[Çözüldü] EFI Kurulum Hatası

Başlatan enesbiyik, 24 Nisan 2019 - 18:25:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

enesbiyik

Merhabalar

Bilgisayarımda Windows ve Pardus kuruluydu. Genelde Windows kullandığım için (ve bu yüzden Windows un hızlı başlaması için) GRUB Menüsünden değil de, bilgisayarın BOOT Seçme Ekranı*ndan (Şekil 1) iki işletim sistemi arasında geçiş yapıyordum. *(ESC'ye basınca geliyor. Asus Kullananlar bilir.) Daha sonra Pardus'ta ekran kartı sıkıntısını çözemediğimden dolayı bilgisayarıma Ubuntu'yu kurdum. Pardus ve Windows tek EFI diski içinde bulunuyor. Ben ise Ubuntu'yu kurarken başka bir EFI diski oluşturdum. (Pardus'u ben kurmamıştım. Windows'un BOOT'u silinmesin diye Ubuntu'yu kurarken açılış dosyalarını Windows ve Pardus'un bulunduğu EFI klasörüne yüklemedim.)  Sonra da Pardus'u Windows'un disk yönetim bölümünden sildim. Şimdi bilgisayarımı açıp ESC ile Boot Seçme Ekranına gelince Resim 1'deki gibi 3 işletim sistemi de gözükmekte. Ayrıca Windows'da Bilgisayarım klasöründe Ubuntu'nun EFI Klasörü gözüküyor. (Şekil 2)

Pardus'u Şekil 1'deki Boot Seçme Ekranından nasıl kaldırabilirim. Ayrıca Ubuntu'nun Şekil 2'deki EFI Diskini nasıl görünmez hale getirebiliriz. Daha temiz iş olsun dersek Ubuntu'yu Pardus'un yerine (Yani Windows ve Ubuntu'yu aynı EFI Diskinin içine) nasıl koyarız.

Teşekkürler.

ŞEKİL 1

ŞEKİL 2

Windows Disk Yönetimi

Gparted

gecegezen

önce bölüm gizle olayına girelim, gparted bayraklardan hidden bayrağını işaretleyin sonra windows onu görmemesi gerekir. isterseniz tek efi bölümü ile de isi bitirebilirsiniz ki eğer yanlış görmüyorsam ikinci efi (sda6) zaten kullanılmıyor emin olmak için lüften fstab dosyasının içeriğini geçermisiniz kod etiketi ile buyara geçermisiniz.

Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

decent

Pardus üzerinden uçbirim açarak aşağıdaki komutun çıktısını buraya aktarır mısın ?

efibootmgr

Sonrasında çıktıya bakarak istediğin EFI girişini kaldıracağız.

aderinkaya

Takip,
Bende HDD'yi biçimlendirip SSD'ye sıfırdan pardus kurmama rağmen boot menüde; opensuse, deepin, windows seçenekleri hala görünüyor. Halbu ki tek sistem var şuan oda pardus.

gecegezen

Alıntı yapılan: aderinkaya - 29 Nisan 2019 - 20:55:19
Takip,
Bende HDD'yi biçimlendirip SSD'ye sıfırdan pardus kurmama rağmen boot menüde; opensuse, deepin, windows seçenekleri hala görünüyor. Halbu ki tek sistem var şuan oda pardus.
eğe efi bölümünüde sildiysen eğer anakartı sıfırladığın zaman o girdiler siliniz ama efibootmgr uyulaması ilede silebilirsiniz.
efibootmgr -v ile bütün bölüm listesini görün efibootmgr -b XXXX -B ile de silmek istediğiniz girdiği silin. örnek:
efibootmgr -v
Boot0001* Windows Boot Manager    HD(2,GPT,bc7f1768-9b8b-4db5-a83e-cd24a4e9b450,0x8800,0x31000)/File(\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi)WINDOWS.........x...B.C.D.O.B.J.E.C.T.=.{.9.d.e.a.8.6.2.c.-.5.c.d.d.-.4.e.7.0.-.a.c.c.1.-.f.3.2.b.3.4.4.d.4.7.9.5.}...o................

silmek için

efibootmgr -b 0001 -B
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

yselami

hocam eğer windows yüklü ise easyuefi programı var netten izleyerek diğerlerini kaldırabilirisin.

aderinkaya

[mention=645744]@gecegezen[/mention] teşekkür ederim. "efibootmgr -v" komutu ile listeledim. "sudo efibootmgr -b 000x -B" x yerine boot sıra numarasını yazarak kaldırdım.

Empat

Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!