[Çözüldü] Ubuntu (Gnome) Bilgisayarı Geri Sayım Olmadan Kapatmak

Başlatan aderinkaya, 15 Mayıs 2019 - 19:46:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aderinkaya

Merhabalar,
Ben genellikle bilgisayarı kapatırken power tuşuna bir defa basar kalkarım. Power tuşuna "Bilgisayarı Kapat" komutu atalı. Fakat aşağıda ki ekran görüntüsünde ki gibi 60 saniye sayıyor. Bunu değiştirmek mümkün mü?
teşekkür ederim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Empat

Bu Gnome ile alakalı muhtemelen.

KDE masaüstünde böyle bir durum yok. Tıklayarak aniden kapatılabiliyor.

Dilerseniz bilgisayarı kapatmak için tıklayarak çalıştırabileceğiniz bir .desktop dosyası oluşturabilirim.

Alternatif olarak, aşağıdaki komutla bilgisayarınızı, geri sayım olmadan kapatabilirsiniz.
shutdown now
Geri sayım olmadan yeni başlatmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.
shutdown -r now

Bunun da alternatifi, bu komut için bir alias (takma ad) oluşturabilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

sinan54

Saniyeler saymaya başladığında enter tuşunu denedinizmi?

Empat

[mention=646205]@sinan54[/mention], [mention=646194]@aderinkaya[/mention]
Yanlış hatırlamıyorsam, Kapat tuşuna basıldığında sayılar saymayı durdurup direkt kapatması lazım. Emin değilim ama denemeye değer.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

aderinkaya

[mention=646201]@Empat[/mention] shutdown now ile kapatabiliyorum direk sorun yok onda hocam benim ki maksat pratiklik olsun işim bitince şöyle powera basıp geri çekilmeyi seviyorum :D

[mention=646205]@sinan54[/mention] evet o ekranda enter tuşu işlemiyor illa kapat butonuna fare ile tıklamak gerekiyor yada geri sayım bitince kendi kapanıyor.

sinan54

Sorununuzun cevabı aşağıdaki baglantıda,Fakat ben olsam bilgisayarı kapatmak için bir kısayol oluştururdum,daha kullanışlı
https://askubuntu.com/questions/1000393/how-to-configure-the-power-off-button-to-just-power-off-instantly-in-ubuntu-17-1?rq=1
Aslında sorunları araştırırken Google çeviride sorunu İngilizce diline çevirip,yabancı kaynaklardan'da araştırsak çözüme daha çabuk ulaşılır.

aderinkaya

[mention=646209]@sinan54[/mention]

Terminali açıp bu kodu giriyoruz şifre isterse root şifremizi giriyoruz.
sudo nano /etc/acpi/events/power

Nano ekrana;
event=button/power
action=/sbin/poweroff

Bunları yapıştırıp CTRL + O yaparak arkasına Entera basarak kaydedip CTRL + X ile çıkıyoruz ve sonra;

sudo service acpid restart enter diyerek terminali kapatıyoruz. Artık power butonuna bir defa basınca direk kapatıyor.

Teşekkür ederim hepinize.  :)

Dip Not: Kapat komutundan sonra ki geri sayımı üstte yorumda belirttiğim şekilde kaldırınca bu defa sağ üst sekmeden kapat komutuna basınca gelen yeniden başlat iptal gibi seçeneklere de erişim kapanıyor. /etc/acpi/events/power yoluna girmiş olduğumuz parametreleri silip tekrar eskisi gibi kaydettiğimizde durum düzelmiyor.

Empat

Konu sahibinin isteği üzerine gönderinin kilidini açtım.

Lütfen sorunuzu ya da notunuzu belirtin. [mention=646212]@aderinkaya[/mention]

aderinkaya

Dip Not: Kapat komutundan sonra ki geri sayımı üstte yorumda belirttiğim şekilde kaldırınca bu defa sağ üst sekmeden kapat komutuna basınca gelen yeniden başlat iptal gibi seçeneklere de erişim kapanıyor. /etc/acpi/events/power yoluna girmiş olduğumuz parametreleri silip tekrar eskisi gibi kaydettiğimizde durum düzelmiyor.

[mention=646244]@Empat[/mention] teşekkür ederim notu ekledim konu kapatılabilir.