AMD GPU Sürücüsü Yüzünden Ubuntu Açılmıyor

Başlatan Kerem_Söke, 19 Nisan 2019 - 20:45:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kerem_Söke

Lenovo IdeaPad E580 ve Ubuntu 18.04 kullanıyorum. Radeon RX550 GPU'su var. Ayarlardan baktım ve GPU olarak Intel HD Graphics'i kullandığını gördüm. Araştırdım AMD'nin sitesinden 64 bit Radeon RX550 sürücüsü indirdim, kurdum ve bilgisayarı yeniden başlattım ama boot kısmında yazılan her şeyin başında yeşil "[OK]" yazarken içinde AMD ve GPU geçen iki satır "[FAILED]" yazıyor ve çalışmıyor. Kurtarma modu bile çalışmıyor. Orada kalıyor. Nasıl kurtarabilirim? Bilgisayarı açabilsem sudo amdgpu-pro-uninstall ile sileceğim ama açılmıyor.

Empat

Merhaba.

Lütfen konu açarken, konuyu ilgili bölüme açmaya özen gösterin.

Konu, Ubuntu Türkiye Forum > Donanım > Grafik Kartları > AMD bölümüne taşınmıştır.

Terminal'e Ctrl+Alt+F1 tuş kombinasyonuyla ulaşabilirsiniz.

En mantıklısı; tabii ki, direkt kaldırmak yerine, sorunu tespit etmek ve çözmek.

Ama uğraşmak istemezseniz; alternatif olarak, açık kaynak sürücü kullanabilirsiniz.

Açık kaynak sürücüyü buradaki talimatlar eşliğinde yükleyebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Kerem_Söke

Oturum açma ekranı gelmiyor. Boot ederken bir yerde takılıyor ve bootta takılı kalıyor. Dolayısıyla CTRL+ ALT +F1 yapınca terminal açılmıyor.

Empat

Grub ekranında kernel parametresine aşağıdaki komutu eklemeyi deneyin.

amdgpu.dc=0

Bir forumda Arch Linux'ta AMD GPU sorunu yaşayan birisi grub ekranında aşağıdaki komutu kernel parametresine ekleyerek sorunu çözmüş.

Yine de olmazsa aşağıdaki komutu kernel parametresine eklemeyi deneyin.

video=SVIDEO-1:d

Eğer grub ekranına kernel parametresi eklemeyi bilmiyorsanız, aşağıya bu makaleden alıntıladığım paragrafı okuyun.

Alıntı Yap1.2. Kurulu işletim sistemini çekirdek parametreleriyle başlatmak

1- Grub ekranında Ubuntu'yu başlattığınız satırın üzerindeyken 'e' tuşuna basılır.
2- Düzenleme ekranında linux satırı bulunur.
3- "quite splash" girdilerinden sonra girilmek istenen parametre çift çizgiden (--) sonra bir boşluk bırakılarak yazılır.
4- Ctrl+x tuşlarına basarak sistem başlatılır.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Kerem_Söke

"quiet splash"tan sonra "—amdgpu.dc=0" parametresini ekşedim olmadı ama ikinci parametreyi eklerken diğer parametreyi sileyim mi yoksa ikisi de mi olsun?

Empat

Alıntı Yapquiet splash"tan sonra "—amdgpu.dc=0" parametresini ekşedim olmadı

Herhangi bir değişiklik olmadı mı?

Olursa bildirin lütfen.

Alıntı Yapama ikinci parametreyi eklerken diğer parametreyi sileyim mi yoksa ikisi de mi olsun?

Hem iki parametreyle, hem sadece ikinci parametreyle deneyin.

Kerem_Söke

Hem ilk parametreyi tek hem ikiciyi tek hem de ikisini birden yaptığım hâlde yine takıldı.

Empat

Son çare olarak; grub kernel parametresine nomodeset parametresini girerek ekran kartının sürücülerinin kullanılmadan sistemin açılmasını (terminal ekranı) sağlayabilirsiniz.

Sistem açıldıktan sonra uninstall dosyasından yüklediğiniz sürücüyü kaldırabilirsiniz.