Kurulum Aşamasında Disk Gözükmüyor

Başlatan Shanex, 30 Ağustos 2019 - 23:56:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Shanex

Merhaba arkadaşlar.

HP Pavilion Gaming 15 Serisi bir notebook'um var. İçerisinde orjinal Windows 10 Home version işletim sistemi var. Sistem gereksinimlerini gereksiz yere meşgul etmesinden rahatsız olduğum için Ubuntu kurmak istiyorum.
Ubuntu kurulumunu gerçekletirmek için gerekli tüm adımları yerine getirdim ve USB boot temiz bir şekilde hazırladım. Fakat sorun bundan sonra baş göstermeye başlıyor.

USB'i boot etmek için öncelikle BIOS ayarlarına girerek securty boot seçeneğini enable yapıyorum ve ardından boot etmesi gereken birincil diski USB olarak gösteriyorum.
Daha sonra normal bir şekilde kurulum ekranı geliyor ve gerekli adımları uygulamaya başlıyorum. Disk biçimlendirme ve bölümlere ayırma alanına geldiğim anda herhangi bir disk gözükmemekte olduğunu görüyorum.
Acaba sorun kurulum için hazırladığım USB'de mi diye düşünüyorum ve sadece test etmek amaçlı USB'yi biçimlendirip içine Windows 10 Pro versiyonun bir USB'sini hazılıyorum ve aynı adımları tekrar edip disk biçimlendirme ve bölümlendirme alanına geldiğimde tekrar aynı sorunla yani disklerin gözükmediğini görüyorum.

Lütfen bu konuda bilgi sahibi arkadaslar bana yardımcı olurlarsa çok memnun olurum.

Beni windows bataklığından lütfen kurtarın.

İyi forumlar dilerim.
Saygılarımla.

turkerataturk

secure boot disable olacak.
bios da OS seçeneği varsa onuda devre dışı bırak öyle deneyelim.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

Shanex

Verdiğiniz bilgi teşekkür ederim. Disk sorununu halletim ancak kurulum bittikten sonra yeniden başlat seçeneği çıkıyor. Basıyorum ve donup kalıyor.
Bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2019 - 09:59:58

++++

cool23

Alıntı yapılan: Shanex - 02 Eylül 2019 - 16:03:44
Verdiğiniz bilgi teşekkür ederim. Disk sorununu halletim ancak kurulum bittikten sonra yeniden başlat seçeneği çıkıyor. Basıyorum ve donup kalıyor.
Bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2019 - 09:59:58

++++

Aynı sorun benim başımada gelmişti. Bende Lenovo P52s kullanıyordum. İştemi sistemi olarakta Arch yüklüydü. BIOS 'u update ettikten sonra disk anlamsız bir şekilde kendiliğinden kayboluyordu. Poweroff verdiğimde kapanmıyordu.

Daha sonra anakartı değiştirdiler  :) ;D
İnsanlık için Linux...

Empat

[mention=648997]@Shanex[/mention]
Lütfen kısa süre içerisinde üst üste ileti (flood) atmayın.

Bunun yerine daha önce attığınız iletiyi düzenleyin.

Secure Boot özelliğinin kapalı olduğundan eminseniz ve hala sorun devam ediyorsa, sorunun kaynağı disk ve kurulum dosyalarını içeren aygıtın biçimlendirmelerinin uyumsuz olması olabilir.

• Eğer UEFI modunda yükleme yapacaksanız, Rufus yazılımıyla GPT - UEFI seçenekleriyle, eski Bios modunda (legacy mode) yükleme yapacaksanız, MBR - BIOS seçenekleriyle ön yüklenebilir bir kurulum aygıtı oluşturun.
  • Kurulum aygıtındaki iso dosyasının hash doğrulamasını yapmayı unutmayın.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Shanex

Alıntı yapılan: Empat - 04 Eylül 2019 - 05:41:29
[mention=648997]@Shanex[/mention]
Lütfen kısa süre içerisinde üst üste ileti (flood) atmayın.

Bunun yerine daha önce attığınız iletiyi düzenleyin.

Secure Boot özelliğinin kapalı olduğundan eminseniz ve hala sorun devam ediyorsa, sorunun kaynağı disk ve kurulum dosyalarını içeren aygıtın biçimlendirmelerinin uyumsuz olması olabilir.

• Eğer UEFI modunda yükleme yapacaksanız, Rufus yazılımıyla GPT - UEFI seçenekleriyle, eski Bios modunda (legacy mode) yükleme yapacaksanız, MBR - BIOS seçenekleriyle ön yüklenebilir bir kurulum aygıtı oluşturun.
  • Kurulum aygıtındaki iso dosyasının hash doğrulamasını yapmayı unutmayın.

İlginiz için teşekkür ederim. Söylediklerinizi uygulayıp en kısa zamanda olumlu olumsuz sonucu sizlerle paylaşıcam.

Saygılarımla.