[Çözüldü] Linuxta Ntfs Disklerine Veri Kaydetmek

Başlatan BruskLewend, 18 Mayıs 2019 - 20:41:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BruskLewend

Selam arkadaşlar ben konuyu uzun uzun araştırdım ama bulamadım buraya açmak zorunda kaldım.
sorum şu arkadaşlar benim bilgisayarda 3 adet hdd var

1 hdd windows 10 kurulu
1 tanesinde Ubuntu 18.04.2 LTS kurulu
diğer 3.cü hdd ise 2 tb lik depo olarak kullandığım bir hdd.

kullanım olarak şöyle kullanıyorum. örnek ubuntuyu açmak istediğimde hdd ye sata kablosunu bağlıyorum. eğer windows kullanmak istesem kabloyu windows hdd sine takıp kullanıyorum. diğer depo olarak kullandığım 2tb lik hdd ise sürekli takılı kalıyor.

windowsta sorun yok 2tb lik depo NTFS olarak biçimlendiği için okuma-yazma ve silme yapabiliyorum.
ubuntuya geçtiğimde ise 2tb lik depo hdd mi görebiliyor açılışta kullanabiliyorum. lakin dosya v.b. şeyleri kaydedemiyor yada silemiyorum sadece okuyabiliyorum.

ntfs-3g ve ntfs-3g configi kurdum 2tblik hdd'deki dosyalar kilit işareti aldı ama yinede dosya yazma ve silme yapamadım.

bu konuda bana yardımcı olurmusunuz?

kolay gelsin.

gecegezen

Windows tam olarak kapatığınızdan emin misiniz windows 10 ile birlikte kapat dediğinizde bilgisayar daha hızlı açılıyor izlenimi vermek için uyku moduna geçiyor sadece böyle oluncada linux dağıtımları hibernate dosyasını görüncü karıştımayalım windows sorun çıkmasın diye sadece okuma modunda bağlanıyor. hızlı başlat gibi bir adı vardı windowstan onu kapatmayı bir denermisiniz.

Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

eronis

Windows 10'da hızlı başlatma modu denen teknoloji buna engel oluyor. Verdiğim linke bakıp bu özelliği Windows üzerinden kapatıp o diske Windows üzerinden gir çık yapıp bir kaç kez yeniden bu şekilde başlatmanı öneririm. Aslında okuma-yazma yapabilir Linux ama yapmıyor. Bunun sebebi veri bütünlüğünün bozulmasını engellemek. Hibernation teknolojisini kullanıyor bu hızlı başlat, yani bilgisayarını hazırda bekletmiş gibi oluyorsun. Bunu engellemek için izin vermiyor Ubuntu.
https://www.ceofix.com/7128/windows-10da-hizli-baslati-kapat/
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

BruskLewend

gecegezen ve eronis, yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. windowstaki hızlı başlatı kapatıktan sonra düzeldi nihayet ubuntuda iken depo olarak kullandığım hdd ye veri kaydetmek için zırt pırt windowsa geçmem gerekmeyecek.

çok teşekkür ederim.