TV BOX cihaza Armbian kurdum. Ethernet ve Wifi Adaptörü Tanıtamadım.

Başlatan Frakiyon, 07 Mayıs 2019 - 11:13:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Frakiyon

Arkadaşlar merhaba. Deneme yanılma göntemi ile çinden aldığm X88mini tv box cihaza Armbian Linux kurdum. Yanlız ne var ki ethernet kartını tanımıyor. WiFi çalışıyor. İnternet kesinlikle yok. Ne yapacağımı bilemiyorum. Onlarca şey denedim. Yabancı forumlarda destek istedim ama hiç bir yardım yok. Bana diyorlar ki : şu komutu çalıştır ve başka bir WiFi aparat kur. sudo apt-get autoremove tamam da internet yok. Zaten internet olsa tüm soruları ufak tefek çözerim. Ek paketler indirir yaparım. Bakım cihaz iwconfig çıktısı : lo no wireless ve etho no wireless şeklinde. Elimde Realtek tak çalıştır WiFi adaptör var hani şu en dandik uydu kutularına bile bağlanınca kendi çalışan cinste olandan. Yok bir mümkün tanıtamıyorum. Lütfen yatdımcı olun arkadaşlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mayıs 2019 - 11:20:26

Resim çıktısı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mayıs 2019 - 11:28:14

ihaz bu. Sökerek biraz modifiye ettim.

aderinkaya

sudo apt-get autoremove bu komut kullanılmayan tüm bağımlılık paketlerini kaldırır. Yani bir paket ile kurulan diğer paketlerin eğer işi bitti ise veya herhangi bir uygulama tarafından kullanılmıyor ise onları temizler.

İnternete bağlanmadan lspci -v komutu ile wifi adaptörünün modelini öğrenip gerekli paketleri yükleyerek kurulum yapabilirsiniz sanırım.

**Yada bunlarla uğraşmak istemiyorum eski firmware'e geri dönmek istiyorum derseniz aşağıda vereceğim linkteki firmwareyi tekrar boxa flashlayın.

Frakiyon

Hocam yorum için teşekkür ederim. Lakin sıkıntım zaten hiçbir şekilde İnternete bağlantı kuramamam. Bunu nasıl yapacağım. lspsi -v komutu da bir işe yaramadı.

speakerXXL

Aşağıdaki komutla açılan komut arayüzünden bağlantı eklemeyi/kurmayı deneyebilirsiniz. Kablolu ağ aygıtı büyük ihtimalle tanınmıştır, yoksa iwconfig çıktısında eth0 arayüzü görünmezdi.

nmtui

aderinkaya

[mention=645929]@Frakiyon[/mention] bahsettiğim komutlarda internete ihtiyacınız yok. Başka bir cihazdan internete bağlanıp firmware leri indirip yazacaksınız. Yani bilgisayar üzerinden telefona format atmak gibi düşünün.

Empat

Merhaba.

Lütfen konu açarken konuyu, içeriğiyle ilgili bölüme açmaya ve konu başlığında konu içeriğiyle alakasız kalıplar (yardım, acil yardım vb.) kullanmamaya özen gösterin.

Konu, Ubuntu Türkiye Forum > Donanım > Ağ Kartları bölümüne taşınmıştır.

Ağ kartlarıyla ilgili konu açarken, sorununuzun daha sağlıklı ve hızlı çözümlenebilmesi için aşağıdaki çıktıları da iletinize mutlaka kod etiketi içerisinde ekleyin:

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki ağa bağlanmak için kullanılan cihazlar ve sürücüleri hakkında bilgi alabileceğimiz inxi adlı aracı yükleyin.
sudo apt install inxi

