En İyi Dağıtım Hangisi?

Başlatan ptergrand, 03 Mayıs 2019 - 20:59:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zalolaz

HERKESE SELAMLAR. 4-5 AY EVVEL MİLLİLİK FİKRİYLE PARDUSA 19.5 E ADIM ATTIM.  GEÇEN HAFTA 21.1 E YÜKSELTTİM. OKADAR CANIM SIKILDIKİ, WİNDOWSA DÖNEYİM DEDİM. AMA WİNDOWSA GICIK OLUYOM. TEKELLEŞTİ, ÇAKMA WİN KURSAM SORUN. BİLGİSAYARI SADECE OKULDAKİ EXEL OFFİS VE EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALIP, BASİT FOTOŞOP İLE, GELEN RESMİ YAZIYI OKUL ÖĞRETMEN GURUBUMDA PAYLAŞIYORUM. ARTIII   MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ ELEKTRONİK İMZASI DYS VE UYAP EDİTÖRÜ KULLANIYORUM. BUNLARIN HARİCİNDE OYUN , İLERİ PROGRAMLAR FALAN KESİNLİKLE YOK.
ŞİMDİ SORUM ŞU; LİNUXTA DEVAM EDECEM AMA, KENDİ AKLIMDA, PARDUSUN SELASINI VERDİM, BENİM İÇİN ÖLDÜ. BİR GÜNCELLEMEDEN SONRA JAVA PROBLEMLERİ BENİ YORDU SIKTI.  YUKARDAKİ PROGRAMLARI DÜZGÜN ÇALIŞTIRSIN BAŞKA BİŞEY İSTEMEM. EVVELKİ BİLGİSAYARIMI 12 YIL KULLANDIM, HİÇ FORMAT ATMADIM. ŞUNU DEMEK İSTİYORUM, BENİ DEFALARCA GÜNCELLEMEYLE YORMAYACAK, YÜKLEDİKTEN SONRA KAFAMI AĞRITMAYACAK , BENİM GİBİ ACEMİLERİ YORMAYACAK Bİ LİNUX LAZIM. AKLIMDA LİNUX MİND VE UBUNTU VAR FAKAT AYRI AYRI SÜRÜMLERİ FALAN VARMIŞ. BİLMİYOM. UBUNTUNUN 6 AYDA Bİ GÜNCELLEME YAPMASI GEREKEN SÜRÜMÜ VE 5 YIL DESTEKLENEN SÜRÜMÜ VARMIŞ . FARK NEDİR? HANGİSİ BANA UYGUN OLUR.

gecegezen

Alıntı yapılan: zalolaz - 24 Ocak 2022 - 22:04:10
HERKESE SELAMLAR. 4-5 AY EVVEL MİLLİLİK FİKRİYLE PARDUSA 19.5 E ADIM ATTIM.  GEÇEN HAFTA 21.1 E YÜKSELTTİM. OKADAR CANIM SIKILDIKİ, WİNDOWSA DÖNEYİM DEDİM. AMA WİNDOWSA GICIK OLUYOM. TEKELLEŞTİ, ÇAKMA WİN KURSAM SORUN. BİLGİSAYARI SADECE OKULDAKİ EXEL OFFİS VE EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALIP, BASİT FOTOŞOP İLE, GELEN RESMİ YAZIYI OKUL ÖĞRETMEN GURUBUMDA PAYLAŞIYORUM. ARTIII   MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ ELEKTRONİK İMZASI DYS VE UYAP EDİTÖRÜ KULLANIYORUM. BUNLARIN HARİCİNDE OYUN , İLERİ PROGRAMLAR FALAN KESİNLİKLE YOK.
ŞİMDİ SORUM ŞU; LİNUXTA DEVAM EDECEM AMA, KENDİ AKLIMDA, PARDUSUN SELASINI VERDİM, BENİM İÇİN ÖLDÜ. BİR GÜNCELLEMEDEN SONRA JAVA PROBLEMLERİ BENİ YORDU SIKTI.  YUKARDAKİ PROGRAMLARI DÜZGÜN ÇALIŞTIRSIN BAŞKA BİŞEY İSTEMEM. EVVELKİ BİLGİSAYARIMI 12 YIL KULLANDIM, HİÇ FORMAT ATMADIM. ŞUNU DEMEK İSTİYORUM, BENİ DEFALARCA GÜNCELLEMEYLE YORMAYACAK, YÜKLEDİKTEN SONRA KAFAMI AĞRITMAYACAK , BENİM GİBİ ACEMİLERİ YORMAYACAK Bİ LİNUX LAZIM. AKLIMDA LİNUX MİND VE UBUNTU VAR FAKAT AYRI AYRI SÜRÜMLERİ FALAN VARMIŞ. BİLMİYOM. UBUNTUNUN 6 AYDA Bİ GÜNCELLEME YAPMASI GEREKEN SÜRÜMÜ VE 5 YIL DESTEKLENEN SÜRÜMÜ VARMIŞ . FARK NEDİR? HANGİSİ BANA UYGUN OLUR.

