Wİndowsa dönüş

Başlatan thisisruug, 15 Mayıs 2019 - 15:24:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thisisruug

Bilgisayarım da ubuntu 19.04 kurulu bir türlü windowsa geçiş sağlayamıyorum rufus ile başka bir bilgisayarda windows 10 iso'yu usb'ye aktarıyorum fakat şöyle bir hata veriyor
error legacy boot of uefi media her türlü yolu denedim olmadı yardımcı olacak arkadaşlar var mı?

sinan54

Daha derli toplu sorun açıklarmısınız? Mesela Ubuntu açılıyormu? Ubuntu kurulum sonrası Windows'u kulandınızmı?Cevaplar evet ise büyük ihtimal grub sorunu yaşıyorsunuz.Ubuntu kurulum sonrası Windows'ulaşılamıyorsa grub kurulumu hatalı
Bilgisayarı açtıgınızda bios ekranında iken Esc tuşu ile Grubu görebilirsiniz,Windows görünürse açmayı deneyin
Bilgisayarda Usb boot ettiğiniz ekranda Windows görünüyorsa oradan giriş yapınız bunları denedikten sonra sonuç açıklarsınız

thisisruug

[mention=646195]@sinan54[/mention]
Bundan önce linux mint kullanıyordum onda da aynı şekil hatayı veriyordu mbr seçin falan diyordu usb'yi seçtiğim zaman.
Dediğinizi denedim fakat bir şey olmadı ubuntuya yönlendirdi

Empat

Çıktıdan anladığıma göre;

Biosunuz UEFI (GPT) ise; legacy boot özelliği açık ve Windows format dosyaları GPT (UEFI) uyumlu olarak yazdırılmış.

Biosunuz UEFI değil, yani legacy (MBR) ise;  Windows iso dosyaları GPT (UEFI) uyumlu, fakat biosunuz MBR (legacy)

Biosunuz UEFI mi, Legacy mi?

Biosunuz UEFI ise; ayarlarından legacy boot desteğini kapatın.

Biosunuz UEFI değil, yani legacy ise; MBR (legacy) uyumlu Windows format dosyaları temin edin ve MBR (legacy) uyumlu olarka yazdırın.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

thisisruug

[mention=646197]@Empat[/mention]
MBR Legacy olarak yazdırdığım zaman da siyah ekran sol üst kısım da - beliriyor ve öyle kalıyor

Empat

[mention=646198]@thisisruug[/mention]

Eğer biosunuz UEFI ise ve legacy modu kapalıysa, MBR olarak yazmak zorundasınız.

Eğer başka hatalar alıyorsanız, bu sizin iso dosyanızla alakalıdır.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

sinan54

Ubuntu açılıyorsa
efibootmgr
çıktınıza bir bakılsın

Empat

Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.