[Çözüldü] Girilemeyen BIOS Menüsü

Başlatan CuteKawaiiRainbow, 24 Nisan 2019 - 15:38:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CuteKawaiiRainbow

Bundan 2 ay önce kardeşim Windows 10 1803 kurulu eski bir dizüstü bilgisayara Lubuntu kurmaya zorladı. Kardeşimi uyarmama rağmen dinlemedi, Lubuntu'yu yükledi. Birkaç gün sonra kardeşim eski dizüstü bilgisayara Windows 10 yüklememi istedi. Dizüstü bilgisayarı yeniden başlatıp BIOS tuşuna bastım ama karşıma GRUB ekranı çıktı. Boot menüsü ile BIOS menüsüne gireyim dedim ama boot menüsünde "ubuntu" yazıyor ve takılı olan USB bellek görünmüyor. Boot menüsündeki App Menu bölümü ise bomboştu. Normalde App Menu bölümünde "System Setup" yazması gerekiyordu. GRUB'ı aradığımda ise BIOS menüsüne dair hiçbir düğme gözükmüyor. Lubuntu'nun yerine Windows 10 1903 sürümünü nasıl yükleyebilirim ya da BIOS menüsüne nasıl girebilirim?

Edit: Bu sorun çok uzun zaman önce çözülmüş.

FarukD

Cihazın modeli nedir?

Grub terminalini "exit" veya "quit" yazarak kapatmayı denediniz mi?

Olmazsa açılırken ESC'ye basılı tutmayı deneyin. BIOS ile GRUB arasında seçim yapmanızı isteyen bir ekran gelirse BIOS'u seçin.

CuteKawaiiRainbow

Cihazın modeli: Samsung NP300E5C-A02TR
Ayrıca başka bir bilgisayarda GRUB terminaline "exit" yazmayı denediğimde boot menüsüne giriyor. Esc tuşuna basılı tuttuğumda ise GRUB açılıyor ama BIOS ile ilgili bir şey görünmüyor.

gecegezen

grub komut satırına fwsetup denermisiniz birde.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

CuteKawaiiRainbow

Başka bir dizüstü bilgisayarda bu komutu denedim. Bu komut HP 15-af110nt modeli bir dizüstü bilgisayarda işe yaradı ancak Samsung NP300E5C-A02TR modelinde işe yarar mı, bilmiyorum. Çünkü App Menu bomboş görünüyor.

gecegezen

Bu arada galiba bios menü tuşu f2'miş. Galiba siz farklı bir menü'ye giriyorsunuz
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

CuteKawaiiRainbow

Şükürler olsun ki kardeşim Windows 7 yüklemiş. Windows 10 Mayıs 2019 Güncellemesi çıkınca yükseltmeyi düşünüyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Nisan 2019 - 16:51:18

[mention=645672]@gecegezen[/mention]
Kardeşim dizüstü bilgisayara Windows 7 kurduğunu söyledi. Ayrıca verdiğin kod işe yarıyor.