Ubuntu Azərbaycan dilində (Ubuntu Azerice) Neden olmasın?

Başlatan Ubuntu-az, 14 Ocak 2009 - 14:01:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu-az

Arkdaşlar umarım bu konuyu anlayışla karşılarsınız. Ubuntuyu ilk kurduğumda, Kürtce ve Gürcü dilleri seçimini görünce doğrusu çok üzüldüm. Hemen gözüm Azerice sözünü aradı ama bulamadım. Onun için de kardeş dili olan Türkçeyi seçdim. Ama çok isterdim ki, bizim dilimiz de o listede yerini alsın. Umarım istediğim gibi bir Azer grubunu tercümanlık qrubuna kata biliriz. Arkdaşlar öncelikle kısacası Firefox-la başlamak istiyorum. Firefox-un windows-da çalışan sürümünü bence Azerice yapmak o kadar da zor olmaz. Sadece elimde onu Azericeye çevirmek için ne bilgi ne de dökümanlarım var. Bi de isiyorum ki, bu kanunen olarak, Firefox yükleyen arkadaşlar için other languages bölümünde Azerice dilinde yüklemek imkanımız da olsun. Bunun için tüm Ubuntu Türkiye forumundakı arkdaşlardan yardımlarını esirgememeye çağırıyorum. Umarım bu yolu sonuna kadar gide biliriz. İnşallah.....

1. Firefox & Tunderbird
2. Diğer linux platformunda çalışan programlar
3. Eger burada başkı programlar da olmazsa....4-e geçeceyimizi umuyorum....Ama çok azericeye çevirilecek program olduğundan eminim....
4. Ubuntu
Forumdakı tüm arkadaşlarıma güveniyorum. Bu yakınlığa ve desteye güvenerek Ubuntu Azerbaycan yolculuğuna başlıyorum. Hepinize teşekkürler!

heartsmagic

Mozilla ile ilgili bilgiyi ben ilerleyen günlerde seninle paylaşmaya çalışırım. Diğer meseleler için de sanırım bir launhchpad hesabı güzel olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ubuntu-az

Aslında bu launchpad falan pek ne olduklarını bilmiyorum. Ama dediğim gibi eğer biliyorsan, Mozilladan başlayalım, katılan arkadaşalar da katılsın. Mesela Launchpad nedir? ve de Mozilla-yı Azerice yapmak için nelerden başlamalıyım.
Forumdakı tüm arkadaşlarıma güveniyorum. Bu yakınlığa ve desteye güvenerek Ubuntu Azerbaycan yolculuğuna başlıyorum. Hepinize teşekkürler!

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Ubuntu-az - 14 Ocak 2009 - 21:55:12
Aslında bu launchpad falan pek ne olduklarını bilmiyorum. Ama dediğim gibi eğer biliyorsan, Mozilladan başlayalım, katılan arkadaşalar da katılsın. Mesela Launchpad nedir? ve de Mozilla-yı Azerice yapmak için nelerden başlamalıyım.

Eğer sen ve senin gibi düşünenler katkı yapabilirse Ubuntu Azerice neden olmasın.

Ubuntu-az

Abi launchpad-da kayit oldum. Cok iyi anladim online azericeye cevire bilirim. Cok sevindim Ubuntu-yu Azericeye cevirmek isteyenlerin listede adlarini gordum cok sevindim buna. Ne iyi ki, benden baska dushunenler de varmish. Ama peki Ubuntu-nun azericeye cevirmenin yalnizca launchpad oldugunu gordum ve bildim ki, bunu ben bi kach arkadashlar da bulursam cok yakinda inshallah Ubuntu 9-da felan olur Azeri dili. Ama yine de Firefox-u da Azericeye cevirmek istiyorum ama, launchpad-da bu mumkun olmadi. Nedense bilmiyorum. Bi bakarmisiniz. Benim icin Firefox-da cok onemli.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Ubuntu-az - 14 Ocak 2009 - 22:23:33
Abi launchpad-da kayit oldum. Cok iyi anladim online azericeye cevire bilirim. Cok sevindim Ubuntu-yu Azericeye cevirmek isteyenlerin listede adlarini gordum cok sevindim buna. Ne iyi ki, benden baska dushunenler de varmish. Ama peki Ubuntu-nun azericeye cevirmenin yalnizca launchpad oldugunu gordum ve bildim ki, bunu ben bi kach arkadashlar da bulursam cok yakinda inshallah Ubuntu 9-da felan olur Azeri dili. Ama yine de Firefox-u da Azericeye cevirmek istiyorum ama, launchpad-da bu mumkun olmadi. Nedense bilmiyorum. Bi bakarmisiniz. Benim icin Firefox-da cok onemli.

Launnchpad ile Firefox tercumesside yapabilirsiniz. Hele siz Ubuntu ile başlayın gerisi gelecektir.

heartsmagic

Firefox'un yolu biraz daha farklı. Ben sözümü tutacağım ancak bu gece yapamıyorum bunu. Konu hakkında seni daha sonra bilgilendiririm.