Uyap programları için bir şey söylemeyeceğim nasıl çalıştıklarını bilmiyorum malesef ama daha az güncelleme ile uğraşmak istiyorum diyorsanız LTS sürümlerinde kalmanız daha iyi olacaktır.
ubuntu için normalde 6 ayda bir yeni sürüm çıkar ve bu sürümler 9 ay desteklenir bu sürümlerden 4 tanede 1 gibi olur (2 yılda 1) LTS sürümleri çıkar ve bu sürümler 5 yıl desteklenir yani 5 yıl boyunca sürüm değiştirmeden güncellemeleri almaya devam edersiniz.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

zalolaz

güncelleme almassak ne olur?

gecegezen

Alıntı yapılan: zalolaz - 25 Ocak 2022 - 01:58:43
güncelleme almassak ne olur?

Dezavanlajları çok fazla özetle windows 7 veya xp kullanmak gibi olur

zalolaz

peki mint  cinemon, xfce ve mate falan bişeyler var. onlar hakkında bilgi verebilirmisiniz?

(uyap ve meb dys sistemleri java kullanımı mecburi olan sitemler. java olmadan sistem açılmıyor. e- imza nın kamusal alanda kullanımı ile ilgili sistemler. adliyede hakim savcı ve memurların RESMİ YAZIŞMALAR İÇİN  kullandığı sistem UYAP; ULUSAL YARGI AĞI PROGRAMI. MEB DYS İSE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İDARECİLER - MÜDÜRLER - MEMURLAR ARSINDA RESMİ YAZIŞMALAR İÇİN KULLANILAN VE E-İMZA GEREKTİREN BİR SİSTEM. MEB DYS; MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DÖKÜMAN YÖNETİM SİSTEMİ sadece bilgi olsun diye yazdım.)

gecegezen

Mint dağıtım ismi cinemon, mate veya xfce masaüstü ortamları linux'le ilk defa karşılasanlar için biraz kafa karıştırıcı bir konu bu. Masaüstü ortamları özetle biraz felsefe biraz şekil biraz tasarım gibi.
Biraz yanlış ve aşırı bir özetle ekrana kullanıcı arayüzü oluşturan programlar bütünü diyebiliriz. Modern, arayüzler kde ve gnome hemen hemen her dağıtım destekler, xfce ise pardunde kullandığı ortam genelde daha az sistem kaynağı ile çalışabilir, Mate ve cinnamon ise gnome 2 den 3 versiyona geçerken köklü bir değişim geçirdi 3 versiyonu beğenmeyenler 2 versiyonu baz alıp ortaya çıkardıkları ortamlar.

