[Çözüldü] Ses gelmiyor (Biraz farklı)

Başlatan messett, 26 Nisan 2019 - 02:32:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

messett

Merhaba arkadaşlar,
sorun şöyle ki; windows10 ve LinuxMİNT kurdum. Her ikisininde ortak sorunu sürücülerinin son sürümlerinin yüklü olmasına rağmen sesin çıkmaması. Windows10'a aşina olduğumdan halletim fakat LinuxMİNT olmadı bende ubuntu kurdum  :) haliyle sorun olduğu gibi devam etti. Forumda ki hemen hemen herşeyi denememe rağmen sorun çözülmedi  :) sistem bozuldu tekrar kurdum. Kısaca bana yardımcı olabilecek biri varsa kendisine fazlası ile minnettar olacağım
-lsb_release -a

No LSB modules are available.
Distributor ID: LinuxMint
Description: Linux Mint 19.1 Tessa
Release: 19.1
Codename: tessa

-lspci | grep Audio

00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Sunrise Point-LP HD Audio (rev 21)

-grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*

/proc/asound/card0/codec#0:Codec: Realtek ALC256
/proc/asound/card0/codec#2:Codec: Intel Skylake HDMI

lsmod | grep snd

snd_soc_skl            90112  0
snd_soc_skl_ipc        65536  1 snd_soc_skl
snd_hda_ext_core       24576  1 snd_soc_skl
snd_soc_sst_dsp        32768  1 snd_soc_skl_ipc
snd_soc_sst_ipc        16384  1 snd_soc_skl_ipc
snd_soc_acpi           16384  1 snd_soc_skl
snd_soc_core          241664  1 snd_soc_skl
snd_hda_codec_hdmi     49152  1
snd_compress           20480  1 snd_soc_core
ac97_bus               16384  1 snd_soc_core
snd_hda_codec_realtek   102400  1
snd_hda_codec_generic    73728  1 snd_hda_codec_realtek
snd_pcm_dmaengine      16384  1 snd_soc_core
snd_hda_intel          40960  5
snd_hda_codec         126976  4 snd_hda_intel,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_realtek
snd_hda_core           81920  7 snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_ext_core,snd_soc_skl,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_realtek
snd_hwdep              20480  1 snd_hda_codec
snd_pcm                98304  9 snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_pcm_dmaengine,snd_hda_ext_core,snd_hda_core,snd_soc_skl,snd_hda_codec_hdmi,snd_soc_core
snd_seq_midi           16384  0
snd_seq_midi_event     16384  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            32768  1 snd_seq_midi
snd_seq                65536  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         16384  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              32768  2 snd_seq,snd_pcm
snd                    81920  22 snd_compress,snd_hda_intel,snd_hwdep,snd_seq,snd_hda_codec,snd_timer,snd_rawmidi,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_seq_device,snd_hda_codec_realtek,snd_soc_core,snd_pcm
soundcore              16384  1 snd

mimiksiz

pulse audio volume control kullandınız mı? "pavucontrol" yazılımından configuration kısmında dahili sesi değiştirip deneyebilirsiniz. Yine olmazsa çıkış aygıtları sekmesinden hat çıkışını kulaklıklar olarak değişirip deneyebilirsiniz.

messett

Alıntı yapılan: mimiksiz - 26 Nisan 2019 - 23:42:15
pulse audio volume control kullandınız mı? "pavucontrol" yazılımından configuration kısmında dahili sesi değiştirip deneyebilirsiniz. Yine olmazsa çıkış aygıtları sekmesinden hat çıkışını kulaklıklar olarak değişirip deneyebilirsiniz.
Hepsini denedim  :)
pulseaudio --start

N: [pulseaudio] main.c: Kullanıcı tarafından yapılandırılmış, yerel olarak görülen şuradaki sunucu: {82929df7ee394b73b81252fe3b4e5020}unix:/run/user/1000/pulse/native.

dediğimde şöyle bir çıktı çıkıyor. Gerekli dosyaya ulaştım fakat dosyayı açamadım. Sanırım problem ses kartını windowsun kullanması

Empat

Windows'ta ses sorununu hallederken hangi işlemleri yaptınız ve hangi işlemle sorunu çözdünüz?

Bu sorunun cevabı, sorunun kaynağına inmemiz için büyük bir ipucu olabilir.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

messett

[mention=645704]@Empat[/mention]
ASUS-X555UB (windows10 pro 64 bit) bir laptop kullaniyorum. Windows10 sistemine önce sahipli sürücüleri indirdim tekrar ses gelmeyince tüm sürücüleri kaldirdim. Windows10 otomatik sürücü indirdikten sonra ses gelmeye başladı.
Ek olarak ise; windows10 kapattiginda bile (hızlı açılabilmesi için) kendini bekleme moduna alır. Hızlı başlatmayı devredışı bıraktım

Empat

Biz de yaptığınıza yakın bir şey yapalım o zaman.

