Gönderen Konu: [Çözüldü] Pek iyi durumda olmayan Ekran Kartı için GNU/Linux Tavsiyesi/E.K. arası geçiş  (Okunma sayısı 116 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Daha önce bir çok dağıtım kullandım. Biraz olsun GNU/Linux'e aşinayım. Sanırım Opensuse Kde (eski bir sürüm) çalıştırırken, biraz fazla ısındı, bir müddet daha kullandıktan sonrada Ekran kartının chipseti bozuldu. Tamir eden kişi chipseti değiştirdi ve o esnada ısıtıcıyı üzerinde bırakıp Nvidia chipsetini tencerenin dibi kararttı -sanırım üstünde yumurta kıracaktı. Daha sonra daha iyi bir tamirci durumu düzeltti, fakat herhangi bir sorunda artık düzeltmenin zor olacağını söyledi. Sanırım anakartın üzerinde ya da chipsetin çevresinde alan da ısıdan etkilendi.

Şu an cihazın üzerinde Win7 var, ama arada ekran kararıyor. Bu da bana ekran kartının iyi durumda olmadığını düşündürüyor.

Pc: LG E500 - Intel Core 2 Duo T7000serisi - Nvidia GeForce 8400M G (Paylaşımlı)- 3.9 Gb Ram Fiziki - Sanırım 2007 sonrası üretim anakart

Cihazda sadece audacious ve chrome kullanmayı düşünüyorum.

USB live Denemelerim Şu şekilde
Linux Mint Mate 64bit usbden liveboot denediğimde gayet iyi çalıştı ekran kartı yüklemesi yaptığımda 70 dereceye kadar ısındı. Ekran kararması olmadı, ama giderek ısınmaya meyilliydi.
mint xfce garip bir şekilde siyah beyaz çizgilerle başladı.
Mx Linux'u usbden başlatamadım. 64 bit yükledim çünkü chrome 'un sadece 64 bit desteklediğini okudum.

Siz olsanız hangi dağıtımı seçerdiniz, ya da paylaşımlı ekran kartı olduğu için arada ekran kartları arasında geçiş mi yapmalıyım?
şöyle bir yazı buldum: https://www.linuxbabe.com/desktop-linux/switch-intel-nvidia-graphics-card-ubuntu
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2019 - 18:23:25 Gönderen: user »

Arch Linux deneyebilirsiniz.

Arch Linux'ta kurulum esnasında grafik kartı sürücülerini manuel olarak yükleyebilirsiniz.

Kurulum sonrasında, grafik kartı sürücülerinin farklı sürümlerini veya açık kaynak olanını deneyerek, en idealini bulabilirsiniz.
Bu açıklanamaz, ama hissedersin. Hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin, ama o oradadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi... Seni deli eder.

Kararma ve çizgiler, benim anladığım kadarıyla ekran kartınız sorunlu ama Bunsenlabs gibi hafif oturum belki idare edebilir.
Ya da alttaki Ubuntu  Jwm çözüm olabilir.
Kod: [Seç]
https://sourceforge.net/projects/illedelinux/ 
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Her ikinize de çok teşekkür ederim.

Aslında ikinizin de dediğini denedim. Önce arch kısmında bir dağıtım seçtim Manjaro. Ön yüklemesinde free/nvidia driverları seçebilme imkanı vardı. Xcfe mousela ilgili problem yapınca ben de ben grafik arayüzünden rahatça bulmak için deepin denedim. Usb-live da çalışırken openbox kurdum, çok fazla ayarlarına girmeksizin. Yapmak istediğim işlemlerle ekran kartı 62 dereceye ulaştı; deepinden denediğimde 65 derecede.

@user

Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.
Bu açıklanamaz, ama hissedersin. Hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin, ama o oradadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi... Seni deli eder.