zalolaz

BAZEN BU LİNUX ORTAMINDA, AZ BİRAZ İLKOKUL İNGİLİZCESİYLE İNGİLTEREYE GİDİP, İNGİLTEREDE HERKESİN ÇİNCE KONUŞTUĞU BİR DURUMDA HİSSEDİYOM :)) HER DURUMDA HİÇ BİRŞEY ANLAMIYOM .
AMA TEŞEKKÜR EDERİM BİRAZCIK BİRAZCIK ANLAMAYA BAŞLADIM. VERDİĞİNİZ CEVAPLAR BENİM İÇİN ÇOK ÜSTÜN. KAFAM ŞUAN 2 LİNUXS AĞITIMINI ONAYLIYOR.
MİNT 20.3 VE UBUNTU 20.04.03
BİLGİSAYARIM İYİ. AMA HANGİ LİNUXU YÜKLİYİM??
(BU ARADA 2.3 ÜNDE NE OLDUĞUNU PEK BİLMİYOM, SADECE SİTEDEN İNİRDİM. İSO OSYASINI FLASHA KOYACAM) HER ÖNERİNİZ BENİM İÇİN BULUNMAZ NİMET. SAYGILAR

zalolaz

İNDİRDİĞİM MİNT TE ŞU YAZIYOR : 20.03 CİNAMON 64 EDGE

gecegezen

Ben kendimi detayda çok kabedebiliyorum bazen, ama başlangıç olarak mint iyi bir dağıtımdır. Arayüzü windows'a aslınkanlıklarına benzediği için pek yabancılık çekmezsiniz, ubuntu temelli bir dağıtım olduğundan ubuntu için yazılan komutlar veya anlatımları uygulayabilirsiniz.

Not: Rica etsem bütün harfleri büyük yazmasanız okumayı çok zorlaştırıyor.

zalolaz

Teşekkür ederim. şimdi şu mint linuxu deniyeyim. inşallah beni pardus gibi zorlamaz. herşey için çok sağolun.

nxjoseph

sezmen

Alıntı yapılan: zalolaz - 24 Ocak 2022 - 22:04:10

Bir okulda müdür yardımcısıyım ve ilk çıktığı günden beri Pardus'u takip ediyor ve kullanıyorum. Arada çok başka dağıtımlar da kullandım ancak 2013 sonrası süreçte yeni yapılanma ve debian tabanına geçiş ile Pardu'u daha fazla kullanıyorum ve tercih ediyorum. Sizin de belittiğiniz ve kullandığınız uygulama ve araçları kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamadan işlerimi hallediyorum. Yükseltme yapmaktan ziyade sıfırdan 21.1 sürümünü kurdunuz mu bilmiyorum ama sıfır kurulum yapmanızı tavsiye ederim. Hem evde hem işte farklı donanımlarda sorunsuz bir şekilde pardus kullanıyorum ve öneriyorum.
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

zalolaz

insan bazen kızıyor ve tıkanıyor. pardusa karşı değilim fakat biraz araştırma yapan bi insan pardusun 2011 ler de gerçek cengaverlerinin tübitak tan gönerildi. ekip tamamen lağvedildi. linux zaten yerli değil, linuxta milliyetçilik te olmaz, olamaz.  pardusu kullandım biraz itici geldi. diğer linux kardeşleri denemek istiyorum o kadar. 

sezmen

Alıntı yapılan: zalolaz - 26 Ocak 2022 - 19:38:29
insan bazen kızıyor ve tıkanıyor. pardusa karşı değilim fakat biraz araştırma yapan bi insan pardusun 2011 ler de gerçek cengaverlerinin tübitak tan gönerildi. ekip tamamen lağvedildi. linux zaten yerli değil, linuxta milliyetçilik te olmaz, olamaz.  pardusu kullandım biraz itici geldi. diğer linux kardeşleri denemek istiyorum o kadar.