Ubuntu-az

Oldu abi ben şimdi bizim forumları bi kaynatıyım da ingilizce bilenlerin hepsi orada Ubuntu-yu Azericeye çevirmeye başlasınlar. Ama heartsmagic problem değil. Zaten bi acelem yok inanıyorum ki, her zaman olduğu gibi mutlaka zamanın olduğunda konuya yanıt vereceksin. Doğru zaten Firefox-un çevirmenin farklı olduğunu anlamıştım. Onun için mutlaka yardımına ihtiyacım var. Umarım beni anlamışsındır. Ben Windows platformundakı Firefox-u diyorum. Çünki hazırda bunu kullanan çok olduğu için zaten bu bittiğinde Ubuntu-da gelen Firefox-da zamanla çevirilicektir. Sağolun arkdaşlar...

heartsmagic

@Ubuntu-az, Mozilla için bir Azerice çalışması yaklaşık 2-3 ay önce başlamış. Çeviri devam ediyormuş. Bizim ekip yardımcı olmuş kendilerine. İstersen o ekibe dahil olabilirsin. Sana özel bir ileti gönderiyorum. Oradaki e-posta adresine bu isteğini dile getirirsin. Kendisi Mozilla Türkiye'nin ekip lideridir ve seni gerekli yerlere yönlendirecektir. 

Not: Özel ileti ile ilgili bir sorun olursa buradan yazarsın. Sen bana özel ileti gönderemeyeceksin çünkü. Forumda özel ileti göndermek için 30 ileti sınrını aşmak gerekiyor.

xwes

Alıntı yapılan: Ubuntu-az - 14 Ocak 2009 - 14:01:21
Ubuntuyu ilk kurduğumda, Kürtce ve Gürcü dilleri seçimini görünce doğrusu çok üzüldüm.
Neden uzuldunuz?

packerd

Alıntı yapılan: xwes - 15 Ocak 2009 - 01:48:02
Ubuntuyu ilk kurduğumda, Kürtce ve Gürcü dilleri seçimini görünce doğrusu çok üzüldüm.
Neden uzuldunuz?
Azerice olmamasına büyük bir ihtimale,ama gidişata bakılırsa bu fırsat ganimet olarak bilinecek.
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,Tekdir ile yola gelmeyenin hakkı kötekdir.

heartsmagic

Büyük ihtimalle değil, kesinlikle öyledir diye düşünüyorum. Bu nedenle konumuz başlığın açılma sebebi ile paralel giderse sevinirim.

Malik

o kadar ucu açık yazmış ki 3 farklı anlam çıkıyor. bende iyi niyetle yazdığını umuyorum ve temenni ediyorum inşallah öyledir.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

packerd

Alıntı yapılan: packerd - 15 Ocak 2009 - 02:39:50
Alıntı yapılan: xwes - 15 Ocak 2009 - 01:48:02
Neden uzuldunuz?
Azerice olmamasına büyük bir ihtimale,ama gidişata bakılırsa bu fırsat ganimet olarak bilinecek.

Meali:
@ubuntu-az Ubuntu'da Azerice olmayışına BÜYÜK bir ihtimal ve diğer Linux platformlarda Azerice dil seçeneğinin olmayışına KÜÇÜK bir ihtimalle üzüldüğünü.
,ama Forumumuzda oluşan gelişmelere(gidişat) bakıldığında,neticede olumlu yönde tepki aldığı(fırsat) ve Ubuntu'ya kazandırılacak bir dille zenginleşeceğini(ganimet) belirtmek istemiştim.

Başta niye böyle yazmadın diye soracak olursanız ''Yoldan giden yorulmaz''  :) 
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,Tekdir ile yola gelmeyenin hakkı kötekdir.

xwes

Ben de oyle umuyor ve Azerice çeviride başarilar diliyorum :)

budun

Türkçe, Azerice, Gürcü dillerinde, Kürtçe, Ermenice, İngilizce,Almanca...tüm dillere çevirenlere başarılar. Microsoft un sömürgeci yayılışına karşı böyle imece usulü, kardeşçe yayılmak şu devirde leke atilamayacak az sayida hareketten birisidir.
Levent

Ubuntu-az

Arkadaşlar sandığım kadarıyla bu Kürtce ve Gürcüce yazdıklarım bi hayli arkdaşın yalnış anlamasına sebep oldu. Söylediğim o ki, yani hazırda Kürtlerin bir develetinin olmaması ve de olsaydı bile Azerbaycan-da olduğu kadar devletin İnformation Technologies bölümündeki kadar yükseliş ve en yeni donanımlar ve teknolojiler olmazdı. Bu da bizde petrol-ün olması ve bi çok başka böyük yabancı şirketlerin bu teknolojilerden devletimizde kullanmasından ve satışını yapmasından kaynaklanıyor. Bi de gelelim Gürcistan konusuna tabii ki, Azerbaycan Gürcistana her alanda yardımını esirgemediği gibi IT alanında da bi hayli yardımcı oluyor. Ben buna kızıyorum ki, aslında bizde bu kadar ileriye giden İT alanı neden bi Ubuntu-yu Azericeye çevirecek kadar geç kaldı. Beni kızdıran bi kaç çevirmenlerin uyumasından dolayı. Yani konuyu başka dincilik, milletçilik, ırkçılık, düşmanlık, soykırım yönlerine çekmek konumuz değil. Sadece kendimize kızıyorum. Yoksa Ubuntu tüm dünyada barış ve iyilik üstünde kurulmuş grupların sayesinde bu yerlere ulaşmışdır. Bir-birimize destek bizim insanlık borcumuzdur.

