Çift İşletim Sistemli Bilgisayardan Ubuntu Kaldırma

Başlatan ArslanOmer, 20 Nisan 2019 - 20:16:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ArslanOmer

Bilgisayarımda Windows 10 işletim sisteminin yanına Ubuntu'nun 18.04.2 LTS sürümünü kuracaktım. İlk denememde Windows'un yanına kur seçeneğini işaretledim. Kurulum tamamlandı, yeniden başlatın yazısı geldiğinde yeniden başlata tıkladım ama dondu kaldı. Bende laptobu kapatıp açtım açılırken grub ekranı gelmedi direk ubuntu açıldı. Daha doğrusu açılmaya çalıştı, mor bir ekranda kaldı açılmadı. Bende bilgisayarı kapatıp Windows'u açtım. Sonradan Ubuntu'yu silip tekrar kurayım dedim ama kuracağım yeri ben seçmediğim için nerede kurulu olduğunu bilmiyordum. Bende tekrardan kurulum yaptım. Bunu yapmadan önce de SSD'min içinde 30 GB'lık bir yer ayırdım ve bu sefer kurulum yaparken orayı seçtim. Ama kurulum bitince gene aynısı oldu yeniden başlat kısmında dondu ve kapatıp açtığımda tam olarak açılmadı. Tekrardan Windows'u açtım ve internetten bulduğum bir yöntemle grub'u kaldırmaya çalıştım daha sonra Ubuntu'nun kurulu olduğu disk bölümünü silip biçimlendirdim. Buna rağmen açılışta grub ekranı açılıyor ve aşağıda yüklediğim resimlerdeki gibi yazılar çıkıyor ve boot menüde Ubuntu gözüküyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

programmer

Anladığım kadarıyla grub.cfg dosyası bulunamadığı için menü çıkmıyor ve elle işlem moduna düşüyor grub. USB Ubuntu ile açıp aşağıdaki adreste yazanları uygulayıp grub-repair'i kurup çalıştırmayı deneyin. Bütün diskleri tarayıp kurulu işletim sistemleri için grub'u güncelleyecektir.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair#2._se.C3.A7enek:_Boot-Repair.27in_canl.C4.B1_Ubuntu_DVD.2FUSB.27sine_kurulmas.C4.B1

ArslanOmer

Alıntı yapılan: programmer - 20 Nisan 2019 - 21:12:18
Anladığım kadarıyla grub.cfg dosyası bulunamadığı için menü çıkmıyor ve elle işlem moduna düşüyor grub. USB Ubuntu ile açıp aşağıdaki adreste yazanları uygulayıp grub-repair'i kurup çalıştırmayı deneyin. Bütün diskleri tarayıp kurulu işletim sistemleri için grub'u güncelleyecektir.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair#2._se.C3.A7enek:_Boot-Repair.27in_canl.C4.B1_Ubuntu_DVD.2FUSB.27sine_kurulmas.C4.B1
USB Ubuntu derken ubuntuyu usb  içine mi kurup açayım? Benim şuan amacım windows 10 un yanına ubuntuyu temiz bir şekilde kurmak. Sanırım ubuntuyu kuracağım disk bölümünü seçtiğimiz kısımda hata yapıyorum. "/home","/","/dev" tarzı şeyler seçtiriyor bana bu kısımda hangisini seçmeliyim? Bir de rufus programında usb ye ubuntu iso sunu yazdırırken GPT mi MBR mı seçmeliyim ? Bilgisayarım yeni nesil.

Empat

Bir de rufus programında usb ye ubuntu iso sunu yazdırırken GPT mi MBR mı seçmeliyim ?

Bilgisayarınız UEFI ise GPT, eski nesil Bios ise MBR seçmelisiniz.

Alıntı YapUSB Ubuntu derken ubuntuyu usb  içine mi kurup açayım?

Hayır.

Herhangi bir Ubuntu sürümübe ait Ubuntu DVD'sini (ya da USB belleğini) bilgisayarınıza takın.

Bilgisayarınızı bu DVD'den (ya da USB bellekten) çalıştırın.

"Ubuntu'yu deneyin" seçeneğini kullanarak devam edin.

Eğer Wİ-Fi kullanıyorsanız İnternet bağlantınızı sağlayın.

Uçbirim komut satırı penceresini açın ve sırasıyla aşağıdaki komutları girin.

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair

sudo apt-get update

sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)

Yazılımın arayüzünde "Önerilen onarım" düğmesine tıklayarak sık karşılaşılan açılış problemlerinin kolayca onarılmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca isterseniz "Bir Bootinfo özeti oluştur" butonuna tıklayarak açılış ayarları dosyasını paste.ubuntu.com sitesine otomatik olarak yapıştırabilirsiniz.

