretici bunu desteklemiyor diye biliyorum dizüstü üreticileri hiç o topa girmezler, yani bence çalışırken şöküp takma bazı parçaları yakabilirsiniz.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

sinan54

Size veri kurtarma konusunda fikrimi açıklayayım.Linux tarafında testdisk yazılımı var,fakat kullanımı biraz tecrübe ister.R-Studio yazılımını Linux tarafında da kullanabilirsiniz fakat paralı bir yazılım ve bence bir numara disk kurtarma yazılımı,Windows tarafında ücretsiz kurulumu malum şekilde edinebilirsiniz.
Eger veriler okadar önemli degil  derseniz,açıklandıgı şekilde formatlayıp kullananın Bilgisayarınızda Windows varsa ntfs formatlayıp Linux ile ortak kullanırsınız.

shigej38

arkadaşlar hepinize teşekkür ederim içinde ki verilerimi sağ sallim bi şekilde aldım ve ext4 formatı ile biçimlendirince sorun kalmadı şu anda gayet stabil bir şekilde kullanabiliyorum.