En İyi Dağıtım Hangisi?

Başlatan ptergrand, 03 Mayıs 2019 - 20:59:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ptergrand

merhaba arkadaşlar pc ubuntu kurmak istiyorum en iyi hangisi

illedelinux

Linux ortamında iyi-kötü diye dağıtım olmaz, kendine veya makinene hangisi uygunsa o iyidir.
Makinen güçlüyse Ubuntu, Kubuntu gibi Gnome, KDE ortamları, makinen zayısa Xubuntu, Lubuntu ortamları gider.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Empat

Konu açarken konuyu, içeriğiyle ilgili bölüme açmaya ve konu başlığının, konu içeriğiyle ilgili olmasına özen gösterin lütfen.

Konu, Ubuntu Türkiye Forum > Ubuntu > Acemiler İçin İlk Durak bölümüne taşınmıştır.

Konu başlığı, En İyi Dağıtım Hangisi? olarak değiştirilmiştir.

İhtiyacınıza yönelik olarak, dağıtımların size sağlayacağı avantaj ve dezavantaj değişebilir.

Bu sorunuzun net bir cevabı yok.

Bu sorunuz doğru ve mantıklı bir soru değil.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ubuntulu

Çok zor görüyorum. Ubuntuyu yeni kurdum. Her şey çok küçük nasıl düzeltebilirim. Forumdaki mesajlar falan da öyle mesela. Her seferinde ctrl ye basarak büyütmem gerekiyo. Her şeyi bütün yazıları ayarları büyültmenin bir yolu var mı? Çözünürlük kalitesi düşmeden.

Bir türlü konu açamyı beceremedim. O yüzden buraya yazdım. Şu forumdanasıl konu açılıyo onu da merak ediyorum açıkçası.

programmer

DistroWatch.com sitesinden ihitiyaçlarınıza göre çok ayrıntılı filitrelemeler yaparak çeşitli dağıtım listeleri oluşturmak mümkün.

mesute

Ben yaklaşık 2 yıl mint kullandım gayet güzel şimdi ubuntudayım. İkisininde ayrı güzellikleri var ama linux de yeniysen mint ile başla değilsen ubuntu olabilir yada debian

Empat

[mention=645802]@ptergrand[/mention]
Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Link

Merhaba, benim bilgisayarımda vista var ve artık birçok program bu sistemde çalışmıyor, ubuntu kurmayı düşündüm, donanım özelliklerim 2 gb ram, 1.6 ghz intel çift çekirdek işlemci ve on board ekran kartı, sizce hangi sürümü kurmalıyım,işlemcim 32-bit destekliyor?

user

keşke htop'ı çekip sana gönderebilsem 900mb ram kullanıyor. mozilla ve vivaldi, deadbeef(müzik çalar)  aynı anda açık (vivaldi'yi deniyorum ondan açık :)

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=60856
Burada cevapladılar. Bahsettiklerinin hepsini denedim. Hepsi çok güzel. 2007 sonrasında aldıysan bilgisayarı, bir usb'yle bahsettikleri dağıtımları dene. Program yükle kaldır, istersen 64 bit'te deneyebilirsin; ama günümüzde (gönderdiğim linkte arkadaşın dediği gibi) çok fazla ram kullanıyorlar.
Eğer laptopsa "sudo apt install lm-sensors" konsolda "sensors" yazıp sıcaklıklarını kontrol et. Disk kapasitesini bilmiyorum ama en azından 2Gb swap alanı yaratırsan rahat edersin, 1 gb ram kullanımından sonra sürekli orayı kullanmaya çalışıyor (100mb kadar), bir de belki uykuya alırsın.

Bellekten okuma, program yüklemeler hafif geride kalma gibi şeyleri görmezden gelirsen, genelde usbde nasıl çalışıyorsa yüklediğinde de küçük farklarla aynı şekilde çalışacak; hız artacak orası kesin.

Link

Ben 16 sürümünü indirdim, usb belleğe boot edilebilir şekilde yazdırmak için rufusu indirip çalıştırdım ancak işlemi yapamıyor, sebebi ise 2 tane eksik dosya olduğunu bunları biryerlere bağlanıp indirmek istediğini söyledi, ne indireceği belli değil, hiç güvenli gelmedi bana, ne yapmam lazım? Başka türlü usbye nasıl yazdırırım?

user

16 derken neyi kasdettin. Nereden indirdiğinin gönderebilir misin?
Onlar gerekli olan ek dosyalar rufusu portable olarak masaüstünde ya da herhangi bir klasörde görebilirsin hangi dosyaları indirdiğini yanlış hatırlamıyorsam .ini bir de bir klasör yaratıyor.
rufusu beğenmediysen bu programı da kullanabilirsin. https://www.balena.io/etcher/