Bu seçeneği kullandığınızda dosyanın URL adresi http://paste.ubuntu.com/XXXXX şeklinde size bildirilecektir.

Size bildirilen bu URL'yi bize aktarırsanız, sorunun çözülmemesi halinde yardımcı olabiliriz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ArslanOmer

Alıntı yapılan: Empat - 20 Nisan 2019 - 22:18:57
Bir de rufus programında usb ye ubuntu iso sunu yazdırırken GPT mi MBR mı seçmeliyim ?

Bilgisayarınız UEFI ise GPT, eski nesil Bios ise MBR seçmelisiniz.

Alıntı YapUSB Ubuntu derken ubuntuyu usb  içine mi kurup açayım?

Hayır.

Herhangi bir Ubuntu sürümübe ait Ubuntu DVD'sini (ya da USB belleğini) bilgisayarınıza takın.

Bilgisayarınızı bu DVD'den (ya da USB bellekten) çalıştırın.

"Ubuntu'yu deneyin" seçeneğini kullanarak devam edin.

Eğer Wİ-Fi kullanıyorsanız İnternet bağlantınızı sağlayın.

Uçbirim komut satırı penceresini açın ve sırasıyla aşağıdaki komutları girin.

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair

sudo apt-get update

sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)

Yazılımın arayüzünde "Önerilen onarım" düğmesine tıklayarak sık karşılaşılan açılış problemlerinin kolayca onarılmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca isterseniz "Bir Bootinfo özeti oluştur" butonuna tıklayarak açılış ayarları dosyasını paste.ubuntu.com sitesine otomatik olarak yapıştırabilirsiniz.

Bu seçeneği kullandığınızda dosyanın URL adresi http://paste.ubuntu.com/XXXXX şeklinde size bildirilecektir.

Size bildirilen bu URL'yi bize aktarırsanız, sorunun çözülmemesi halinde yardımcı olabiliriz.

Önerilen onarım düğmesine bastığımda info olarak şu siteyi verdi : http://paste.ubuntu.com/p/xnVBB2Qxcb/
Bir bootinfo özeti oluştura bastığımda iste şu siteyi verdi : http://paste.ubuntu.com/p/MMn6nTvnyK/
Sanırım ikisi de aynı ben aradaki farkı çözemedim ama siz bakıp sorunu çözebilirseniz çok memnun olurum.Tek isteğim sorunsuz bi ubuntu kurmak windows yanına. Daha önce de başıma ubuntu ile ilgili bu tarz sorunlar çok çıktı. Bu arada "Sanırım ubuntuyu kuracağım disk bölümünü seçtiğimiz kısımda hata yapıyorum. "/home","/","/dev" tarzı şeyler seçtiriyor bana bu kısımda hangisini seçmeliyim? " şu soruma da yanıt verebilir misiniz?

Empat

Alıntı YapBu arada "Sanırım ubuntuyu kuracağım disk bölümünü seçtiğimiz kısımda hata yapıyorum. "/home","/","/dev" tarzı şeyler seçtiriyor bana bu kısımda hangisini seçmeliyim? " şu soruma da yanıt verebilir misiniz?

Ubuntu'yu kuracağınız bölüm /,
/home ev dizininiz,
/boot ön yükleyicinin bulunacağı dizin
/swap takas alanının bulunacağı dizin olmalı.

Ayrıca, Bios'unuzda Secure Boot özelliği açık mı?

Bu özellik, UEFI sistemlerde varsayılan olarak açıktır.

Sorunsuz bir Linux deneyimi için bu özelliği kapatmalısınız.

Kurulumu bu veya şu gibi güvenilir kaynaklar eşliğinde yapmanız tavsiyemdir.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ArslanOmer

Aynen dediğiniz gibi secure boot u kapattım ve kurulumu attığınız linkdeki gibi yaptım, swap alanını falan ayırdım. USB ye iso dosyasını yazdırırken de GPT seçtim. Herşeyi doğru yapıtğıma inanıyorum ama gene ilk yazdığım mesajdaki gibi oldu, "Kurulum tamamlandı yeniden başlatın." uyarısı çıktı ve tıkladım. Gene dondu kaldı orda uzun bir süre beklememe rağmen bir şey olmadı. Kapatıp tekrar açtım laptobu. Açıldığında grub açılmadı direkt olarak ubuntuyu açtı ve o da açılmadı mor ekran da takılı kaldı. Ne kadar denesem de hep aynı sonuçla karşılaşıyorum, ubuntu açılmıyor. Ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin bu iş gerçekten sinirlerimi bozmaya başladı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Nisan 2019 - 00:42:55

Arkadaşlar yardım edebilecek birisi yok mu?