[Çözüldü] NetBeans - Terminalden Çalıştırarak Proje Oluşturmayla İlgili Bir Sorun

Başlatan oli3133, 12 Mayıs 2019 - 16:48:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oli3133

/bin/sh "/home/oli/netbeans-8.2/bin/netbeans"
WARNING: An illegal reflective access operation has occurred
WARNING: Illegal reflective access by org.netbeans.ProxyURLStreamHandlerFactory (file:/home/oli/netbeans-8.2/platform/lib/boot.jar) to field java.net.URL.handler
WARNING: Please consider reporting this to the maintainers of org.netbeans.ProxyURLStreamHandlerFactory
WARNING: Use --illegal-access=warn to enable warnings of further illegal reflective access operations
WARNING: All illegal access operations will be denied in a future release

Arkadaşlar terminalden netbeans bu şekilde çalıştırıyorum ama " yeni proje oluştur " butonuna basıyorum ama bi tepki vermiyor program. Open JDK ' da kurulu ama hala kullanamıyorum netbeans'i. Ne yapmam gerekiyor arkadaşlar ?

Empat

Merhaba.

Lütfen konu açarken, konuyu ilgili bölüme açmaya özen gösterin.

Konuyu, Ubuntu Türkiye Forum > Yazılım > Programlama > Genel bölümüne taşıdım.

Terminalden Netbeans'ı çalıştırmak için aşağıdaki komutu deneyin.
/home/oli/netbeans-8.2/bin/netbeans

Alternatif olarak aşağıdaki şekillerde de çalıştırabilirsiniz.

./home/oli/netbeans-8.2/bin/netbeans

bash /home/oli/netbeans-8.2/bin/netbeans
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Amenofis

oli3133

[mention=646113]@Amenofis[/mention] Kurulu olan JDK'yı nasıl silecem peki ?

Empat

Aşağıdaki komutla kurulu olan paketin adını tespit edin.
sudo dpkg -l | grep openjdk*

Aşağıdaki komutla (kurulu olan paket ismine göre düzenleyerek) kaldırın.
sudo apt remove openjdkPaketininTamAdı

Alternatif olarak aşağıdaki komutla, adı openjdk ile başlayıp herhangi bir karakter ile devam eden tüm paketleri kaldırabilirsiniz.
Fakat bu bazı sorunlara neden olabilir.
sudo apt remove openjdk*

Aşağıdaki komutla openjdk-8-jdk paketini yükleyin.
sudo apt install openjdk-8-jdk

Ardından aşağıdaki komutla netbeans'ı çalıştırmayı deneyin.
/bin/sh /home/oli/netbeans-8.2/bin/netbeans

Alternatif olarak; openjdk-8-jdk paketi yerine, oracle-java8-set-default paketini kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki komutla oracle-java8-set-default paketini yüklemek için gerekli repository'yi ekleyin ve repository'leri güncelleyin.
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java && sudo apt update

Aşağıdaki komutla oracle-java8-set-default paketini yükleyin ve daha önce belirttiğim komutla netbeans'ı çalıştırmayı tekrar deneyin.
sudo apt install oracle-java8-set-default
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

oli3133

[mention=646340]@Empat[/mention] cevabınız için teşekkürler sorun çözülmüştür  :)

Empat

[mention=646347]@oli3133[/mention]

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Sorununuz çözüldüğüne ve konuyu [ÇÖZÜLDÜ] olarak işaretlediğinize göre konuyu kilitliyorum.

Bir sorununuz olursa, konu açmaktan çekinmeyin.

İyi forumlar.