Link

Alıntı yapılan: user - 04 Temmuz 2019 - 18:14:19
16 derken neyi kasdettin. Nereden indirdiğinin gönderebilir misin?
Onlar gerekli olan ek dosyalar rufusu portable olarak masaüstünde ya da herhangi bir klasörde görebilirsin hangi dosyaları indirdiğini yanlış hatırlamıyorsam .ini bir de bir klasör yaratıyor.
rufusu beğenmediysen bu programı da kullanabilirsin. https://www.balena.io/etcher/

http://releases.ubuntu.com/xenial/

buradan 32-bit .iso indirdim.

https://ibb.co/dbJVsB7

rufus.ie adresinden de portable rufus indirdim, bu resimdeki dosyaları indirmek istiyor, ldlinux.sys ve ldlinux.bss nedir bu dosyalar?

user

boot etmek için gereken dosyaların sürümleri farklı onları indirmeye çalışıyor.

https://wiki.archlinux.org/index.php/syslinux burada uzun uzun yazmış ama ilk satırda yazıyor ne olduğu.

Mecnun

Hocam Ubuntu ve türevlerini kullanmanızı tavsiye etmem. Sistemin de iyiyse Deepin gibi Debian tabanlı dağıtımlara bakman senin için daha iyi olur. Ubuntu da Debian tabanlı ama apayrı bi dünya. Ayrıca Arch tabanlı bir dağıtım olan Manjaro'yu da kullanabilirsin. Başta zorlanabilirsin ama forum da boşa durmuyor sonuçta. Bana kalırsa son kullanıcıyı hedef alan dağıtımlardan uzak dur. Kullanan kişiyi salak yerine koyuyorlar. Ama geliştirici odaklı dağıtımlara da (Debian, openSUSE, Arch, Gentoo) pek bulaşma. Ayrıca hangisi sistemimde daha hızlı çalışır diye de düşünme. Hangisinin çalışma stilini daha çok beğeniyorum diye düşün. Yoksa bi XFCE kurar hızı optimize edersin..
Allah kula yakın, kul da Allah'a..

illedelinux

Alıntı yapılan: Mecnun - 12 Temmuz 2019 - 14:29:37
Hocam Ubuntu ve türevlerini kullanmanızı tavsiye etmem.

Bana kalırsa son kullanıcıyı hedef alan dağıtımlardan uzak dur. Kullanan kişiyi salak yerine koyuyorlar.

Ama geliştirici odaklı dağıtımlara da (Debian, openSUSE, Arch, Gentoo) pek bulaşma.

Bu üç görüşün ardında kişisel bir sitem var gibi geliyor bana.
Genelin bakışına aksi görüşlere sizi iten bazı tecrübeler olsa gerek.
Örneğin Linux Mint son kullanıcı için, onda insanı aptal yerine koyan ne gibi şeyler görmüş olabilirsiniz?
Ya da bir taban dağıtım olan ve kararlı çalışmaya öncelik veren Debian'a neden bulaşılmasın?
Dahası Ubuntu da bir taban olarak dünyada bir çığır açtı, onun sayesinde bir çok kimse ana sistem olarak kullanma imkanına kavuştu.
Yani sizin görüşünüze bir anlam veremedim ama mutlaka sizi o düşünceye iten bazı nedenler olmalı.

caylaq

Kali kesinlikle tavsiye etmiyorum, onu biliyorum :)

ali34

Alıntı yapılan: illedelinux - 12 Temmuz 2019 - 22:18:02
Hocam Ubuntu ve türevlerini kullanmanızı tavsiye etmem.

Bana kalırsa son kullanıcıyı hedef alan dağıtımlardan uzak dur. Kullanan kişiyi salak yerine koyuyorlar.

Ama geliştirici odaklı dağıtımlara da (Debian, openSUSE, Arch, Gentoo) pek bulaşma.

Bu üç görüşün ardında kişisel bir sitem var gibi geliyor bana.
Genelin bakışına aksi görüşlere sizi iten bazı tecrübeler olsa gerek.
Örneğin Linux Mint son kullanıcı için, onda insanı aptal yerine koyan ne gibi şeyler görmüş olabilirsiniz?
Ya da bir taban dağıtım olan ve kararlı çalışmaya öncelik veren Debian'a neden bulaşılmasın?
Dahası Ubuntu da bir taban olarak dünyada bir çığır açtı, onun sayesinde bir çok kimse ana sistem olarak kullanma imkanına kavuştu.
Yani sizin görüşünüze bir anlam veremedim ama mutlaka sizi o düşünceye iten bazı nedenler olmalı.

