[Çözüldü] USB Sistem Kurulumu Ve Kurulabilecek Programlar

Başlatan /, 21 Nisan 2019 - 09:40:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

/

Uzun uzun anlatmadan özet geçeyim.
Elimde bir 32gb kingston usb var ve bu usb içine yanımda yaşıyabileceğim bir işletim sistemi kurmak istiyorum. Tamamına işletim sistemi kurmak gibi bir fikrim yok bu yüzden flashdiskin bölünmesi gerektiğini biliyorum. Server sistemlere ilgim var bu yüzden bir sunucu kurmak istiyorum. HDD gibi kullanıp taktığım bilgisayarlarda sunucunun eski ayarları ile hazırda kalması benim için temel unsur. Burda sorun oluşturabilecek unsurlar arasında internet protocol ve port etkenleri var. Usb sunucu kurma fikri port ve ip bakımından bana sorun çıkarır mı farklı bilgisayarlarda? USB içine kurulum yapmam için hangi adımları uygulamalıyım? USB bölme olayı usbyi hem kişisel depolamam için hem de işletim sistemim için işlevsel kılar mı, sorun çıkarır mı?
USB içine puppy, core veya ubuntu kurmayı planlıyorum, tavsiye öneri bekliyorum. Genel anlamda nasıl yapabileceğimi bilsemde ayrıntıya hakim değilim, İngilizce ve Türkçe kaynak önerilerinizi yazmanız bu işe girişmek isteyen diğer arkadaşlar için faydalı olur. Bu bahsettiklerimi yapmam durumunda rehber olarak nasıl bölümüne açarım

Empat

Standart USB belleklerin yazma ve okuma hızı oldukça düşüktür.

İçine kuracağınız işletim sistemi, tahammül edilemeyecek kadar yavaş olabilir.

Bunu göz önüne alarak bu işe giriyorsunuz değil mi?

Ubuntu Server 16.04 kurulumunu buradaki, Ubuntu Server 18.04 kurulumunu buradaki öğreticiler eşliğinde yapabilirsiniz.

Alıntı YapUSB bölme olayı usbyi hem kişisel depolamam için hem de işletim sistemim için işlevsel kılar mı, sorun çıkarır mı?

Herhangi bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.

Alıntı YapHDD gibi kullanıp taktığım bilgisayarlarda sunucunun eski ayarları ile hazırda kalması benim için temel unsur.

Bu konuda da herhangi bir sorun çıkacağını sanmıyorum.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

/

Alıntı yapılan: Empat - 21 Nisan 2019 - 10:06:10
Standart USB belleklerin yazma ve okuma hızı oldukça düşüktür.

İçine kuracağınız işletim sistemi, tahammül edilemeyecek kadar yavaş olabilir.

Bunu göz önüne alarak bu işe giriyorsunuz değil mi?

Ubuntu Server 16.04 kurulumunu buradaki, Ubuntu Server 18.04 kurulumunu buradaki öğreticiler eşliğinde yapabilirsiniz.

Alıntı YapUSB bölme olayı usbyi hem kişisel depolamam için hem de işletim sistemim için işlevsel kılar mı, sorun çıkarır mı?

Herhangi bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.

Alıntı YapHDD gibi kullanıp taktığım bilgisayarlarda sunucunun eski ayarları ile hazırda kalması benim için temel unsur.

Bu konuda da herhangi bir sorun çıkacağını sanmıyorum.
Elbetteki usb hızları ve sistem performansı hakkında bilgim var, uyarınız için sağolun. Elimdeki usbyi depolama harici acill durumlarda kullanabileceğim şekilde düzenlemek istiyorum. Ubuntu gibi bir sistem düşük okuma yazma hızlarında insanı çok fazla sinir edebilir. Ben daha çok core gibi dağıtımları düşünmüştüm. USB içinde olması gereken partedmagic benzeri program önerileriniz var mıdır? Veri kurtarma, sorun saptapa gibi, usb içinde mutlaka olması gerekenler listesi bulamadım internet üzerinde. Tavsiyeniz varsa okumayı isterim.

Empat

Parted Magic yazılımının yanında Gparted, Boot Repair, Trinity Rescue Kit (canlı CD/DVD/USB gerektirir) yazılımları ve ntfsfix, ntfs-3g, fsck (e2fsck), testdisk, knoppix, foremost araçları önerimdir.

Diğer sistem kurtarma yazılımlarına buradan, veri kurtarma yazılımlarına buradan göz atabilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

/

Alıntı yapılan: Empat - 21 Nisan 2019 - 13:14:52
Parted Magic yazılımının yanında Gparted, Boot Repair, Trinity Rescue Kit (canlı CD/DVD/USB gerektirir) yazılımları ve ntfsfix, ntfs-3g, fsck (e2fsck), testdisk, knoppix, foremost araçları önerimdir.

Diğer sistem kurtarma yazılımlarına buradan, veri kurtarma yazılımlarına buradan göz atabilirsiniz.
Verdiğiniz cevaplar gerçekten çok faydalı eminim benim haricimde de faydalanan arkadaşlar olacaktır, ilgi alakanız için müteşekkirim.

Empat

Rica ederim. Yardımseverliği, öğrenince öğretmeyi benimseyen birisi olarak görevim bu.

Başka sorunuz varsa, içtenlikle cevaplamak isterim.

Başka sorunuz yoksa/sorununuz çözüldüyse konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.