driver yükleyemiyorum

Başlatan babacan12, 18 Mayıs 2019 - 12:03:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

babacan12

Dostlar s.a.  ubuntuyu ne kadar sevsem de windows a dönmem gerekiyor. Ubuntu kullanırken ekran kartı, mouse vs allah ne versiyse nasıl yaptıysam silmişim şimdi yükleyemiyorum çünkü yalnızda windows destekliyor. bilgisayar dell oradan sürücü indirdim ama wine hata verdi o yüzden windowsa dönmem gerek. ama windows a dönemiyorum çünkü kurulacak driver bulamıyor format esnasında. bulunan hatayı ekledim.
forumda arama sonucu benzer bi sorun buldum gparted ile çözmeyi denedim ama o da olmadı o zaman da hata veriyor onu da ekliyorum aşağıya.  ben bu sorunu nasıl çözebilirim? Ubuntu da yeni olduğum için halledemedim bir türlü

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Mayıs 2019 - 12:07:23

[eklenti yönetici tarafından silindi]

gecegezen

Genelde linux dağıtımlarında sürücüler (nam-ı değer driver) kendi içerisinde gelir bazıları işe sahipli sürücüler genelde, sonradan yüklenir ki bunun için biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Ama bir çok donanım yüklendiği gibi çalışacaktır, Aydınlatmalı klavyeler falan sorun olabiliyormus ama. Kısaca dell, msi, gibi markaların sitelerindeki sürücülere pek ihtiyaç olmaz. Onun dışında çalışmayan bir donanım varsa yardımcı olmaya çalışırız.
Eğer Windows'a dönmek iştiyorsan ki tercih senin, Windows ext4 veya hangi bölümse, linux bölümlerinin tanımaz ama bir bölüm olduğunu bilir, o yüzden, Windows kurulum penceresinde önce bölümü sil komutunu ver daha sonra tekrar seç. Windows kurulumu ile ilgili bir şey bu o yüzden çok detay veremem.Unutma bu silme işlemi bütün bölümün silinmesine yol açıcaktır önemli verilerini yedeklemeyi unutma.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

eronis

Bu açtığın konuyu okurken kafamda beliren sorular:
1- Linux'a neden "Wine üzerinden Windows sürücüsü" yüklemek istiyorsun? Bizim tarafta sürücü olarak bir tek ekran kartı sürücüsü veya wifi kartı sürücüsü yüklemen gerekebilir. O da eğer düzgün çalışmıyorlarsa. Wine sadece "sistemden izole bir windows uyumuluk katmanıdır" Yani kurmayı başarsan dahi Linux'a hiçbir etkisi olmayacaktır.
2- İşletim sisteminde çalışmayan bir şey mi var da sürücü yüklemeye çalışıyorsun? Eğer bir cihaz çalışmıyorsa onunla ilgili bir konu aç, çözmeye çalışalım.
3- Gparted'de ne yapmaya çalışıyorsun?

Dostum, bu açtığın konular bana Linux'a ilk geçtiğim zamanı hatırlattı, gülümsettin :D Sorun şu an senin Linux'a yaklaşımında. Linux ile Windows baya ayrı sistemlerdir. Linux daha çok macOS'a benzer, hatta aynı aileden gelir iki işletim sistemi de. Bunu bir macOS kullanıcısı olarak söylüyorum. Bizim tarafta exe dosyalarıyla pek işin olmaz. Eğer biraz daha tanımak istiyorsan sistemi bizim bir Discord grubumuz var, Linux ile ilgili muhabbetler yapıyoruz, sorular soruyoruz, birbirimizin görüşlerini alıyoruz. Aramıza katıl, sohbet edelim :)

https://discord.gg/R9dy5pN

Senden ricam, sakin kal ve Linux'u normal işlerinde kullanmaya devam et. Sistem ile ilgili bir sorunun yada anlamadığın bir yer olursa konu aç veya bize sor, yardımcı oluruz. Bir de bu konuyu yer imlerine al, bir kaç yıl sonra beraber okuyup gülümseriz :)

Öte yandan, "Yok, kalsın. Bu sistem benim kafama yatmadı, ben Windows'a geri dönüyorum" dersen de orada tek yapman gereken şey o bölüm 1'i silmek olacak. Bu sorunun sebebi Linux'un NTFS değil Ext4 kullanması ve Windows'un Ext4 desteklememesidir.

Ext4 nedir ve Linux neden onu kullanır?
Ext4 aynı FAT32 yada NTFS gibi bir dosya sistemidir ama hız olarak saydığım diğer dosya sistemlerinden daha hızlıdır ve defrag gerektirmez. Dolayısıyla daha hızlı ve kararlı bir sistem sağlar. Ubuntu bu yüzden Ext4'ü tercih ederken NTFS ve FAT32 formatlarını da destekler. Diğer yandan XFS yada Btrfs gibi diğer Linux dosya sistemlerinin yerine Ext4'ü seçmesinin nedeni ise hız ve kararlılık olarak kendini yıllar boyunca kanıtlamış olmasıdır.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

illedelinux

Alıntı yapılan: eronis - 19 Mayıs 2019 - 00:07:05

@eronis ben buraya üye olmuştum ama sonradan parolayı kaybettim, tekrar illedelinux adında üye olabilirmiyim, yoksa parola için bir çözüm var mı?
Bir de sen bu opensuse forumda bulunuyorsun galiba, opensuse pencere yöneticilerine desktek vermiyor mu?
Çünkü bir kaç defa kurdum hepsinde havamı aldım.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

eronis

Alıntı yapılan: illedelinux - 19 Mayıs 2019 - 00:41:23
Alıntı yapılan: eronis - 19 Mayıs 2019 - 00:07:05

@eronis ben buraya üye olmuştum ama sonradan parolayı kaybettim, tekrar illedelinux adında üye olabilirmiyim, yoksa parola için bir çözüm var mı?
Bir de sen bu opensuse forumda bulunuyorsun galiba, opensuse pencere yöneticilerine desktek vermiyor mu?
Çünkü bir kaç defa kurdum hepsinde havamı aldım.
Adını İlledelinux yapabilirsin yine diye biliyorum. Ancak eski hesabını geri alman mümkün, bence biraz üstüne düş.
Evet, openSUSE forumundayım ama forum üzerinde çok zaman harcayamadık okullarımız yüzünden :( Soruna gelecek olursak da openSUSE bütün popüler pencere yöneticilerini destekliyor.
https://en.opensuse.org/I3
Pencere yöneticilerinde mi sorun yaşadın?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds