Ttnetmüzik ve Linux

Başlatan ali nail, 14 Ocak 2009 - 22:37:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 10 Temmuz 2009 - 23:05:30
Ahh TTnet ahhh! Yaklaşık 1 aydık internetim sürekli kesilip duruyordu. En sonunda Teknik takibe aldırlar. Amcamın bana dönüp dediği şu;

- " Makinanızda virüs var. bla bla bla adlı anti-virüs'ü kullanın"

Hiç bir şey demedim.  Sustum sustum sustum... Sonunda 1 ay sonra bir elemanlanlarını yollayabildiler. Amcam önce bilgisayarımı kullanmayı reddetti. -Yapacağı tek şey de modemin sayfasına girmek.- Neyse bir şekilde ikna ettim. Babacan tavırlarla Winfostuna önerdi bana. Kısaca TTnet'in politikası dışında "kalifiye eleman" eksikliği hat safada. Yanlış anlaşılmasın ama bilgisayarın "b"sinden anlamayan teknik ekibi var.
İyi sabretmişsin ben olsam döverdim :D

kahraman masa esat

Ev arkadaşım üşenmedi herhalde yaklaşık 10 aramadan sonra saymaya başladı 1 aylık bir sürede 67 kez aramışız TTnet merkezini. Gelen teknik eleman "kablo bağlamasıyla" övündü. Meyva suyu ikram ettim. Gitti. TTnet'in bana yaptığı en büyük iyilik sabrımın sınırını göstermiş olması.

Dip not: Sorun sadece TTnet'de değil. Örneğin bugün sokağımda alt yapı çalışması var. İşçiler nasıl olduda becerdiler bilmiyorum ama apartmanın girişinde yaklaşık 4 metre yükseklikteki kutuyu kopartmışlar ve umurlarında değil. Çalışamanın olduğunu bildiğimden çıktım dışarı biraz bağırdım. Hemen sorumlu kişi TTnet'i aradı. Gelip düzelltiler. Yani kimse kimsenin umrunda değil. İllaki bağırıp çağırmak lazım.

helluri

DRM nin mucidi(!) microsoft olmasına rağmen 1 numaralı DRM ci MacOS dir. Apple, itunesunda sanatçının kendisinden bile fazla şarkıyı DRM li olarak satar. Apple bunu nasıl yapar? Windowsa DRM nin lisans ücretini ödeyerek tabi. Şimdi DRM iyidir, kötüdür, gereklidir, gereksizdir orası tartışılır. Fakat ortada lisanslı bir ürün var. Lisans ücretini öderse DRM desteği linuxa a da gelir sanırım.. Zaten microsoftun herşeyi lisanslı. DRM yi lisanslamayıver de biz de kullanalım denmez ki.. :)

DRM korsanı önler, önleyemez orası tartışılır-hatta tartışmaya gerek yok cevap belli, tamamen %100 önleyemez-. Fakat arkadaşlar sizce TTNET drm li müzik satışını korsanla mücadele edebilmek, korsanı biraz olsun engelleyebilmek için mi yapıyor yoksa tekelci zihniyete hizmet etmek için mi? Yani olay bence basit. Sıradan bir adam ttnetten müzik alıp bütün apartmana dağıtmasın diye drm koruması konmuş. Ha sen sıradan biri değilsen drm yi kırıp yine dağıtırsın ki burası DRM nin saçma kısmı. Ama ttnet in esas maksadının da korsanla mücadele etmek olduğunu düşünüyorum.

Bu arada şunu da söyleyeyim. DRM nin ömrü doluyor bence. EA, sims3 ile DRM kullanan ilk firmalardan. Fakat gelen tepkiler yüzünden geri adım attı. Şu an drm siz satıyor. Nokia DRM li müzik satmaktan vazgeçti. Apple ise dileyene drm siz müzik satıyor. Büyük firmalar yavaş yavaş bu drm saçmalığından kurtuluyor. Darısı ttnet in de başına.

Khan

Bildiğim kadarıyla çoğu özgür yazılımcı DRM'e karşı. Bu yüzden desteği özgür yazılımcılardan beklemeyin. TTnet'ten hiç ummayın, onların kendine hayrı yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Temmuz 2009 - 00:11:52

Alıntı yapılan: helluri - 11 Temmuz 2009 - 00:05:24
DRM nin mucidi(!) microsoft olmasına rağmen 1 numaralı DRM ci MacOS dir. Apple, itunesunda sanatçının kendisinden bile fazla şarkıyı DRM li olarak satar. Apple bunu nasıl yapar? Windowsa DRM nin lisans ücretini ödeyerek tabi. Şimdi DRM iyidir, kötüdür, gereklidir, gereksizdir orası tartışılır. Fakat ortada lisanslı bir ürün var. Lisans ücretini öderse DRM desteği linuxa a da gelir sanırım.. Zaten microsoftun herşeyi lisanslı. DRM yi lisanslamayıver de biz de kullanalım denmez ki.. :)

DRM korsanı önler, önleyemez orası tartışılır-hatta tartışmaya gerek yok cevap belli, tamamen %100 önleyemez-. Fakat arkadaşlar sizce TTNET drm li müzik satışını korsanla mücadele edebilmek, korsanı biraz olsun engelleyebilmek için mi yapıyor yoksa tekelci zihniyete hizmet etmek için mi? Yani olay bence basit. Sıradan bir adam ttnetten müzik alıp bütün apartmana dağıtmasın diye drm koruması konmuş. Ha sen sıradan biri değilsen drm yi kırıp yine dağıtırsın ki burası DRM nin saçma kısmı. Ama ttnet in esas maksadının da korsanla mücadele etmek olduğunu düşünüyorum.

Bu arada şunu da söyleyeyim. DRM nin ömrü doluyor bence. EA, sims3 ile DRM kullanan ilk firmalardan. Fakat gelen tepkiler yüzünden geri adım attı. Şu an drm siz satıyor. Nokia DRM li müzik satmaktan vazgeçti. Apple ise dileyene drm siz müzik satıyor. Büyük firmalar yavaş yavaş bu drm saçmalığından kurtuluyor. Darısı ttnet in de başına.

Bu açıklamadan anlaşılıyor ki, GNU/Linux'a hiç bir zaman DRM desteği gelmeyecek. Gelse bile bu lisans ücretini kim ödeyecek?