[Çözüldü] Programı sürekli root yetkisi ile açma

Başlatan kaya_577, 12 Mayıs 2019 - 23:39:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaya_577

Merhaba arkadaşlar.
Ubuntu 18 kullanıyorum ve şöyle bir sorum var.

Hobi amaçlı php yazıyorum ve php dosyalarım şu yolda :  /var/www/html/

daha önce bu problemi dosya izinlerini değiştirerek çözmüştüm ancak şuan php kod editörünü admin olarak açtığımda da dosyayı düzenleyebildiğimi gördüm.

Yani sorum şu:
her seferinde terminali açıp sudo gedit yazıp şifreyi girmek yerine (sürekli terminalin açık kalması beni biraz görsel açıdan sıkıntıya sokuyor) o programa full admin yetkisi verebileceğim bir yol varmı?
yada tekrar çalıştığım dosyalara chmod izni mi vermeliyim ? eğer dosya izileri ile yapacaksam php de sorun çıkıyor dosyalar güvensiz gibi bu sorunu hangi izinler ile çözebilirim yardımcı olabilirmisiniz?

teşekkürler.

speakerXXL

Aşağıdaki komutla ilgili dizin ve alt dizinlerinin sahibini www-data grubu olarak ayarlayın.

sudo chown -R www-data:www-data /var/www/html/

Ardından aşağıdaki komutla kullanıcıyı www-data grubuna ekleyin.

sudo adduser $USER www-data

Aşağıdaki komutla dizin sahibi ve grup için yazma haklarını verin. Bu komut diğer kullanıcılar için sadece okuma hakkı verir. www-data grubuna dahil her kullanıcı dizine yazar çizer.

sudo chmod 775 /var/www/html/

Yeni oluşturulan dosya ve dizinlerin www-data grubuna dahil olması için aşağıdaki komutu çalıştırın. Böylece, sistemde birden fazla www-data grubuna dahil kullanıcı varsa bu dosyalarla çalışabilir.

sudo chmod g+s /var/www/html/

Sistemi yeniden başlatın.

kaya_577

verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim sorunum bu şekilde çözüldü.

peki başlıkta bahsettiğim gibi gui bir programı root yetkisi ile çalıştırmam gerektiğinde arkada terminal açık kalmadan yapabileceğim bir yöntem varmı daha pratik?

Windowsta'ki run as administrator gibi

speakerXXL

Dizini yönetici hakları ile açmak için dosya yöneticilerinin eklentileri genellikle hazır geliyor. Eğer sağ tıklama menüsünde böyle bir özellik yoksa, Nautilus dosya yöneticisi için nautilus-admin eklentisini kurabilirsiniz. Bu eklenti dizinlere sağ tıkladığınızda, yönetici olarak açmak için bir seçenek çıkartır. Kullandığınız sürüme göre (daha doğrusu kullanılan dosya yöneticisine göre) farklı eklentiler yüklenmesi gerekebilir. Bunun için ayrı bir konu açmanız uygun olabilir.

Empat

Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!