İşletim sistemini ve sürüm bilgisini görüntüler.
cat /etc/lsb-release

Çekirdek sürümü ve işlemci mimarisini görüntüler.
uname -a

]Bilgisiyarda bulunan pci aygıtları görüntüler.
lspci

Bilgisyarda bulunan USB birimleri görüntüler.
lsusb

]Kablosuz bağlantı bilgilerinin rfkill durumunu görüntüler.
rfkill list

Ağ bilgileri ve donanım özelliklerini görüntüler.
sudo lshw -C network

Ağın tüm arayüzlerini görüntüler.
ifconfig

Ağın kablosuz özellikli arayüzlerini görüntüler.
iwconfig

Algılanan kablosuz ağlarla ilgili çeşitli bilgileri görüntüler.
iwlist scanning

Yüklü modülleri listeler.
lsmod

Çekirdekten gelen durum ve sürücü mesajlarını görüntüler.
dmesg

"dmesg" mesajlarının son kısımlarını görüntüler.
dmesg | tail

Ağa bağlanmak için kullanılan cihazları ve sürücülerini görüntüler.
inxi -N
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Frakiyon

Alıntı yapılan: Empat - 07 Mayıs 2019 - 19:58:21
Merhaba.
Hocam uyarınız için teşekkür ederim. Yeni olduğum için beni mazur görün. Verdiğiniz komut kodları için teşekkür
Lütfen konu açarken konuyu, içeriğiyle  bölüme açmaya ve konu başlığında konu içeriğiyle alakasız kalıplar (yardım, acil yardım vb.) kullanmamaya özen gösterin.

Konu, Ubuntu Türkiye Forum > Donanım > Ağ Kartları bölümüne taşınmıştır.

Ağ kartlarıyla ilgili konu açarken, sorununuzun daha sağlıklı ve hızlı çözümlenebilmesi için aşağıdaki çıktıları da iletinize mutlaka kod etiketi içerisinde ekleyin:

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki ağa bağlanmak için kullanılan cihazlar ve sürücüleri hakkında bilgi alabileceğimiz inxi adlı aracı yükleyin.
sudo apt install inxi

İşletim sistemini ve sürüm bilgisini görüntüler.
cat /etc/lsb-release

Çekirdek sürümü ve işlemci mimarisini görüntüler.
uname -a

]Bilgisiyarda bulunan pci aygıtları görüntüler.
lspci

Bilgisyarda bulunan USB birimleri görüntüler.
lsusb

]Kablosuz bağlantı bilgilerinin rfkill durumunu görüntüler.
rfkill list

Ağ bilgileri ve donanım özelliklerini görüntüler.
sudo lshw -C network

Ağın tüm arayüzlerini görüntüler.
ifconfig

Ağın kablosuz özellikli arayüzlerini görüntüler.
iwconfig

Algılanan kablosuz ağlarla ilgili çeşitli bilgileri görüntüler.
iwlist scanning

Yüklü modülleri listeler.
lsmod

Çekirdekten gelen durum ve sürücü mesajlarını görüntüler.
dmesg

"dmesg" mesajlarının son kısımlarını görüntüler.
dmesg | tail

Ağa bağlanmak için kullanılan cihazları ve sürücülerini görüntüler.
inxi -N

Merhabalar. Yeni kullanıcı olduğum için yanlışlığımı mağzur görmenizi rica ederim. Uyarınız için ayrıca teşekkür ederim. Saygılar selamlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Mayıs 2019 - 18:26:37

Alıntı yapılan: aderinkaya - 07 Mayıs 2019 - 20:20:02
@Frakiyon linki vermeyi unutmuşum :) http://www.mediafire.com/file/0v2nplhh6ahuxx3/T9_rk3328_d4_IT6334_x88_20180917_r1%28androidTV%29.7z

Hocam teşekkür ederim. Henüz denemedim. En kısa sürede deneyip sizlerle de bilgi paylaşacağım. Saygılar selamlar.

Empat

[mention=645969]@Frakiyon[/mention]

Belirtilen komutları, terminalde çalıştırıp çıktılarını kod etiketleri arasında paylaşmazsanız, sağlıklı bir şekilde yardımcı olamayız.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!