Karar sizin, siz bilirsiniz. Sonuçta linux özgürlüktür.
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

zalolaz

sorunu ventoy isimli bi programla çözdüm. pardusu şimdilik sildim. mind sanki daha tatlı.

delicesineseven

AlmaLinux ve Rocky Linux deneyen var mı

[eklenti yönetici tarafından silindi]

turkerataturk

Pardus u en son 3 yıl önce kullanmıştım gerçekten vasattı 3 gb güncelleme alıyordu, devlet maaş veriyor bunlar ne iş yapıyor bilemedim,
ubuntu gnome geçti geçeli ubuntu kullanmıyorum unity iken güzeldi ve iyidi.
Bir çok sistem kullanıdım şuan en stabil linux mint bana göre
Önerim Linux mint yada Zorin Os
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

0M42

Mint çok güzel bir dağıtım görsel olarak harika

Rumuz

Ben bir çok işletim sistemini denedim ilk kurduğum linux sürümü 98 yılında turkuaz linux dü ilk milli işletim sistemimizdi.Şu an OpenSUSE kullanıyorum.Kde

Sun

Merhaba. Bir akrabamın 2006'dan beri kullanılan bilgisayarına linux yüklemek istiyorum. Şuan xp yüklü ama düzgün çalışmıyor. İnternet tarayıcıları bile güncellenmiyor. Sistem galiba 32-bit. Bilgisayarım'ı sağ tıklayıp baktım ama 64 yada x86 yazmıyor. Ram 1.5 GB. Ekran kartı yok ana kart üzerinden görüntü alınıyor. Bu bilgisayara uygun ve mümkünse güncelleme alabilen bir dağıtım var mıdır?

yakusha

O kadar eski ise 32 bit olma ihtimali yüksek.

32bit desteği olan dağıtım sayısı çok fazla kalmadı. Debian 12 ile bir deneyebilirsiniz.

- https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/i386/bt-dvd/
Artık bu forumu kullanmıyor.

mahferer

Alıntı yapılan: Sun - 15 Ağustos 2023 - 23:34:16Merhaba. Bir akrabamın 2006'dan beri kullanılan bilgisayarına linux yüklemek istiyorum. Şuan xp yüklü ama düzgün çalışmıyor. İnternet tarayıcıları bile güncellenmiyor. Sistem galiba 32-bit. Bilgisayarım'ı sağ tıklayıp baktım ama 64 yada x86 yazmıyor. Ram 1.5 GB. Ekran kartı yok ana kart üzerinden görüntü alınıyor. Bu bilgisayara uygun ve mümkünse güncelleme alabilen bir dağıtım var mıdır?

Q4OS 32 bit deneyebilirsiniz

unixmania

Alıntı yapılan: ubuntulu - 02 Haziran 2019 - 11:22:57Çok zor görüyoyum

firefox taysan ayarlar da font ayarlarinda punto yu yap 32 falan. Orda ayrica default zoom var. Yap unuda %200 bak bakalim nolcak.

EDIT: Ovvv cok eskiymis.

Sun

Alıntı yapılan: yakusha - 16 Ağustos 2023 - 03:26:25O kadar eski ise 32 bit olma ihtimali yüksek.

32bit desteği olan dağıtım sayısı çok fazla kalmadı. Debian 12 ile bir deneyebilirsiniz.

- https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/i386/bt-dvd/

Alıntı yapılan: mahferer - 16 Ağustos 2023 - 18:03:44Q4OS 32 bit deneyebilirsiniz

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

delicesineseven

Merhaba

CD boyutunda, debian tabanlı güncel dağıtım var mı? 64 bit tercih 32 bit de kabulumüzdür

buradaki iso lar boot oluyor mu acaba

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/i386/iso-cd/

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/amd64/iso-cd/

2010 yılı bilgisayarı DVD sürücü var ama sadece CD okuyor şu anda DVD leri okumuyor, böyle garip durum, USB den de boot olmuyor USB den boot için Bios update gerekli onu da ben yapmıyorum