Ubuntu her zaman için sağlam dağıtımdır fakat unity arayüzüne geçerek hata ettiler sonradan hatayı telafi etmiş olsalar da, kötü şöhret bir şekilde yayıldı ne yazık ki

eXparanite

Herkese iyi forumlar.
Linux dünyasına katılmak istiyorum arkadaşlar.

Buraya yazmamın sebebi ise, elimde Macbook Air A1237 model bir cihaz var. Şuanda çalışır durumda değil ama ayaklandırıcam. Mevcut yazılım ve Ekran ile ilgili bir problemi var.
MacOS yazılım varken üzerinde hiç hareket etmiyordu cihaz. Ubuntu ile şaha kalkar mı deneyip görmek istiyorum.

Mevcut diski komple biçimlendirme yapıp sadece Ubuntu kurulumu yapmak için araştırma yapıyorum. Türkçe bir kaynak bulamadım.
Yabancı kaynaklarda ise bu şekilde bir kurulumun yapıldığına dair birşey bulamadım. Yabancı kaynaklarda MacOS yanına diski bölerek kurulum yapıldığına şahit oldum.

Böyle birşey mümkün müdür yardımlarınız bekliyorum. Teşekkürler

illedelinux

Önce alttaki bağlantıdan makinenizin mimarisine göre (32bit-64bit) Xubuntu iso dosyasını indirin, usbye yazdırın.
http://ftp.uni-kl.de/pub/linux/ubuntu-dvd/xubuntu/releases/18.04/release/
Bunu yapacak elinde imkan yoksa herhangi bir internet kafeden veya bir tanıdığın bilgisayarından yapabilirsiniz.

Bunu yaptıysanız bahsettiğiniz bilgisayarı usb ile başlatın, canlı oturumda Gparted veya Diskler aracıyla diski istediğiniz gibi bölümleyin ve Xubuntu'yu kurun.

ampirist

Alıntı yapılan: ptergrand - 03 Mayıs 2019 - 20:59:47
merhaba arkadaşlar pc ubuntu kurmak istiyorum en iyi hangisi
En iyisi Lubuntu 18.04.3 Bionic Beaver LTS (LXDE) 
Tamamen Lxqt geçerlerse ne yapacağımı bilmiyorum.

Ahmet Eren

Elementary OS deneyebilirsin hem kararlı hem de kullanımı kolay uzun süredir kullanıyorum.

ata1

tecrübenize göre değişkendir bu soru . ilk kullanıcı için daha fazla arayüzü olanı seçmesi tavsiye edilir, bir miktar gelişmiş iseniz ona göre diğer dağıtımlar denenebilir. arch dana çok terminal ve kodlar bilen gelişmiş bir seviyede olanlara uygun ubuntu da daha fazla arayüze sahip. tabi masa üzerleri başka bir seçenek.
sahip olduğunuz pc özellikleri ile orantılı.

gunbey

Alıntı yapılan: illedelinux - 04 Mayıs 2019 - 01:54:20
Linux ortamında iyi-kötü diye dağıtım olmaz, kendine veya makinene hangisi uygunsa o iyidir.
Makinen güçlüyse Ubuntu, Kubuntu gibi Gnome, KDE ortamları, makinen zayısa Xubuntu, Lubuntu ortamları gider.
Merhabalar,
Hocam hem forumda yeniyim hem de ilk defa Ubuntu kullanmak isteyen birisi olarak bir sorum var.
Ben dizüstü bilgisayarıma Ubuntu kurmak istiyorum. Bilgisayarıma uygun sürümü nasıl bulabilirim biraz araştırma yaptım fakat kesin net bir cevap bulamadım.
Lenovo İdeaPad 510 kullanıyorum.
Siz yada başka bir arkadaş bu konuda beni aydınlatabilirse çok sevinirim.

nxjoseph

Merhaba. ubuntu.com adresine giderek alttaki resimde altını çizdiğim yerlere tıklayarak indirebilirsiniz.

alicilin

Zevkinize ve bilgisayarınızın özelliğine göre değişir bu sorunun cevabı. Hemen hemen her türlü dağıtımı denedim. Masaüstü ortamı olarak KDE'ye sistem olarak ubuntu'ya aşığım. Fakat Kubuntu hiç hoşuma gitmedi. Bunun üzerine araştırma yaparken KDE neon isimli dağıtımı buldum. KDE'nin kendi geliştiricileri tarafından yapılan, ubuntu tabanlı bir dağıtım. 2 aydır kullanıyorum her şey harika gidiyor. KDE seviyorsanız denemenizi tavsiye ederim.
<Developer/>