[Çözüldü] D Diskine program veya oyun kurmak

Başlatan ubucos, 22 Nisan 2019 - 18:45:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubucos

Merhaba ben oyunları veya büyük boyutlu dosyaları yeni birime (D) kurmak istiyorum. Ubuntuyu kurduğum SSD 120 GB boyutunda, yeni birim 1 TB ben program ve oyunları 1 TB olan yeni birime nasıl kurarım. Mesala Steamı yükedim SSD ye kurdu. Diğer birim (1TB) nasıl kuracağım.

mimiksiz

Oturumu kapatıp tty ekranına geçiş yapıp root olarak oturum açtıktan sonra /home bellek bölümünü hdd ye taşıyabilirsiniz.
Eğer "D" bölümü ntfs ise ntfs-3g paketinin kurulu olması gerekir.
apt-get install ntfs-3g
blkid ile harddisk "D" bölümünün uuid değerini bulup
nano /etc/fstab ile açılan dosyaya

Eğer "D" bellek bölümü ext4 ise:
UUID=xxx-xxxxx-xxxxx   /media/home    ext4          nodev,nosuid       0       2

Eğer "D" bellek bölümü ntfs ise:

UUID=xxx-xxxxx-xxxxx  /media/home ntfs-3g defaults 0 0

x lerin olduğu yere d nin uuid değerini yazıp kontrol + o ile kaydedip kontorl + x ile çıkabilirsiniz.

mkdir /media/home geçici klasör açalım.
mount -a ile geçici bölüme d yi bağlayalım.
rsync -aXS /home/. /media/home/. ile eski /home klasöründe kileri kopyalayalım.
cd /
mv /home /home_backup
mkdir /home
ile eski bölümü yedek klasörüne taşıyalım.
nano /etc/fstab ile "D" belleğini /media/home bölümüne bağlamıştık, /media/home bölümünü /home olarak değiştirelim.
mount -a artık yeni bellek bağlandı.
isterseniz eski /home bölümününün yedeği olan /home_backup klasörünü aşağıda ki kod ile silebilirsiniz.
rm -rf /home_backup

ubucos

Teşekkür ederim anlatım için. Emeğinize sağlık. Neden bu kadar karmaşık Ubuntu, kurarken sorsa da secsek keşke.

Empat

Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

mimiksiz

Rica ederim. Kurulum sırasında da seçenek sunuluyor.

Bağlama noktasını /home olarak seçmeniz yeterli.