Önce aşağıdaki komutla alsa ve pulseaudio sürücülerini kaldırın.

sudo apt remove --purge alsa-base pulseaudio

Üstteki komutla ubuntu-desktop paketi de kalkacak. Bu yüzden o komuttan sonra bilgisayarı restart etmeden aşağıdaki komutu vermelisiniz.

sudo apt install ubuntu-desktop alsa* pulseaudio* python-alsaaudio python-pyalsa python3-alsaaudio python3-pyalsa apulse pulseaudio pulseaudio-module-bluetooth pulseaudio-module-x11 pulseaudio-utils pulsemixer libcanberra-pulse

Üstteki komutla, ortalama 150-200 MB civarında birçok paket yüklenecek. Paketlerin çoğuna gerek duymayabilirsiniz.

Fakat sorunun kaynağına inemediğimiz için gerek duyulan paketin hangisi olduğunu bilemiyoruz.

Bu yüzden ses sürücüleriyle ilgili tüm paketleri yükleyeceğiz. Bunun kayda değer bir dezavantajı veya eksisi yoktur.

VirtualBox'ta kurulu olan Ubuntu'da bu komutu çalıştırdım ve hangi paketlerin kurulacağına/kaldırılacağına göz attım.

Çok düşük bir ihtimalle sizin sisteminizde bir aksilik çıkabilir.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

messett

Alıntı yapılan: Empat - 28 Nisan 2019 - 15:57:20
Bizde yaptığınıza yakın bir şey yapalım o zaman.

Önce aşağıdaki komutla alsa ve pulseaudio sürücülerini kaldırın.

Üstteki komutla ubuntu-desktop paketi de kalkacak. Bu yüzden o komuttan sonra bilgisayarı restart etmeden aşağıdaki komutu vermelisiniz.

sudo apt install ubuntu-desktop alsa* pulseaudio* python-alsaaudio python-pyalsa python3-alsaaudio python3-pyalsa apulse pulseaudio pulseaudio-module-bluetooth pulseaudio-module-x11 pulseaudio-utils pulsemixer libcanberra-pulse

Üstteki komutla, ortalama 150-200 MB civarında birçok paket yüklenecek. Paketlerin çoğuna gerek duymayabilirsiniz.

Fakat sorunun kaynağına inemediğimiz için gerek duyulan paketin hangisi olduğunu bilemiyoruz.

Bu yüzden ses sürücüleriyle ilgili tüm paketleri yükleyeceğiz. Bunun kayda değer bir dezavantajı veya eksisi yoktur.

VirtualBox'ta kurulu olan Ubuntu'da bu komutu çalıştırdım ve hangi paketlerin kurulacağına/kaldırılacağına göz attım.

Çok düşük bir ihtimalle sizin sisteminizde bir aksilik çıkabilir.
Hocam LinuxMİNT (19.01 Cinnamon) kurdum fakat sorun olduğu gibi devam ettiği için bu önerdiğiniz kodun LinuxMİNT'de girdisini yaparsam sıkıntı olur mu

Empat

Sıkıntı olmaz. Sadece paket isimleri eşleşmeyebilir, paket bulunamadı gibi bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz.

Komutların çıktısını buraya aktarın lütfen.

messett

Alıntı yapılan: Empat - 28 Nisan 2019 - 16:58:45
Sıkıntı olmaz. Sadece paket isimleri eşleşmeyebilir, paket bulunamadı gibi bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz.

Komutların çıktısını buraya aktarın lütfen.
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  alsa-base* cinnamon* cinnamon-dbg* libcanberra-pulse* mint-meta-cinnamon*
  pulseaudio* pulseaudio-module-bluetooth*
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 7 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 7.286 kB disk alanı boşalacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h] e
(Veritabanı okunuyor ... 291340 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Kaldırılıyor: alsa-base (1.0.25+dfsg-0ubuntu5) ...
Kaldırılıyor: cinnamon-dbg (4.0.10+tessa) ...
Kaldırılıyor: mint-meta-cinnamon (2018.11.28) ...
Kaldırılıyor: cinnamon (4.0.10+tessa) ...
Kaldırılıyor: libcanberra-pulse:amd64 (0.30-5ubuntu1) ...
Kaldırılıyor: pulseaudio-module-bluetooth (1:11.1-1ubuntu7.2) ...
Kaldırılıyor: pulseaudio (1:11.1-1ubuntu7.2) ...
Tetikleyiciler işleniyor: mime-support (3.60ubuntu1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: desktop-file-utils (0.23+linuxmint4) ...
Tetikleyiciler işleniyor: libglib2.0-0:amd64 (2.56.3-0ubuntu0.18.04.1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: man-db (2.8.3-2ubuntu0.1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: gnome-menus (3.13.3-11ubuntu1.1) ...
(Veritabanı okunuyor ... 291018 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Yapılandırma dosyaları kaldırılıyor: pulseaudio (1:11.1-1ubuntu7.2) ...
Yapılandırma dosyaları kaldırılıyor: alsa-base (1.0.25+dfsg-0ubuntu5) ...
Tetikleyiciler işleniyor: dbus (1.12.2-1ubuntu1) ...

