Ubuntu pil sorunu

Başlatan pantarhei, 20 Nisan 2019 - 17:06:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pantarhei

Merhaba arkadaşlar.

Aranızda yeniyim. Dün Ubuntu 19.04 Gnome kurulumu yaptım. Dual boot olarak kurdum sistemi. Fakat bir problemim var. Windows'ta 4 saate yakın süren pil ömrüm, ubuntu'da 1 saatten ileriye geçmiyor. Buna ek olarak mousepad tam hassasiyet ile çalışmıyor. Bu sorunları nasıl çözebilirim acaba?

Saygılarımla,

Erdinç

Empat

Merhaba.

Lütfen konu açarken, konuyu ilgili bölüme açmaya özen gösterin.

Konu, Ubuntu Türkiye Forum > Ubuntu > Kurulum Öncesi ve Sonrası bölümüne taşınmıştır.

Alıntı YapBuna ek olarak mousepad tam hassasiyet ile çalışmıyor. Bu sorunları nasıl çözebilirim acaba?

Aşağıdaki komutla sürücüyü tekrar yüklemeyi ve tercihen üçüncü parti bir yazılımla yönetmeyi deneyin.

Sürücüyü Yüklemek:
sudo apt install --reinstall -y xserver-xorg-input-synaptics

Üçüncü Parti Yazılımı Yüklemek:
sudo add-apt-repository ppa:atareao/atareao && sudo apt update -y && sudo apt install -y touchpad-indicator

Alıntı YapWindows'ta 4 saate yakın süren pil ömrüm, ubuntu'da 1 saatten ileriye geçmiyor.

Aşağıdaki komutla tlp ve tlpui yazılımını yükleyin.

sudo add-apt-repository ppa:linuxuprising/apps && sudo apt install -y tlp tlpui tlp-rdw smartmontools ethtool tp-smapi-dkms acpi-call-tool

TLPGUI yazılımı aracıyla, batarya güç tasarrufu ayarlarını, grafiksel arayüzden yapabilir ya da aşağıdaki komutla tlp yazılımını aktif edebilirsiniz.

sudo tlp start
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

pantarhei

Alıntı yapılan: Empat - 20 Nisan 2019 - 22:44:14
Merhaba.

Lütfen konu açarken, konuyu ilgili bölüme açmaya özen gösterin.

Konu, Ubuntu Türkiye Forum > Ubuntu > Kurulum Öncesi ve Sonrası bölümüne taşınmıştır.

Alıntı YapBuna ek olarak mousepad tam hassasiyet ile çalışmıyor. Bu sorunları nasıl çözebilirim acaba?

Aşağıdaki komutla sürücüyü tekrar yüklemeyi ve tercihen üçüncü parti bir yazılımla yönetmeyi deneyin.

Sürücüyü Yüklemek:
sudo apt install --reinstall -y xserver-xorg-input-synaptics

Üçüncü Parti Yazılımı Yüklemek:
sudo add-apt-repository ppa:atareao/atareao && sudo apt update -y && sudo apt install -y touchpad-indicator

Alıntı YapWindows'ta 4 saate yakın süren pil ömrüm, ubuntu'da 1 saatten ileriye geçmiyor.

Aşağıdaki komutla tlp ve tlpui yazılımını yükleyin.

sudo add-apt-repository ppa:linuxuprising/apps && sudo apt install -y tlp tlpui tlp-rdw smartmontools ethtool tp-smapi-dkms acpi-call-tool

TLPGUI yazılımı aracıyla, batarya güç tasarrufu ayarlarını, grafiksel arayüzden yapabilir ya da aşağıdaki komutla tlp yazılımını aktif edebilirsiniz.

sudo tlp start

tlp komutu bulunamadı gibi bir hata aldım. Mousepad için de sürücü yüklemesi yaptım.

Empat

Alternatif olarak; uygulamalardan TLP ya da TLPGUI adlı uygulamayı başlatarak, ayarları ve yazılımı aktif etme işlemini grafiksel arayüzden yapabilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!