mbt28

Ubuntuyu azerice yapın ama, genelde yardım almak ve bilgi paylaşmak gibi işleri ortak türkçe sitelerde yapalım. Bölünmeyelim hepimiz bildiği gibi yassın biz Türkiye Türkleri Azericeyi çok rahat anlayabiliriyoruz sizlerde bizi çok rahat anlayabiliyorsunuz bilgi paylaşımı konusunda bölünmeyelim. Bugün bütün ırklar birbirine girerken bizim daha çok kenetlenmemiz lazım.

eren

Kapanan Ubuntu Azerbaycan oluşumunun yeniden açılması için destek olmaya çalışırım. Mevcut veri tabanının SMF dönüşümünü yapabilirim, kurulumu yapabilirim. Kardeş bir oluşum olarak destekte olabiliriz. İsterseniz de paylaşımı burada yapabilirsiniz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

xwes

ortada ufak bir yanliş anlaşilma olmuş o halde, konuyu daha fazla uzatmanin ve başliktan sapmanin anlami yok.
Maalesef devletler genelde ozgur yazilimin çevirisinde bir yardimda bulunmuyorlar, bundan dolayi da ancak kendinize bu konuda yardimci olacak gonullu insanlar bulabilirseniz yurur bu iş. Umarim başarirsiniz ve ubuntu bir dile daha kazandirilmiş olur. Bence firefoxun yaninda openoffice projesine de oncelik taniyabilirsiniz. Bu iki yazilim hem gerçekten ozgur yazilimin gurur kaynaklari hem de windows ortamindaki insanlara da rahatlikla ulaşabilen programlar.
Kolay gelsin...

Ubuntu-az

Eren arkadaşım SMF yazmışsın anladığım kadarıyla grubu kurmak ve gönüllüler toplamak için forumdan söz ediyorsun. Ben kendim web-den anladığım için teklifine çok teşekkür ederim. Beni sevidiren hepiniz çok dostcanlı ve yardımcıl olması. Tabii ki, de bu Ubuntu sevdalıları ve Ubuntu sevenlerin farkı. Abi bi de eğer Ubuntu Azerbyacan sitesi kurarsak, ve de bu sitenin Ubuntu Tükiye yardımıyla kurulmasını da belirtirsek (belirtmeliyiz de yardımlarınız için hep teşekkür ederim) ve de ben Siteyi WordPress kullanirsam, forumu-da mutlaka SMF-mi kullanmam gerekiyor? Ben PHPbb kullana bilirmiyim. Eger SMF diyorsaniz, o da olur ama sadece merakimdan soruyorum. Bi de veritabani dedin abi? Yani tum kullanicilarimiz ve konular ve de tum sizin SMF Forumun veritabanindan mi bahsediyorsun? Iyi olur da bilmiyorum dogrumu anlamishim? Bi de abi Ubuntu Azerbaycan grupu varmiydi? Benim fikrim siteyi yapdiktan sonra sizlerin yardimlariyla, OpenOffice, Firefox ve diger programlarin cevirme yollarini ogrenmek, ve de bunu kolaylikla Ubuntu Azerbaycan sitesinde cok yakinda paylashmak.

eren

Ubuntu Azerbaycan forumu vardı (www.ubuntu-az.org) ancak 2008 başlarında kapandı. Forumu ister PHPBB ister SMF yapın fark etmez, bu Ubuntu AZ ekibinin kararı. Ben daha önceki Ubuntu AZ veri tabanının dönüşümünden bahsetmiştim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Ubuntu-az

Abi analdığım kadarıyla yani önceki Azerbaycan Ubuntu-az forumun sende veritabanı varmıydı? Bu dönüşüm sözünü pek anlamadım da. Doğru türkçem pek iyi ama yine de arada bir karıştırıyorum.

eren

Alıntı yapılan: Ubuntu-az - 15 Ocak 2009 - 23:11:13
Abi analdığım kadarıyla yani önceki Azerbaycan Ubuntu-az forumun sende veritabanı varmıydı? Bu dönüşüm sözünü pek anlamadım da. Doğru türkçem pek iyi ama yine de arada bir karıştırıyorum.

Bende önceki sitenin veri tabanı yok. Ancak önceki ekibin kurucusu benim Jabber adresimde ekli yani ona ulaşmaya çalışır ve verirse veri tabanını almaya çalışırım. Bundan bahsediyorum.

Ubuntu-az

Abi şimdi anladım bu benim için başlangıçda çok büyük bir yardım olur aslında. Bi de abi www.ubuntu-az.org bu domain Canonical-ın bu domain-i nasıl isteye bilirm? Bi de neden site kapandı ki?