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer-alsa' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsa-base' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsa-source' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsamixergui' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer-output' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer-jack' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer-common' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsa' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer-esd' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer-gtk' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsa-utils' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer-text' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsa-firmware-loaders' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer-xosd' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsa-tools' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer-nas' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer-oss' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer-interface' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsaplayer-daemon' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsa-tools-gui' seçiliyor
Not, 'alsa*' ifadesi için 'alsa-oss' seçiliyor
Not, 'alsa' yerine 'alsa-base' seçiliyor
Not, 'alsaplayer' yerine 'alsaplayer-common' seçiliyor
Not, 'pulseaudio*' ifadesi için 'pulseaudio' seçiliyor
Not, 'pulseaudio*' ifadesi için 'pulseaudio-module-lirc' seçiliyor
Not, 'pulseaudio*' ifadesi için 'pulseaudio-dlna' seçiliyor
Not, 'pulseaudio*' ifadesi için 'pulseaudio-module-raop' seçiliyor
Not, 'pulseaudio*' ifadesi için 'pulseaudio-module-zeroconf' seçiliyor
Not, 'pulseaudio*' ifadesi için 'pulseaudio-module-jack' seçiliyor
Not, 'pulseaudio*' ifadesi için 'pulseaudio-module-gconf' seçiliyor
Not, 'pulseaudio*' ifadesi için 'pulseaudio-module-bluetooth' seçiliyor
Not, 'pulseaudio*' ifadesi için 'pulseaudio-equalizer' seçiliyor
Not, 'pulseaudio*' ifadesi için 'pulseaudio-esound-compat' seçiliyor
Not, 'pulseaudio*' ifadesi için 'pulseaudio-utils' seçiliyor
E: python3-alsaaudio paketi bulunamadı
E: python3-pyalsa paketi bulunamadı
E: pulseaudio-module-x11 paketi bulunamadı

Hocam çıktılar tam olarak bu  :)

Empat

Tahmin ettiğim gibi farklılıklar dolayısıyla aynı komut tam olarak geçerli olmuyor.

Sistemi restart etmeden önce, aşağıdaki komutla masaüstü ortamınızı ve sürücülerinizi geri yüklemeyi unutmayın.

sudo apt install cinnamon alsa-base mint-meta-cinnamon cinnamon-dbg pulseaudio-module-bluetooth pulseaudio

messett

Alıntı yapılan: Empat - 29 Nisan 2019 - 00:26:26
Tahmin ettiğim gibi farklılıklar dolayısıyla aynı komut tam olarak geçerli olmuyor.

Sistemi restart etmeden önce, aşağıdaki komutla masaüstü ortamınızı ve sürücülerinizi geri yüklemeyi unutmayın.

sudo apt install cinnamon alsa-base mint-meta-cinnamon cinnamon-dbg pulseaudio-module-bluetooth pulseaudio
Sistem gitti 😄😄 cinnamon-session hatası

Empat

[mention=645721]@messett[/mention]

Sanırım sistemi restart ettiniz bir önceki iletimdeki komutları girmeden önce.

Ctrl+Alt+F1 ile terminale ulaşıp aşağıdaki komutu girin ve işlem bitince sistemi yeniden başlatın.

messett

Alıntı yapılan: Empat - 29 Nisan 2019 - 03:34:35
[mention=645721]@messett[/mention]

Sanırım sistemi restart ettiniz bir önceki iletimdeki komutları girmeden önce.

Ctrl+Alt+F1 ile terminale ulaşıp aşağıdaki komutu girin ve işlem bitince sistemi yeniden başlatın.

Teşekkür ederim :) fakat sorun olduğu gibi devam ediyor. Çözümü şuan kendim için istemiyorum, bu durumda başkası kalır diye bu konunun çözüme kavuşmasını istiyorum

Empat

[mention=645740]@messett[/mention]

Aşağıdaki komutla sistemi güncelleyin, yükseltin, -gerekli- bağımlılıkları giderin ve bozuk paketleri onarın.

sudo apt update && sudo apt full-upgrade && sudo apt install -f && sudo dpkg --configure -a

Empat

Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.

messett

Sorun olduğu gibi devam etti. Çözümüne ulaşamadığımdan tamamıyla kaldırıp sanal makine üzerinden devam etme kararı aldım. Desteklerinizden ötürü teşekkürler

Empat

Sorun, dolaylı olarak sonlandığı için çözüldü işaretliyor ve konuyu kilitliyorum.