Debian 10 Openbox Buster-Sid

Başlatan illedelinux, 18 Mayıs 2019 - 23:14:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Hazırlamış olduğum bu çalışma henüz piyasaya sürülmemiş Debian 10 sürümüne dayanıyor.
Bu çalışmaya ilk etapta Debian 9 Stable için başlamıştım, lakin eski sürüm paketlerle istediğim kullanışlılık ve ayarlar mümkün olmadı. En azından test için de olsa Debian 10 sürümü üzerinde bir hayli çalışmalar yapmak istemiştim. Zira Debian'ın bu sürümü Testing ve Sid tabanına dayanması az da olsa beni çekimser bırakmıştı. Ancak testlerimde hiç ummadığım kadar olumlu sonuçla karşılaştım, hatta Debian 9 sürümünden daha başarılı olduğunu gördüm. Umarım Debian 10 piyasaya sürüldükten sonra da aynı olumlu sonuçla karşılaşırız.

Bu çalışmada normal kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak gerekli bütün yazılımlar sisteme entegre edildi.
Kullanımı daha pratik hale getirmek ve görümü sadeleştirmek için Launcher dediğimiz kısayollar ve sistem menüsü sol panele alındı.
Ekran üzerini kullanmak için masaüstü etkin yapıldı.
Alt panelde pencereleri küçültmek için Taskbar, çalışan yazılımlar için için Dockbar, Systemtray ve Power tuşu eklendi.
Panel çift oturuma göre ayarlandı, her oturumun arkaplanı farklı resim içeriyor.
Conky mümkün olduğu kadar küçültüldü, sadece Cpu, Ram gibi bir kaç önemli bilgi eklendi.
Özgür sürücülerin tamamı yüklendi.
Sol ve alt paneller için gizle-göster ve alt paneli alta-üste alma komutları menüye eklendi.
Power için menüye manuel komut, panele ise Gui arayüzlü yazılım eklendi.
Bu çalışma için özel Openbox Kontrol Merkezi geliştirildi.
Ram kullanımı boştayken 200 Megabayt civarında, İşlemci ise sıfır konumunda.
Bu sürüm 4.19 kernel üzerine inşa edildi, ayrıca 4.9 kerneli de bünyesinde tutuyor, 4.9 kerneli isteyen kaldırabilir.
Yine bu sürüm için özel kurulum videosu hazırlandı, hiç kurulum bilmeyenler canlı oturumdan tarayıcı vasıtasıyla kurulumu gerçekleştirebilir.
Leafpad metin editörü yanısıra profesyonel kullanım için Geany yazılımı ve Firefox Esr yanına Chromium tarayıcı eklendi.
Bütün live videoları izlemek için Flash ve Pepper yazılımları dahil edildi.
Sistemde bulunan bellibaşlı yazılımlar şunlardır:
-Firefox Esr (Web browser)
-Chromium (Web browser)
-MPV (video oynatıcı)
-Uget (dosya-video indirici)
-Transmission (Torrent indirici)
-Thunderbird (posta)
-Evince (PDF dosyaları görüntüleme)
-Bleachbit (sistem temizliği)
-File-roller (arşiv yöneticisi)
-Pcmanfm (dosya yöneticisi)
-Lxterminal (Uçbirim)
-Galculator (hesap makinesi)
-Gmrun (dosya çalıştırıcı)
-Gnomescreenshot (resim yöneticisi)
-Pinta (Resim editörü)
-Guvcwiev (kamera yöneticisi)
-Gufw (firewall)

Liste böyle uzar gider, listenin tamamı sürüm numaralarıyla ve görevlerin açıklamasıyla birlikte alttan indirebilirsiniz.
  https://vorboss.dl.sourceforge.net/project/illedelinux/debian-10-openbox-list

Buradan indirin.
  https://sourceforge.net/projects/illedelinux/

Kullanıcı adı: openbox
Parola: openbox

Kurulum videosu.
  https://www.youtube.com/watch?v=HqOhsySDPLE&feature=youtu.be

Sistem videosu
https://www.youtube.com/watch?v=8AqGpfaEaYY&feature=youtu.be 

Diğer görseller

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Empat

Elinize sağlık.

Tüm yazınızı okuduktan sonra zihnime takılan tek şey, Bleachbit yerine neden Stacer'ı tercih etmediğiniz oldu.

Stacer yazılımı Bleachbit'ten çok daha fazla işlevsel, Türkçe dilini tamamen destekliyor, açık kaynak ve UI/UX açısından Bleachbit'ten çok daha özenli/başarılı.

Eğer bu yazılımdan haberdar değilseniz, bir an önce incelemenizi öneririm.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

illedelinux

@Empat çok teşekkür ederim :)

Stacer ilk geliştirildiği sıralar kullanmıştım, dediğiniz gibi daha o zamanlar bile hem kullanışlılık olarak hem de görsel olarak oldukça kalite bir yazılım olduğunu göstermişti.
Onu dahil etmeyi hep unutuyorum, bundan sonra unutmamaya çalışacağım, başka öneri ve görüşlerini de her zaman beklerim, tekrar teşekkürler.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Empat

[mention=646292]@illedelinux[/mention]

Rica ederim. Şimdilik başka bir önerim yok.

Düzenleme ve projelerinizi takipteyim.

Kaliteli işler çıkarıyorsunuz. Emeğinize sağlık.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

mcengiz

debian de klasör izinleri için hangi komutu kullanmamız gerekiyor

Empat

[mention=646696]@mcengiz[/mention]
Aşağıdaki komutla klasör/dosya izinlerini listeleyebilirsiniz.
ls -l

Aşağıdaki komuta gerekli parametreleri ekleyerek klasör/dosya izinlerini değiştirebilirsiniz.
chmod
Eğer root kullanıcısı değilseniz, bu komutun başına sudo komutunu eklemeniz gerekebilir.